Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '14

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
186
 

Bugün pazar, parmak uçlarınıza biraz fantezi yaptırın

Bugün pazar, parmak uçlarınıza biraz fantezi yaptırın
 

.


Yazmak keyifli bir iştir. Öyle ki; bunu anlayabilmek için sürekli yazı yazmaya da gerek yoktur. O yüzden herkes, birkaç satır karaladığında bu işten müthiş keyif alabilir.

Ancak, elle yazılmış birkaç satır yazının, sayfalarca yazılmış bir bilgisayar çıktısı ya da daktilo yazısından daha makbûl olduğunu düşünürüm hep. Öyle bir yazıyı bırakın okumayı, seyretmesi bile keyiflidir aslında.

Elle yazdığımız bir yazı gerçeğin ta kendisiyken, dijital ortamda gördüğümüz bir yazı ya da onun çıktısı, gerçeğin aynadaki görüntüsü gibi gelir bana.  Görünürde gerçekten hiç farkı olmasa da, aslında gerçek değildir.

Meselâ; yakın çevremdekilere, bilgisayar arşivimde duran fotoğraf klasörümden bazı fotoğraflar gösteririm bazen. Ekrândaki fotoğrafları, sağ ok tuşuyla süratle tüketiriz hep beraber. Sanki bir sonraki  karede  karşılaşacağımız  fotoğraf, o an baktığımızdan daha güzel olacak yanılsaması bir kurt gibi kemirir aslında içimizi.

En sonunda tüm fotoğraflara bakmış olmak aslında toplamda çok da keyif vermez. Bir şey eksik kalmış gibi olur. İşte o eksik kalan şeyi ise başka bir şey ama tek bir şey giderir. O da; kağıda basılmış, elle tuttuğumuz bildiğimiz geleneksel fotoğraftır.

Yazı konusunda da benzer bir durum vardır aslında. Elle yazılmış bir yazıyı okumak, insan üzerinde baskılı fotoğraf  tesiri yaparken, çıktısı alınmış bilgisayar yazısı, ekrandaki dijital fotoğraf gibidir benim için.

Bilgisayarda yazılmış bir metinde, anlaşılamamazlık, harflerin okunamaması gibi bir durum yoktur. Hatta sıfır hata vardır. Harfler, kelimeler, torna tezgahından çıkmış kadar kusursuzdur. İ harfinin noktası her  İ  harfinde aynı yerde,  O  harfinin  çapı her  O  harfinde aynıdır meselâ.

Elle yazılmış bir yazıda ise aynı standardı yakalamak imkânsızdır. Ana karakteristikleri birbirinin aynı olmakla beraber, yazdığınız herhangi bir harf, sonraki satırdaki harfin yerini tutmayacaktır. Hatta değil aynı satırda yazdığınız herhangi bir harf, aynı kelimenin içinde kullandığınız mesela  iki tane    -m-     harfi bile birbirinin aynı olmayacaktır. İrili, ufaklı, bazen anlaşılmaz, okunaksız bile olabilecektir.

Tüm bu sebeplerden, elle yazılmış yazıları, dijital çıktılara çoğu zaman tercih ederim. Yaşayan canlı bir organ gibi görürüm onları.  Hele bir de tarih atıldı mı tadından yenmez.

Uzman bir göz, yazarın kimliği,  eğitim ve birikim düzeyi hakkında bilimsel olmasa da sezgileriyle, bazı bulgulara ulaşabilir. Ayrıca, böyle bir yazarın yazılarını sürekli okursanız,  onun kaligrafik karakterine dair kendinizce ipuçlarına ulaşırsınız bir süre sonra. Böyle bir yazarın yazılarını ilk kez okuyan birisinin ilk bakışta çözemeyeceği bazı şifrelere de sahipsinizdir aslında.

Sıradan bir okuyucu  “bu kelimeyi okuyamadım” ya da “bu hangi harf ?” diye emeklerken,  “ bu   t harfidir, onun   t    leri  öyle”  diyebilen  tek kişi siz olmuşsunuzdur. Bazen okunmayan bir kelime olduğunda, metnin tamamından kavrama kudretinizle bir sonuç çıkarırsınız ki; bu da bulmaca çözmek gibi keyif verir insana.

Tüm bunlar, elle yazılmış birkaç satır yazının bizlere kattıkları, kazandırdıkları ve düşündürdükleridir.

Bugün  pazar, bir yerlerde bir sayfa kağıt parçası, kurşun ya da tükenmez fark etmez, bir de kaleminiz vardır. Yazacak şeyiniz ise mutlaka vardır. Haydi, klavye tuşlamaktan monoton bir hayat yaşayan parmaklarınıza ve uçlarına biraz fantezi yaptırın.

Sabrın sonu ile

http://www.bavergun.com

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1353
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1725
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

>Haziran 1975 doğumludur. >Samimîyetsiz gözlerdeki, yapmacık sözlerdeki haset ve kıskançlık k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster