Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1292
 

Bugünün " Modern Birey " yaklaşımları ve farkındalık hakkında...

Bugünün " Modern Birey " yaklaşımları ve farkındalık hakkında...
 

Tarafsız bir bakış açısı yoktur. Bir şeye ancak taraf olduğumuz bir noktadan bakarız. Ancak farkındalık ve diğer "ol"ma ile kavramları gelişmişler bir den çok noktadan bakabilme yetisine sahiptirler.

Zeka, "ol"madan önce farklı bakış açılarını görmeyi becerirse, insanı kullanmaya yönetmeye başlayabilir. (Bunun olumsuz örnekleri hitler, olumlu örnekleri bilim adamlarıdır. Bilim adamlarını ikna ederseniz dünyayı bir anda tümüyle yok edecek bir bomba yapabilir, sanatçıyı ikna ederseniz onu çok faydalı gösteren bir görselle sunabilir, girişimciyi ikna ederseniz onu götürür dünyanın tepesine bırakır, iletişiciyi ikna ederseniz, patlamanın etkilerini rapor edeceğini size söyleyebilir. Bu yabancılaşma ve aidiyetsizliğin en üst sınırıdır. Özgür irade tüm bu saydıklarıma hayır diyebilme gücüdür. Modern birey, günümüzde bunu becerebilen ve hayır diyebilendir.)

Modern birey, özgür irade kullanımı yapabilen, farklı görüş açılarından görme becerisine sahip kişidir. Bunu ritüeller yoluyla, düşüncesiyle ve başka yaklaşımlarla ifade edebilir.

Görme yetisi çok gelişmiş insanlar her zaman var, bu görmeyi özgür iradesiyle birleştirip yeni "ol"ma yolları geliştiren insanlar son dönemde çoğalmıştır.

Yaşam günümüzde "ol"mayı hızlandıracak, zamansızlığı geliştirecek çok sayıda yetenekle donatmış bizleri. Bunun en önemlisi iletişim yollarıdır. Modern, iletişim yollarının çokluğuna ve kirliliğine karşı duvarlar geliştirmeyi becermiş kişidir. Böylece iletişimin onu yönetmesine izin vermez.


Onu ancak "mümkün olduğunca ve farkındalığının gelişimine bağlı olarak" serbest özgür iradesi yönetebilir. Bugün özgür iradesi yüksek insanların artık birlikte ve birarada tüm inanç ve düşünceleri kapsama ve onları insanın gelişimine sunma günüdür.


Modern birey, inançlarla savaşmaz, dinleri en önemli geliştirici olarak görür.

İnançları baskı altına almanın keskin ve yeni gecikmeler yaratacağına inanır.

Deneyimin önünü kesmez, düşen bir çocuğun deneyimini engellemenin onu gelecekte daha keskin düşüşlerle karşılaşacağını bilir.

Modern birey, yereli önemser, alışkanlıkalrı takdir eder.

Modern birey, anda kalır. Gelecek ve geçmişi anda yönetebilir.

Modern birey için “an”, her şeydir. Zamansızlık uygulayarak yarını ve dünü görebilir.

Bunu özgür iradesi dışında kullanmaz.

"Modern Birey" aynız zamanda iletişim kavramalrını çok iyi kullanabilen "Modern Büyücü" dür.

Bunlar benim özgür irademle geliştirdiğim, özgür düşüncelerim.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bunu kullanıyorum sık sık. "ol" maktan daha farklı ama sanki. "Var" olmak yani yaşamak diyorum. Ve sevdiklerin için var olmak; onlarla paylaşmak "an"ı... Bu arada deneyim deneyim de nereye kadar; örneğin; adam daldan inemeyen çocuğuna, "atla tutacağım" der, çocuk atlar ve tutmaz. Tabi bir yeri kırılır veletin. Babası da der ki "Sana ders olsun hayatta babana bile güvenme" Ben bu dersi istemiyorum; "babama" olsun güvenmek istiyorum!

derinmavi.. 
 16.10.2007 16:52
 

Dünya üzerimize hızla başka fikirleri salarken ve modern olarak adlandırılan insan her gün kendisi olmaktan ve daha da kötüsü insani olan değerlerden uzaklaşırken işin tuhafı bunu da modern çağın gerektirdiği olarak adlandırırken böyle bir yazıyı okumak ne güzel. Çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.Sevgilerimle...

Fulya 
 14.09.2007 14:49
Cevap :
Modernleşma karşıtlarının hedeflerine koydukları tanım daha çok yozlaşmış batılı kültürünün, ucuz kazanç peşindekaşaanların kalıntılarıdır. Bu nedenle modernlik kavramlarını tekrar ve en baştan ele alıp içini doldurmak zorundayız. Modern Yaşam kriterleri, alanı belirlenmiş bir yaşam tarzını simgeler. Modern çağın gerektirdiği çizgiler, aydınlanma ve özgürlük hepimizin içini yakan bir ateşe dönüşmüşken, modern yaşam gece hayatlarından aşağı sarkan sefillikler ve düşmüş sosyeteyle özdeşleştirilmektedir. Sanatı da tekellerine almış bulunan yozlaşmış "aydın kültürü" aynı zamanda her an modernlik karşıtlıkları ile de işbirliği yaparak birikimleri yok edebilecejklerini unutmamak lazımdır. Bir koltuk, bir sergi veya bir selama satılan kriterlerden oluşan zavallı bir çevreyi modernlik temsilcisi olarak görmemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Fulya Hanım, aydınlatıcı görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Sevgiler  15.09.2007 16:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 202
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Sosyal medya danışmanı, grafik tasarımcı.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster