Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '17

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
76
 

Bugün Mavi Balina Yarın Başka Bir Şey....

Bugün Mavi Balina Yarın Başka Bir Şey....
 

Son bir kaç aydır ülkemizin çeşitli illerinden gelen intihar haberlerinde ciddi bir artış gözlemleniyor. Gencecik hatta çocuk diyebileceğimiz hayatının daha başında olan insanlar yaşamlarına son veriyorlar. Ve bunun bir oyun nedeniyle gerçekleştiği dilden dile dolanıyor. Hatta bazı aileler bunun ilgili ciddi bir araştırma yapılmasını da talep ediyorlar.

Oyunla ilgili kesin bilgilere ulaşmak neredeyse imkansız çünkü oyun adeta bir şehir efsanesi. Bir bilgisayar oyunu veya bir masa oyunu değil. Rusya'nın Facebook'u olarak bilinen Vkontakte deki kapalı bir grupta başlayan bu oyun Rusya'da 2015 yılından bugüne 130 gencin hayatını kaybetmesine neden oldu. Hürriyet gazetesinden Cansu Şimşek oyunun detayları ile ilgili şöyle diyor :

"Tüyler ürperten oyun, “oyun yöneticisi”nin 50 gün boyunca yolladığı çoğu fiziki acı dolu emirleri yerine getirmek üzerine kurulu bir meydan okuma. Oyunun kimi etaplarında, henüz okul çağındaki çocuklardan, el bileklerine ya da bacaklarına sivri bir cisimle bir balina kazıması ya da vücuttaki damarlarına yakın kesikler atması isteniyor. Bazı günler, saat 4.20’de uyandırılıp gün boyunca oyun yöneticilerinin yolladığı korkunç görüntülerin izlenmesi de bir başka görev. Manipüle edilen çocuklar, 49 görev boyunca kendilerine psikolojik ve fiziki zararlar verip, hayattan koparılıyor. 50. gün final görevi ise “balina olmak” adını taşıyor ve oyuncunun intihar etmesini emrediyor. "

Herkesin kafasında oluşan soru elbette şu olabilir.
"Bir oyun uğruna insan canına kıyar mı?"

Sorun da tam da burada başlıyor. Buradaki kurbanların hemen hepsi 25 yaşın altındaki gençler, çocuklar. Günümüzde aile içi iletişimin kopma noktasına geldiğini öz eleştiri yaptığımız zamanlarda hep dile getiriyoruzdur. Odasına girip saatlerce dışarı çıkmayan gençler ve salonda saatlerce dizi izleyen ebeveynler... Biribirinden kopuk aile bireyleri... İşte bu tarz oyunların, çocukların beynini yıkamalarındaki en büyük etken çocukların veya gençlerin derin bir yalnızlık hissinde olmalarıdır. Zira insanın yalnız hissetmemesi için fiziken yanında birinin olması yeterli olmaz. Ruh yalnızlığı çok daha tehlikeli ve kolay geçebilen bir şey değildir.

Ailelerin çocuklarıyla daha çok zaman geçirmeleri, konuşmaları, onları çok da sıkmadan denetlemeleri gerektiği kanısındayım. Çocuklarının sorunlarını, düşüncelerini anlayabilmeliler. Aksi takdirde bugün Mavi Balina'nın yarattığı bu korkunç sonuçlar, yarın başka bir isimle karşımıza çıkmaya devam edecektir.  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 260
Kayıt tarihi
: 29.02.16
 
 

Romancı, Siyasal İletişim Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster