Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
941
 

Bugün ekinoks

Bugün ekinoks
 

Bugün ekinoks, baharın başladığı ekinoks, diğerinde yaz bitmişti. İki ekinoks daha vardır, bunlardan birinde kış biter, diğerinde güz başlar. Ekinokslar bize doğanın armağanlarıdır, değişiminin keskin çizgileridir. Hep sevdim ekinoksları, özel ve güzel oldukları için.

Bir ekinoks sabahı kuşların telaşı takılmıştı objektife ve iki yıl sonra yazmıştım o sabahı (1). O bir yaz ve güz ekinoksuydu, yazın bittiği ve güzün başladığı..

21 Aralık’taki en uzun geceyi unuttuğumda ertesi gün yazmıştım: “Önümde unutmamam gereken günler var: 21 Mart günü aydınlık ve karanlık saatlerin eşit olduğu ekinoks gelecek” (2). Üç ay sonra o gün geldi, unutmadım, bugün ekinoks.

Bugünün ekinoksu başka ekinokslardan daha anlamlı olacak, bugün dünyamızın geleceğine yatırım yapacağım. Hava temiz olsun diye, daha çok yağmur yağsın diye, çevre güzel olsun diye, güzel koksun diye toprağa yatırım yapacağım. Bugün ağaç dikeceğim.

Bugün ekinoksu kutlayacağız, kışın gidişini, baharın gelişini... Bugün ağaç bayramımız var. Yediden yetmişe her yaştan binlerce çocuk, hep birlikte ODTÜ kampusuna binlerce ağaç dikeceğiz. Bizden öncekilerin yetiştirdiği milyonlarca ağaca binlerce genç ağaç ekleyeceğiz. Bugünü dünyamıza ayıracağım.

Bugün ekinoks, değişimin keskin çizgisindeyiz. Dünyamızın da değişimin keskin çizgisiyle tanışmaması için siz de ağaç dikin.

Ankara, 21 Mart 2007 Çarşamba

(1) Bir ekinoks sabahı kuşların telaşı: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=13950
(2) Ankara’da hilal vardı bu akşam: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=18414

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tükenmekte olan ormanlarıımıza ağıt yakmak yerine siz gibi harekete geçmeli bir agaç olsa dikmeliyiz. Bahçeli bir evi var annemin ama üzlerek yazıyorum, yakında o ev ve bahçe kaybolup gidecek tam 23 yıllık olan agaçlar kesilecek yerine beton yığını bir bina dikilecek çok kötü... Diktiğiniz dkeceğiniz tüm agaçlar için teşekkür ederim..Esen kalınız...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 23.03.2007 15:59
Cevap :
Ağaç diktikten sonra insanların yüzündeki çocuksu mutluluğu görmek gerek. Ben teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Hoşçakalın.  24.03.2007 3:15
 

Dünyamızı ağaçlandırmak ve olanı korumak ne güzel... duyarlılığınızı kutlarım saygı ve sevgiyle

Meral Yağcıoğlu 
 22.03.2007 15:39
Cevap :
Aslında diktiğimiz iki ağaçla dünya orman olmaz ama o bayrama katılan her yaştaki insanda oluşan doğa bilinci ileride doğayı korumaya yönelik politikalar oluşturacak. Saygı ve sevgiler.  24.03.2007 3:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster