Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3268
 

Bugün resmi tatil

Bugün resmi tatil
 

Bayram deyince aklınıza ne geliyor dostlar?

Bayramları dinlenebileceğiniz bir tatil olarak mı görüyorsunuz yoksa sizde uyandırdığı derin duygular mı var?

İster milli olsun ister dini, bayramlar bizim için çok büyük hissiyatlar taşımıyor mu?

Sizce bayramların gerçek anlamda bir dizi işlevleri yok mudur?

Ve bayramlarda hepimiz, millet olarak tek bir beden, tek bir yürek olmaz mıyız?

Hepimiz aynı duygularla coşmaz mıyız?

Bayram değil seyran değil Emel Hanım, bu konu da nerden çıktı diyebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi bugün 1 Mayıs yani İşçi Bayramı. Bütün işçilerin İşçi Bayramı’nı gönülden kutluyorum ama beni bu günle ilgili rahatsız eden bir konu var. O da bazı sendikaların bu bayramı resmi bayram olarak devlete kabul ettirmeye çalışmaları.

Siz ne dersiniz, bilmiyorum ama ben bu fikre karşıyım.

Karşı olma nedenimi de sizlere açıklamak istiyorum. Belki bir kısmınız bana hak vereceksiniz belki de vermeyeceksiniz ama sizi bu konuda düşünmeye davet ediyorum.

29 Ekim 1923. Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Elinde avucunda hiçbir şey olmayan atalarımız inancıyla, azmiyle, bileğinin gücüyle bütün dünyaya karşı verdiği savaştan galip çıkarak, geçmişin karanlık ve gerici zihniyetinden sıyrılmıştır. Bugün bu topraklar üzerinde elimizi kolumuzu sallayarak yürüyebiliyorsak, bunu Cumhuriyet’in kurulmasına borçluyuz. Ve bundan daha büyük bir bayram olamaz bizler için. Çünkü bu bayram, kahraman Türk Milleti’nin kaderidir.

Yine Cumhuriyetimiz’in kurulmasında en büyük etkenlerden birisi Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıdır. Bu tarih milli mücadelemizin başladığı tarihtir. Atatürk’ün “ben 19 Mayıs’ta doğdum” demesi günün anlam ve önemini bizlere hatırlatmaktadır. O gün yalnızca Atatürk doğmadı, bir millet olarak yediden yetmişe, hepimiz o gün doğduk.

Burada bütün bayramların üzerinde tek tek durmak istemiyorum ama dini bayramlarımıza da değinmeden edemeyeceğim. Çünkü çoğunluğu Müslüman olan bir toplumda yaşıyoruz. İnançlı insanlar olarak da hepimiz Allah’ın rızasını almak ve bir parçada olsa ona yaklaşmak için her yıl kurbanlar kesiyor ve oruçlar tutuyoruz. Bu nedenle dini bayramlarımızın da çok derin anlamlar taşıdığı muhakkak.

Dini bayramları sadece Müslüman kesim kutlamıyor. Çünkü onlar sadece yukarıda bahsettiklerimden ibaret değil. Bu bayramlar bize insan olduğumuzu hatırlatan önemli günlerdir. Bizi bir araya getiren, büyük ve küçük, karşılıklı olarak sevgi, saygı ve hoşgörünün yaşandığı günlerdir.

Kısacası bütün bu bayramların bizde yaşattıkları duygular manevidir, millidir.

Özellikle milli bayramlarımızın her biri tarihsel bir öğreti niteliğindedir.

Şimdi gelelim 1 Mayıs’a. Kökenini özet olarak şundan almıştır: 19. yüzyılda Avrupa ve Amerika’da yaşayan işçiler, uzun yıllar kötü çalışma koşullarında ve çok ağır şartlarda çalıştırıldılar. Bu koşulları değiştirmek için de birçok faaliyette bulundular. Kimisi de bu uğurda canından oldu. En sonunda da 1889’da 1 Mayıs işçi sınıfının uluslar arası birlik ve dayanışma günü olarak kabul edildi. Birçok ülkede de bu gün yasal olarak kabul görmüştür ve genel tatil ilan edilmiştir.

Ben tüm bu yaşananlara ve istenilen tüm şartlara saygı duyuyorum ama hangimiz olumlu koşullarda çalışıyoruz? Hangimizin çalışma şartları, çalışma ortamları ya da çalışma hakları çok iyi düzenlenmiş ki?

Zaten 1 Mayıs İşçi Bayramı değil mi? Bugünü kutlamak için mutlaka resmi tatil yapmamız gerekli mi? O zaman Öğretmenler Günü’nü, Hemşireler Günü’nü ve daha birçok günü resmi tatil yapalım.

Bu o mesleğe olan saygıyı mı artıracak?

Bu toplumumuzu daha iyi koşullara mı taşıyacak? Bu işteki verimliliği mi artıracak?

Hayır, toplum olarak evde oturduğumuz günlere bir yenisi daha eklenecek hem de hiçbir milli anlam taşımadan.

Ben çalışmak için kendi mesleğimin günü olan 12 Mayıs’ın resmi tatil olmasına ihtiyaç duymuyorum. Benim tek isteğim, kendim ve meslektaşlarım için, daha sağlıklı çalışma koşulları, çalışma hakları ve biraz saygı.

Hepinize saygılar!

resim: www.memursen.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 13.01.07
 
 

1979 Giresun doğumluyum. Kendimi bildim bileli kalabalığı sevmem. İnsanlara karşı mesafeliyimdir. He..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster