Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
12020
 

Bugün son taksidini ödediğimiz IMF'ten hangi lider ne kadar borç aldı, işte borç dökümü!

Bugün son taksidini ödediğimiz IMF'ten hangi lider ne kadar borç aldı, işte borç dökümü!
 

Türkiye'nin 1960 darbesiyle başlayan IMF bağımlılığı bugün tamamen sona erdi. Türkiye'de hangi lider IMF'ten ne kadar borç aldı... İşte cetveli:

İlk imza askeri yönetimle... Türkiye'nin IMF ile ilk stand-by anlaşması, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra ülkeyi yöneten askeri idare sırasında, 1 Ocak 1961 tarihinde gerçekleşti. Cemal Gürsel döneminde sağlanan bu anlaşma kapsamında IMF'den 16 milyon SDR borç alındı. 

İsmet İnönü... 1961 sonunda Başbakan olan İsmet İnönü, 1965'e kadar IMF'den 55,5 milyon SDR'lik borç aldı. 

Demirel dönemi... 1965 yılında Adalet Partisi ile iktidara gelen Süleyman Demirel, 1966-70 yıllarında beş stand-by anlaşması kapsamında toplam 175,5 milyon SDR borca imza attı. 

Karaoğlan da IMF ile anlaştı... 1971-78 yılları arasında IMF'den borç almayan Türkiye, 1978 yılında "Karaoğlan" lakaplı Bülent Ecevit döneminde IMF'nin kapısını çaldı. Ecevit 1978-79 yıllarında toplam 320 milyon SDR'lik stand-by anlaşmalarına imza attı. 

Demirel'den EFF anlaşması... 1980 yılında yeniden iktidarda olan Süleyman Demirel, 12 Eylül darbesinden aylar önce 1,25 milyar SDR'lik, üç yılı kapsayan bir "genişletilmiş fon kolaylığı" (EFF) anlaşmasını imzaladı. 

12 Eylül 1980 darbesi... 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Türkiye'yi üç yıl yöneten askeri yönetim boyunca IMF ile yeni anlaşma yapılmadı. 

Anavatan Partisi'yle iktidara gelen Turgut Özal, IMF ile 1983-84 yıllarında 225 milyon SDR bedelinde iki ayrı stand-by anlaşması imzaladı. 

Tansu Çiller... 1984'te imzalanan stand-by'dan sonra Türkiye 10 yıl boyunca IMF ile stand-by anlaşması imzalamadı. 1994 yılında iktidarda olan Tansu Çiller bu uzunca aradan sonra 460 milyon SDR'lik anlaşmaya imza attı. 

Ecevit yine sahnede... 1999 yılına gelindiğinde tekrar Başbakan olan Bülent Ecevit, IMF ile 1999 ve 2002 yıllarında 23,7 milyar SDR'lik iki anlaşma yaptı. 

Recep Tayyip Erdoğan... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Ak Parti iktidarı, Türkiye'nin IMF ile son stand-by anlaşmasını 2005 yılında 6,6 milyar SDR'lik ödenek için yaptı. (Bilgiler Timetürk haber sitesinden alınmıştır)

Vee... 53 yıllık bu sevimsiz hikaye bugün son buldu. AK Parti Hükumeti, Türkiye'nin makus talihi olmuş, bugün orta yaşlardaki bizlerin hayatımızda silinmez iz bırakmış IMF'e son borç taksidini de ödeyerek göbek bağımızı kesti.

Ekonomik anlamda bağımsız olmayan ülkeler siyasi anlamda da bağımsız olamaz diyen Atatürk'ün vasiyeti de yerine gelmiş oldu bir bakıma...

İşin ilginç ve ibretlik yönü şudur ki, bu borçlanma trendini başlatanlar "Atatürkçülük" söz konusu olduğunuda burnundan kıl aldırmayanlar iken, borçu tamamlayıp bağımsızlığımızı kazandıran yine bu "Atatürkçülerin" Atatürk karşıtı diye suçladığı "dinci"ler oldu...

Eminim, Atatürk'ün ruhu da bu işten haberdar olmuştur.

Allah, bize bugünleri gösterenlerden razı olsun!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu devlet büyümdemi bu yollar nereden bulounupta yapildi her kezin bir yolu vradi akp eldeki devlet mallarini satti ötekiler borc aldi ama son 20 yilda tr genelinde ne yollar yapildi barajlar yapildi simdi 10 senedemi tayip bunlari yapti alt yapi olmadaqn nasil olacakti... ihtiyac oldugunda bankadan para almak sucmu ve banka veriyorsa elobette karsiligini isteyecek bakti gördü taksitler zamaninda ödenmiyor elbette seni uyaracak ve sana plan uygulayacak burada suc ne kötü ne IMF alinan paralarlan tr ilerledi isin kötüsü araplardan alinan paralar onlara verilen fais faizler bakin merkez bankasi zamaninda %11 faiz veriyordu imf den%5 ALINIYORDU KREDILER HANGISI DAHA IYI...evet tayip bey hazirlari satti simdi kendi arabasini uretmeye calisiyor yine akp yandaslarina milyarlar kazandirmak.....

KERIM GÖKEMIR 
 16.05.2013 12:25
 

Değerli Ali Bey, anlaşılan ekonomi konusunda milletçe öğreneceğimiz çok şey bulunmaktadır. Bunlardan birisi de, özelleştirmeler konusu; Biz ülke olarak tasarruf etmediğimiz gibi, borç para (kredi) ile sürekli parti! yapıyoruz. Halkı tasarruf etmeyen ve borçla lüks içerisinde yaşayan ülke, yatırımlarını nasıl yapacak? Ya borç alacak, ya da para eden kaynaklarınızı satacaktır. Devletde kaynaklarını paraya çevirmektedir. Özelleştirme istemeyenler gerçeğinde Devlete borç veren iç-dış bankalardır. Devlet parasız kalsınki onlarda önceden olduğu gibi yüksek faizlerle borç vererek halkın alınterini alsınlar. Kaldıki modern devletler artık işletmecilik yapmamaktadır. Muhalefet edelim, ancak biraz araştırarak. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 15.05.2013 23:13
Cevap :
Umarım bu yorumlarınızı sırf muhalefet olsun diye buraya yorum yazanlar da okurlar Mehmet Bey...Teşekkür ederim...Selamlarımla  16.05.2013 14:00
 

Türkiye hamle üstüne hamle yapıyor...Yatırım yapılabilir notu gelmek üzere...Borsa yükseliyor, döviz yerlerde sürünüyor.Türkiyede emlak değerleniyor.Emlk değeri yükseliyor.Ama Saman ithal,Et İthal,Hayvan İthal.Herşey İthal.Daha Geçen Hafta 2 büyük Türk Şirketi Yabancılara satıldı.Herşey İyi ise Mlllet para kazanan Şirketini niye satsın???İsrailin Nato'ya girişinde ki Vetomuzu kaldırdık...

mehmet binlik 
 15.05.2013 11:17
Cevap :
İsrail zaten NATO tatbikatlarına katırdı...Mavi Marmara saldırısından sonra hükumet veto etti..Şimdi İsrail özür diledi, tazminatı kabul etti...Hukümet de sadece seminer bazında vetoyu kaldırmayı düşünüyor...Üstelik haber daha kesin değil...  15.05.2013 22:50
 

ali hocam, borcla buyumek bir modeldir kabul eskiye oranla iyilesme vardir kabul imf borcu cekirdektir ama borc bulmada etmendir yani cokta onemli degildir ama iyimidir evet yoklugu yarmidir kabul, amma birseyiu atladin, bu katma deger koninin altina dagilmadi sermayede toplandi ki aynen abd . Ama burada emekli 4000 dolar gelir elde eder 65 yasini asan herkes gelire bakilmaksizin kademeli olarak tabiki saglik (ucretsiz veya katilim payli) hizmetlerinden yararlanir.Digerlerini saymiyorum bile eee ulkede durum nasil ? Ayna mi yoksa!!!

Newyorker 
 15.05.2013 4:22
Cevap :
Şu kadar söyleyim: Türkiyede emekliler henüz 4000 dolar almıyor..Ama on sene öncesine göre kat be kat fazla alıyor. Ben çalışırken maaşım 500 dolar civarındaydı...Şimdi emekli maaşım 1000 dolara yakın...Çalışan bir öğretmen ise bugün 2000 dolara yakın maaş alır...Türkiyedeki tüketici fiyatlarını da hesaba katarsan şimdi Türkiyedeki emekliler Amerikadan iyidir, diyebiliriz...Selamlar  15.05.2013 22:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster