Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4192
 

Bugün benim doğum günüm

Bugün benim doğum günüm
 

MAVİ UMUTUN UFUKLARI ve GÜNEŞ


Zaman zaman durup düşünmek gerekiyor; yaşıyor muyum ben? Nefes alıyorum, gözlerim görüyor, aklım anlıyor, yüreğim seziyor da... Ve durmadan çalışıyorum, emek veriyorum ama...Yaşıyor muyum sahi?

Yaşamak ve yaşadığın; var olduğun sürece geçen zaman... Benim için bu gün; kırk yedi yıl oldu. Çok şey öğrendim yaşadıklarımdan ve öğrenmeye devam ediyorum. İlk öğrenmeye başladığım yer; ailem. Bu dünyada nefes aldığım ilk günden bu güne kadar yanımda olan ve son güne kadar yanımda olacak olan, her zaman ayaklarımı yere sağlam basma nedenim; ailem. Ailemin olmasının sağladığı "güven"... "varlıklı" olmam. Şimdi ise iki kişilik bir aileyim; aynı "güven" ve "varlıklı olma" duygusunu oğlum için sağlıyorum. Oğluma hep şunu söyledim; "Babanla ayrıldık, öyle olması gerekiyordu ama sen şanslısın; iki masan, iki yatağın, iki odan... iki evin var." İki arada bir derede kalmasın diye de şunu söylemeyi hiç unutmadım; "Ama asıl evin, ne olursa olsun burası". Ve, varlıklı olmayı öğrettim ona; "Bu ev var evi" diyerek.

"Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi
Sevgilin bitkin kalmalı öpülmekten
Sen bitkin düşmelisin koklamaktan bir çiçeği"

"Yoğunluğuna" yaşadım sevgiyi; olmayınca, görmezsem öleceğimi sandığım oldu; bu satırları yazdığıma göre... Çiçeklerim oldu hep öyle ya da böyle; onlar sevgiliden daha vefalı; emek verince karşılığını renk renk çiçeklerle ve kokularıyla sunarlar hemen size. Üstelik her mevsim; yine, yeni, yeniden.

"İnsan saatlerce bakabilir gökyüzüne
Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa
Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır
Kopmaz kökler salmaktır oraya"

Mavi... Bu sayfalarda adımı unutturan mavi, sonsuz mavi… Ve sonlu mavi; denizim. Saatlerce bakabilirim evet gökyüzüne ve evet saatlerce kalabilirim mavide. Hani yüzersin yüzersin de kulaç atacak halin kalmaz, ayakların değer kumsala ve atarsın ya kendini sırt üstü tam da denizin kıyıyla buluştuğu o noktaya... dalgaların gelip gelip size çarpması; dokunması ne hoştur bilir misiniz?..

"Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını
Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin
Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara
Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin"

Arkadaşlarımı, dostlarımı "sımsıkı" kucakladım hep. Ve görüşemesek de, "arkadaşım" dediğim bilir ki ben onun hayatında "var"ımdır ve onun da yanımda yeri hazırdır; "aman" derse elimden geleni yaparım onun için. En çok da yapamadığımda, yetemediğimde üzülürüm. Aslında "öfkelenirim" yetemediğime ama hayatta her şeyi değiştirmeye gücünüz yetmiyor... Genellikle bana "ne vefalısın" derler, ben de onlara diyebilmeyi isterdim ama öğrendiklerimden biri de bu; arkadaşlara sitem yok.

"Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara bir kum tanesi gibi.....dinleneceksin"

Bu dize benim için en özel satırıdır şiirin; bir zamanlar, yorgun düşüp hayattan ve yaşamaktan... hiç bir şeyi yapacak gücüm olmadığında; dalgaların dövdüğü upuzun bir kumsalda "bir kum tanesi" olabilmeyi istemiştim.

"İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine
Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına
İnsan balıklama dalmalı içine hayatın
Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına"

Sabah ilk yaptığım şey, şarkı dinlememi sağlayacak bir nesneyi açmak olur. Ve sanırım güncelerimi okuyanlara sürpriz olmayacak, hemen bir şarkı tutarım, sonra keyifle dinler miyim, bağıra bağıra söyler miyim o da şarkıyı dinlediğim zamana kalmış.

Şair Ataol Behramoğlu, bu şiirinde ne söylemek istemiş bilmem. Bildiğim, şairlerin yazdıkları gibi yaşamayabildiği ya da yaşadığı gibi yazmadığı. Ben güncelerimi yaşadığımca ya da yaşananca yazmaya çalışıyorum; doğallığımla, içtenliğimle ve dürüstlüğümle.

Ve şiirin son iki dizesi benim için yazılmış olmalı; "İnsan balıklama dalmalı içine hayatın/ Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına"

Yürüyemedim birden; ellerim kuyruğuma değiyor, türkuvaz mavilerime dalıyorum ben; hoşçakalın.

Sevgiler, maviyle.

Mustafa Mumcu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu aslında geç kalmış bir kutlama. Fakat, yazılarınızdan anladığım kadarıyla hergün yeniden doğmayı isteyen ve belkide bunu büyük oranda başaran sıradışı anlayış ve davranışta bir insansınız. O nedenle, gecikmiş te olsa, gelecek olanı aklıma yazarak doğmuş olmanızın sizleri tanıyanlar açısından olağanüstü bir şans olduğu düşüncesiyle ve burada benim gibi günü kaçıranların yazdığı yorumlardan aldığım cesaretle doğum gününüzü kutluyorum. Şairlerin yazdığı gibi yaşamadığından veya yaşadığı gibi yazmadıklarından bahisle dertlenmişsiniz biraz. Ama zaten gerek romanlar ve gerekse şiirler tıpa tıp hayata uysaydı onların sayfalarını kaç kişi açabilirdi. Mavinize yine de uymuş olmalarından dolayı bu dizelerin yazarı Behramoğlu'nu varsa kusurları açısından bağışlayabiliriz değil mi.. Sevgiler..

Birkan Can 
 07.10.2008 7:05
Cevap :
Farklı olduğumun farkına vardınız yani:))((: Ama ille de mavilerimin farkına vardınız ya; sağ olun. Sağolun bu güzel kutlamanız ve "olağanüstü şans" diyen düşünceniz için. Ve sağolun; gören gözleriniz, gören aklınız ama ille de gören yüreğiniz için.. Sevgiler, masmavilerimle..  07.10.2008 12:45
 

Selam iyilikler Peri'si; Çok geç sayılmaz. Doğumgününüz üzerinden yaklaşık 5,5 Ay geçmiş. 5,5 Ay dediğin nedir ki? Şunun şurası 161 gün. Yıl'ı dahi yarılamamış. :))) Bu vesileyle bende kutlamakta geç kalmış sayılmam!! Doğum gününüzü en içten sevgilerimle kutluyor, herşeyin gönlünce olmasını diliyorum. Naturel arkadaşım. Secgiyle kal.

GÖCEKLER GÜVERİNCE 
 28.08.2008 13:56
Cevap :
Bak yine ne yazmış birisi.:)(: Geç kalmak mı? Doğum günümü kutlamak için? Benim gibi, martın birinden itibaren geri sayan biri için:)) Her gün kutlayabilirsin:) Peki, o kadar abartmayım.:) da aklıma düşürdün acaba geri saymaya başlasam mı:)(: Ve dediğiniz gibi herşey gönlümce olsa, olabilse..masmavi bir dünya olurdu. "naturel" ve "yakışır" bir de laf aramızda "iyilikler perisi"..sağolllllll:) kocamannn sevgilerimi yolluyorum, Körfez'imin mavileriyle.  28.08.2008 17:08
 

ve bende bu günkü günde kutluyorum o her gün olmasını dilediğim doğum gününüzü. Hediye yok, onun yerine bir dilek tutayım sizin adınıza: sonsuza dek denizin kıyıyla buluştuğu o noktada dalgaların gelip geçip size çarptığı on yüz bin milyonlarca köpüğüyle maviye buladığı bir kum tanesi kalın, e mi?

Matilla 
 05.07.2008 8:39
Cevap :
:) Sonsuza kadar öyle kalayım... sağ olasın ve var olasın... Çok teşekkürler bu masmavi kutlamanız için. Sevgiler kucak dolusu; sonsuz mavilerle.  05.07.2008 15:57
 

DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN. ÖMÜR BOYU İKİNİZEDE MUTLULUKLAR DİLERİM. DOĞMAK YENİ BİR YIL DEĞİL. YENİ BİR BAKIŞTIR

Hakan Bektaş 
 14.04.2008 10:07
Cevap :
"Doğmak yeni bir yıl değil, yeni bir bakıştır" Sanırım coşkuyla doğum günümü kutlamamın nedeni bu; çok güzel özetlemişsiniz. Teşekkürler güzel kutlamanız için. Ve hala kutlama alıyor olmak mutlu ediyor beni. Sevgiler, Körfez mavileriyle.  14.04.2008 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 210
Toplam yorum
: 2558
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3221
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster