Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
364
 

Bukalemunlar

Bukalemunlar
 

Hani bazı insanlar vardır. Her yerde görürüz. Arkadaş ortamında, işte, komşuluklarda.... Nabza göre şerbet verirler, köprüyü geçene kadar ayıya dayı derler. Asla mahçup olmazlar, utanmazlar. Anında şekil değiştirirler. Araziye uyum sağlarlar. Bukalemun gibi yani. Her renge bürünebilirler.

Nasıl olur, nasıl yaparlar hiç anlamam. Güzel güzel sohbet ederler. Bir konu hakkında konuşurken sizinle hemfikirdir. Üç beş dakika sonra, başka biri gelir sohbete dahil olur. Bir bakarsınız karşı fikri savunan kişiylede hemfikirdir.

Alışveriştesiniz mesela, en yakın arkadaşınız bir bluz beğendi. Bakarsınız olmamış, güzel durmamış. Daha siz yok olmadı demeye kalmadan, atılır hemen. Bluzun yakasını çekiştirir, kollarını düzeltir, bu arada sürekli ne kadar güzel olduğunu anlatır. Bluzu alır arkadaşınız ve hemen hergün zevkle giyer. Güzel değil dediğiniz zamanda kızar size.

İş hayatındada vardır böyleleri. Arkasından tonlarca laf söylediği kişi gelince birdenbire en yakınıymış gibi davranmaya başlar.

Arar ''hadi şuraya gidiyoruz; o, bu, şu var'' der. Ben onu sevmiyorum dersiniz ''Boşver, arabası var gezeriz, '' olur. Sürekli arkadan konuşup, yüzlere gülücükler dağıtırlar. Hemen herkesle aynı fikirdedirler. Tek amaçları insan kullanmaktır ve bundan ayrı bir zevk alırlar. Hatta bazen insanları birbirine düşürmek bile eğlencedir onlar için. Hayatları bu çerçevede döner durur.

Zaman mı bunu gerektiriyor, insanlar mı böyle bilemiyorum. Ben bu tarz insanları eski zamanlarda padişahları eğlendirmek için ortalıklarda dolaşan soytarılara benzetiyorum. İlginçtir onların o halleri bana çok komik geliyor. Çünkü, kendi fikirleri yok, zevkleri yok... Hayata katabilecek bir işlevleri yok. Binlerce karaktere bürünebiliyorlar. Güvenilmez ve entrikacılar. Her zaman farklı konuları vardır.

Kötü mü, iyi mi, nasıldır derseniz; bilmiyorum... Çünkü ben onları nitelendiremiyorum.

Bir de bu yaptıklarına gerekçe olarak, çok sağlam bir tezleri vardır. ''Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.''

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim bilerek eksik biraktigimi (bukalemunun mecazi anlamlisi) siz anlatmissiniz. yani gercek/gercek olmayan diye bir ayirima gerek yok. iki yazi birbirini tamamliyor... ayrica, bukalemunlugun günümüzdeki adi takiyecilik, biliyorsunuz:-) cok tesekkür ederim, ufaklik.

pirmete 
 17.07.2007 11:52
Cevap :
:)evet iki yazı birbirini tamamlamış oldu.Bu arada ben bu editöre nasıl ulaşabilirim?  17.07.2007 12:00
 

Her ortama ayak uyduruverirler değil mi? sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 03.06.2007 14:42
Cevap :
Evet ve ilginçtir kabul görüyorlar.Yani yapmacık olduğunu bile bile...Sevgiler.  04.06.2007 8:23
 

Bukalemun hayvanı da lazım. Olmazsa olmaz yani. Öyleleri olacak ki, öyle olmayanlar anlaşılsın. Değil mi? Sevgilerle

Gülün içinden 
 02.06.2007 0:47
Cevap :
Öyle olmayanlar anlaşılıyor mu veya öyleleri mi bu zamanda daha kıymetli ben hala çözemedim.Sevgiler.  04.06.2007 8:22
 

Üşüyeceğini bilerek dolşırsın bazen, ıslanacagını bılerek yıne dolaşırsın. Ayaklarının kirlenecegını bılerek, bir ilkbaharda yalın ayak otlara basarsın. Denızın kıyısında ayakların tuzlanır, kumlanır. Gazete okuduğun bir habere hayret ededbılırsın... İnsansın... Onların böyle hünerleri yoktur. Muhtemelen birer ınsansı robotturlar. Bir bilsen, senın yerınde olabılmek için neler vermezler...

yeşilsoğan 
 01.06.2007 17:58
Cevap :
En güzeli de insan olabilmemizin tadına varabilmek.Birilerine yaranma derdi olmadan,çıkar ilişkileri olmadan,eteklere dolaşmadan...Bizlerin yarinde olabilmek için bir çok fedakarlık yapmaları gerekiyor.Bunu göze alabilirler mi?  02.06.2007 8:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 623
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster