Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
560
 

Buharalı Nasrettin Hoca

Nasreddin Efendi'yi bilir misiniz? Hemen cevaplarınızı duyar gibiyim, Nasreddin Hoca demek istedin herhalde. Ama hayır, aynı Türk büyüğünden bahsediyoruz, eşeğine ters binen, pratik ve hazır cevapcılığıyla tanınan Türk büyüğünden. Ancak burada Nasreddin Efendi olarak anılıyor, biliniyor.

Aynı dönemlerde yaşamışlar, aynı dahiliğe sahipler, aynı eşeğe binmişler, ama biri Orta Anadolu'ya, diğeri ise Orta Asya'ya Buhara ve Harezm'e mal olmuş.

Kitaplara burada da sığmamış, burada da dilden düşmüyor, Rus'u da, Özbek'i de, Tacik'i de, biliyor, anlatıyor, dinliyor.

İnanın İbn-i Sina burada, Ulubek burada, Yuri Gagarin burada Amir Timur ( Aksak Timur-Timurlenk ) dahi burada ama hiçbiri bu kadar şaşırtmadı beni, bu kadar ilgimi çekmedi.

Rakıya, baklavaya hatta lahmacuna ortak çıkmıştı ama Nasreddin Hoca'yı paylaşacağımızı hiç düşünmemiştim. Küçük biblolarına kadar envari çeşit hediyeliklerini yapmışlar. Turistlerle paylaşmak için Almanca'ya kadar çevrili fıkra kitapları var.

Yaz turizmi burada oldukça hareketli, tatil için güzel mekanlar var, mutlaka gelmenizi, görmenizi tavsiye ederim. Tarih-doğa kolkola geziyor buralar da. Gelin beraber gezelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hoş geldiniz... Daim olsun paylaşımlarımız...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 15.04.2008 11:44
 

Başta Azerbaycan olmak üzere diğer Türki Cumhuriyetlerle başta kültür ve ticaret olmak üzere diğer dallarda da ilişkilerimizi güçlendirmek düşüncesindeyim. Size Özbekistan'daki yaşamınızda "muvaffakıyatlar". Hurmat, esan kalın. (Umarım Özbekçe sözcüklerimdeki varsa hatalarımı bağışlarsınız).

İlyas Bayram 
 26.06.2007 11:12
Cevap :
İlginiz için teşekkür ederim.Düşüncenize gerçekten katılıyorum.Burada gerçekten müthiş bir Türkiye hayranlığı var.Müzikten iş hayatına ,siyasetten sosyal yaşama kadar...Orta Asya'nın gözü üzerimizde ama maalesef yetkililerimiz ya da devlet büyüklerimiz hala Batı'ya dönmüş, arka kapıyı aralamıyorlar.Buralardaki potansiyeli maddi-manevi mutlaka değerlendirmek gerekir.Siz de benim Özbekistan'ıma Hosh Gelebsiz,Katta Rahmat Sizge  26.06.2007 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 641
Kayıt tarihi
: 26.06.07
 
 

Gıda Mühendisiyim. Üniversite yıllarımda satış sektörüyle tanıştım, uzak ufukları gördüm ve 15 yıldı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster