Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1133
 

Bugün gerçek İslam'ı nasıl bulacağız?

Bugün gerçek İslam'ı nasıl bulacağız?
 

Bunlar gerçekten İslam âlimi mi? Gerçek İslam nedir? Bunların maksadı ne? İslam’ın özü, amacı nedir?

İslam adına ortaya çıkmış, alimlik, Doç.tik, Prof. Lük sıfatları yüklenmiş onlarca insanın kavgasına bakınız. Toplumun önünde bir savaş tutturmuş gidiyorlar. Cemaatler, mezhepler, tarikatlar hepsi bir curcuna. Hepsi birbirine savaş açmış. Kimse kimsenin İslam anlayışını kabul etmiyor. İşi daha da ileriye götürüp, bir birilerine kâfir sıfatını da yapıştırıyorlar. Herkes Allah’ın tek olan dini ve kuranını birkaç İslam haline getiriyor.   

Koca kafalı, koca sakallı, nur-i pak görünümlü, sarıklı, takkeli, cüppeli, Prof. sıfatlı insanların hepsi Allah ve peygamber adına konuşuyorlar.  Bu insanların hangisinin dediği doğru? Kime inanacak, kime inanmayacaksın?

İslam; bırakın Müslümanlar arasında kavgayı, başkalarıyla bile kavgayı tasvip etmez. İslam, gönül kırmayı günah sayar, gülümsemeyi ise ibadet. İslam, ruhu itibariyle barış, huzur, saadet dinidir. Buradaki insanlar tam tersine, kavga ediyorlar. Hepsinden önemlisi, toplumun önünde bir kavga! Gidin, toplanın bir araya, konuyu karara bağlayın ve gelin millete açıklayın. Kafasına gelen bir tefsir yazmış, biri diğerine uymaz. Sözde ikisi de İslam’ı anlatmış ve açıklamış. Ama bir ayeti yanlış yorumlarsan dinden çıkarsın…?!!!!

Şimdi bu noktaya çok iyi dikkat etmek gerekir: toplumun önünde kavağa.

Şimdi şöyle bir düşünelim: Dünyaya gözünü yeni açmış biri olarak bunları gördüğünde ne düşünür? Söyleyeyim: hangisinin dediği doğru ve hangisinin yolundan gideceğiz? Evet, hangisinin yolundan gitmeliyiz? Hangi İslam’ı yaşamalıyız?!

Tarihten şöyle kısa bir olay anlatayım. ABD, Müslüman olan Malcolm X döneminde, insanların İslam’a koştuğunu görünce, kendisi birçok suni İslami grup, cemaat töretmiş ve ABD de o dönem İslam’ın yayılışını bu yolla önlemiş. Malcolm X`in kitabını okursanız orada görülür. Zaten burada yapılan da bu değil mi?

Hangi yola gideceğine karar veremeyen gencik, bir de bu kavgayı görünce tamamıyla İslam’dan soğuyor. Ondan sonra da bu gençliği hayat konusunda istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz -ki yönetiyorlar.  Bu gençliğe her türlü haramı ( kötü) alışkanlıkları yaptırabilirsiniz. Cinsellikten tutun da yeme-içmeye kadar. Toplumun geni bozuluyor. GDO lu bir ürün nasıl ki sağlığa zararlıysa, ruhuyla oynana gençlik ve insanlık da öyle bozulacak ve topluma zararlı olacaktır. Demek ki maksat bu; milleti İslam’dan soğutmak ve uzaklaştırmak.  Makyavellizm taktiği.

Dünyada GDO üretimini elinde tutan İsrail, kendisi şeriatla yönetilir. Helali-haramı vardır ( domuz eti yemez, mekdanıls İsrail de yasaktır).  GDO lu ürünleri kendileri yemez, kendi neslinin bozulmaması için elinden gelen azami gayreti sarf ederler ama kendi ırkının dışındakilere ise yedirmeye çalışırlar ve ırkları bozulmasına sebep olurlar.

Şimdi tablo bu iken, İslam konusunda gençlik ne yapmalı?

Öncelikle Allah `ile kendi aranızdan peygamberin dışındakileri çıkarın. Çünkü hepsi şüpheli. Evet, içlerinde salih olanlar da var. Ama bunu nasıl ve kimden öğrenecek ve nasıl tespit edeceksiniz? Bu soruyu sorduğumuzda yine ” kul” un eline düştük. “Kulun eline düşme; aklın eline düş. “(m.s.)

İslam akıl dinidir. Deliler için geçerli değildir. Yaklaşık 270 kadar ayettin sonunda; “aklını kullan, düşün” diye emreder Allah. Diğer bir husus ise Allah, kuran-ı kerimi indirirken; “sizin anlayacağınız dilde gönderdim” diye buyuruyor.  Kime diyor bunu? O gün ki cahil insanlara. Okuma-yazması bile olmayan o insanlara. Bu ne demektir? Bugün herkes Kuran’ı rahatlıkla anlayabilir. Sadece Türkçe çevirisi doğru yapılmış olsun yeter.

Peki, bu insanlar neyin kavgasını yapıyorlar? Cevap: Menfaat kavgası. Nasıl? Bir kısmı, tarih boyunca İslam’ı, İncil ve Tevrat gibi bozmaya çalışanların uşaklığını, bir kısmı ise bilmeden, anlamadan kendi kafasına göre bir İslam anlayış çiziyor. Hepsi de din konusunda eğitim sahibi insanlar. Ancak içerinden hangisinin münafık olduğunu anlamak çok zordur. Üçüncü kısım ise salih kesimdir. İşte onu anlamak için de kendinizin İslam’ın özü konusunda biraz bilgi sahibi yapmanız gerekir.  

Nedir İslam’ın özü, amacı? Gençler, alın elinize kuranın mealini yani Türkçe açıklamasını birkaç kez okuyun. Tefsirleri değil.  Baştan sona okuyun. Bir defa “ben Müslümanım” diyen en azından meali baştan sona okumuş olması gerekir. 2 veya üçüncü kez okuduğunuzda ise göreceksiniz ki orada bir bütünlük, orda bir netlik ortaya çıkacaktır. Ayrıca şunu göreceksiniz: her ayetin sebebini, nedenini, amacını sorguladığınız zaman bir adım arkasında 2 sebep ortaya çıkacaktır. Birincisi; İnsanın bedenen, fiziki sağlığı ve ikincisi ise toplumun sağlığı amaçlanmıştır. İslam bu iki ayak üzerine kurulmuş olduğu açıkça görülecektir. İslam dini bunları korur. Bunun için vardır.  İnsanın ve toplumun sağlığına zarar veren her davranış haram ( yasak)tır. Şer-i at: şer: Kötü. Kötü davranışlar atılır ve iyi davranışlar alınır. 

 Kuran, müteşabih (yorum gerektiren) ve Muhkem (açık ve net anlaşılır) ayetler diye 2 ye ayrılır. Siz İslam’ın özü olan iki ayak üzerine düşünün. Ancak iyi niyetle; sağlığı ön plana çıkartarak ve toplumun huzur ve sükûnetini düşünerek düşünün. Düşün bakalım O müteşabih (yorum gerektiren) denilen ayetleri doğru yorumlayamayacakmışsınız. Yeter ki siz salih bir anlayışla düşünün. İşin içerisine kesinlikle kişisel menfaatleri sokmayın. Yani Allah için vicdanınızın sesiyle düşünün. Artık kullara gerek kalmayacaktır. Allah ile aranızdan kulları çıkarmış olursunuz. Siz bu şekilde düşünün görün bakın, Allah sizin yüreğinize, gönlünüze ve aklınıza o ayetin en doğru yumrunu nasıl indirecektir. O zaman, O münafıklar ile müminleri bir birinden, çamurlu su ile duru suyu ayırt ettiğiniz gibi ayırt edeceksiniz. İslam adına konuşan bu insanların yorumları insan sağlığını ve toplumun sağlığını nereye götürüyor, göreceksiniz.

Hadisler konusunda da birçok şüpheler var. İslam’ı bozmak için sonradan uydurulmuş hasisler.  Ama bu yolu izlediğinizde, İslam’ın ruhuna ters düşmeyen ve İslam’ın özüne uygun hadisler sahi ( gerçek)  hadisleri bulacaksınız. İslam; önce kuran, sonra hadisler ve sonra da akıl ile yaşanır.

Bu arada tarih de okuyunuz. Çünkü tarihte, hak dinleri bölmek için oynanmış oyunları göreceksiniz. Bugün ile de karşılaştırmış olacaksınız.  Bugün aynı oyunların oynandığını göreceksiniz.

Şunu da yapmak çok güzel ve doğru olur: bu şekilde düşünen arkadaşlarınızla bir araya toplanıp istişare yapmak ve bir ortak karar almak. Düşünceleri birleştirmek. Bu şekilde almış olduğunuz Kararlar biliniz ki Allah indinde en makbul ve en doğru karardır. Çünkü İslam’da istişare farzdır. En hayırlı karar istişareden çıkar. İlk etapta sizin aleyhinize olsa bile gelecekte lehinize olduğunu göreceksiniz.  

Allah, yüreğinizdedir, elinizi yüreğinizin üzerine koyun ve ona sorun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kavga çıkar kavgası, para kavgası, ego kavgası, gösteriş kavgası, insan olamamış cahillerin bencillik kavgası. Yaklaşık 1392 yıldır İslamiyet 2000 yıldır da hristiyanlık ve yahudilik var. Hepsi Allah'ın insanlara sesleniş yollarından biri. Yok sayamazsın yok sayarsan kafirsin. 1392 yılda 700 üz üzerinde tarikat hasıl olmuş bu ülkede. Tarikat üyeleri; Şeyhim şöyle buyurdu, diyebilecek kadar kafirdir. Allah ın kitabından başka onun anlamından başka anlam var mıdır. Atatürk Tekke ve zaviyeleri bunlar için kapattı, ömrü vefa etseydi gerçek anlamdaki dergahları tekrar açacaktı... Din insanları Aldatma aracı olarak kullanılıyor. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun

Ali CANTAS 
 12.07.2013 15:20
Cevap :
amin...  13.07.2013 19:01
 

İslamiyet akıl dini tamam kıldan ince kılıçtan keskin illaki bizim dinimiz hak hukuk herşeyde en üstün en güzel din.Peki şu an hangi dine mensuplar tarafından yönetiliyoruz ki İslamiyetle ilgisi olmayanlar dinlerinin adına İslam diyor ? Onların dinlerinin adı ne ? sabahtır bu aklımı zorluyor da belki siz bilirsiniz dedim.selamlarımla.

Tülay EKER 
 12.07.2013 12:32
Cevap :
Değerli okurum, işte bunlardan bahsediyoruz. Bunlar da kafalarına göre bir yol tutturmuş gidenlerden. “Kafa dini.” Dahası şu ki; İslam içerisinde tefrika grubudur. Bunlarla kafa yormayın, kafanız sizden hak alır. En güzeli bilgiye kafa yorun, derim ben. Mesela, hayatta önce düşmanını tanıyacaksın. Elinize geçen her taraftan kitap okuyup sonra onları aklınızla birleştirin. Allah için, vicdanınızın sesiyle birleştirin. İnsan adına ve insanlık adına birleştirin. Selam ve sevgiler.   12.07.2013 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1008
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster