Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '11

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
1215
 

Bujiteri dükkanlarındaki mutluluk!

Aksesuar nedense üniseks, takı ise feminen bir kelimedir.

Aksesuar ve takılar kadın dünyasının bütününde büyük bir yer işgal ederken, erkek dünyasında genellikle varlıklı olanlar için önem arz eder.

Kıravat, kıravat iğnesi, kol düğmesi, saat ,cep telefonu, gerçek güneş gözlüğü, kemer, tespih, altın kalem, fular, yün atkı, kasket, şövalye yüzük, altın künye, madalyon, altın çakmak (bir zamanlar yoğunlukla kullanılırdı)  ve ( son zamanlarda )  küpe,  erkeklerin aksesuar ve takı dünyasının  elemanlarıdır. Esasında künye, madalyon ve küpe erkekler için takı olarak değil de aksesuar olarak değerlendirilebiliyor. Yani erkekler için, takı kelimesini yok sayıp sadece aksesuarlardan bahsetmek daha doğru olur. Takı kelimesi, erkek dünyasında pek kullanılmıyor.

Tabii acı bir gerçektir ki, ülkemizde aksesuarlar,  genellikle varlıklı olan erkeklerin dünyasında yer alır.

Günlük yaşantımızda orta ve düşük  varlıklı erkeklerimiz, çoğunlukla, cep telefonu, kıravat, saat, tespih, kasket ve kışın da yün atkı kullanırlar. Diğer aksesuarlar,  varlıklı olanlara aittir .

Fular veya altın madalyon kullanan orta halli bir erkek hiç gördünüz mü?

Yani kısacası aksesuarlar, erkek dünyasında bir statü göstergesidir. Sınıf farkını ifade eder.

Kadın dünyasında ise aksesuarlar ve takılar ,erkek dünyasında olduğu gibi bir statü göstergesi değildir. Altın takılar, tokalar, kemerler, ipek veya yün eşarplar, çok süslü şapkalar, fularlar, çantalar, gerçek güneş ve numaralı gözlükler, cep telefonları, hızmalar ve etollerden oluşan "kadın dünyası aksesuarlarını ve takılarının"  büyük çoğunluğunu, orta halli kadınlarımız  da kullanmakatadırlar. Hatta, altının yerini gümüş takı ve aksesuarlar alınca, orta halli sınıftan olan kadınlarınmız huzura kavuşmuşturlar  diyebiliriz.

Altın bilezik takan, renkli tokalar ve kemerler taşıyan binlerce köylü ve işçi kadınlarımız vardır.

Kadınlarımızın, renkli giyinmelerinde ve  makyajlarında bir kısıtlama olmamasına rağmen, aksesuarlara ve takılara düşkünlükleri, büyük bir tutku ve ihtiras halini almıştır. Özellikle,  bujiteri dükkanlarında, kadınlarımızın mutluluklarını görmek bana huzur veriyor. Öyle neşeli oluyorlar ki dünyanın ve ülkemizin sorunlarını, bir bujiteri dükkanında tamamen  unutuveriyorlar.

Yaşasın bujiteri dükkanları! Erkeklerin mutlu edemediği veya zor mutlu ettiği kadınları, bu minicik dükkanlar,  bir mutluluk yumağı haline getiriveriyorlar.

Keşke bir bujiteri dükkanı olsaydım demek aklımdan geçiyor. :))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bitiş tümcesi harikaydı. Bu ruh zenginliğiyle bence birçok dükkanı kişiliğinizde barındırıyorsunuz. :-) Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 16.12.2011 17:16
Cevap :
Ruh zenginliği yetmiyor, biraz da kısmet olacak :)) Esen kalın.  17.12.2011 16:23
 

Evet, çok ilginç bir noktaya parmak basmışsınız. Gerçekten biz kadınlar, bujiteri ve takı dükkanlarının vitrinlerini bile seyretmek, hatta bu konudaki mecmualara, dergilere, resimlere bile bakmak, korkunç zevk veriyor. Ben bunları üretieken ve öğrettiğim kişilerde de gözlemledim bir takı yapıp taktıklarında çok zevk alıyorlar. Pazarda dikkat ediyorum, bujiteri satanların tezgahları çok kalabalık oluyor. Bu konuda neden takı kullanıyoruz? Diye bir araştırma yazısı yazdım kendi blog umda ama, bu günkü durum çok farklı, kadınlar, ekonomik krizlerin en çok altında ezilen kişiler dir. Alış veriş yapmaksa onların doğalarında vardır.Eh güzel olmak da zaten doğal isteklerimizden biri, en kolay ulaşabildiğimiz alış veriş ürünü ise, her bütçeye uygun bulunabilen bujiteridir.

gülseren dalbudak 
 02.12.2011 17:40
Cevap :
Şu bir gerçek ki,kadınların iç dünyaları çok renkli ve ışıltılı. Bu doğal durumda bijuteri dükkanlarında, ev dekorasyonunda, makyaj ürünlerinde ve semt pazarlarındaki giyim tezgahlarına gösterdikleri ilgide kendini gösteriyor. Yazımı teyit eden güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Saygılarımla.  03.12.2011 11:08
 

:)) Haklısınız o dükkanlar bizleri mutlu ediyor.Yani takıp takıştıran bir insan olmadığım halde o ışıltılar ve renkler çekiyor benide.Hiç değilse bakarken mutlu olabiliyorum ama sadece bakarken.Alıp takıp takıştırmak yada alamadığım vakit üzülmek gibi bir derdim hiç olmadı.Güzeldi yine Yılmaz Bey.Sevgiler.

Şennur Köseli 
 02.12.2011 12:41
Cevap :
Bence kendinizi şımartın. Renkli taşlar, kolyeler , yüzükler moralinize moral katacaktır. Her küçük bir değişiklik insana yaşam sevinci veriyor. Neşeli günlerinizin bol olması dileğiyle. Şiirlerinizde bu neşeyi hissetmek dileğiyle.:)) Not: Size takılmadan olmuyor sennur hanım.Çünkü kızmıyorsunuz.  02.12.2011 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 2186
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 982
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster