Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
513
 

Bulamadığın kitaplar

Bulamadığın kitaplar
 

- Bulamadım baba. Dediğinde o kitapları, nasıl olur demiştim kendi kendime. Nasıl olur da Çalıkuşu bulunmaz anlı şanlı alış veriş merkezlerindeki kitabevlerinde.
- Bulamadım baba. Dediğinde Yaban' ı. Doğrusu ya inanamadım sana. Bilemezsin sen bir babanın kızına inanamamasını.

Benim seçtiklerimi okumayı istemediğini düşündüm önce. Oysa nasılda seviyordun kendi seçtiklerini ve annenle birlikte aldıklarınınızı.

Hemen girdim internete. www.

Verdim siparişleri. İki gün sonra bir akşam benim için en güzel anlardan biriydi seninle paylaştığım. Bir elimde koli bir elimde çantam işten dönerken. "Aranan kan bulundu" anonsu gibi güzel bir şeydi bu.

Birkaç gün izledim uzaktan seni. Oniki yaşında olmanın toyluğu ile bir elinde sözlük bir elinde kitap dolaşmanı.

Sonra bir akşamüstü gözündeki yaşları gördüm bebeğim. Bana birşeyler söylemek isteyen o güzel gözlerindeki yaşları. Çok geçmeden anladım. Bir zorlamaydı benimki. Erken bir hasat gibi ham kalmıştı meyveleri ağacın.

Sırf ben istiyorum diye uğraşmış didinmiş okumaya çalışmıştın klasikleri ve becerememiştin. O an anladım ki herşeyin bir zamanı var. Ve o zamanı en iyi sen hissedersin. Hemen "bırak" dedim. Sonra, daha sonra bir gün okursun, anlayarak, öğrenerek ve daha önemlisi zevk alarak.

Ertesi gün kitabevinde senin seçtiğin İpek Ongun kitapları ile eve dönerken tam da emin değildim ne olacağından. Sonra bir de ne göreyim sayfalar su gibi akıp geçiyor o minik ellerinden. Sevindim tabiki. Hemen bir de ödev verdim sana. "Peki yazar kaç yaşında" diye.

- Bulamadım. Dediğinde tekrar yıkıldım. Benim kafamdaki www çözerdi herşeyi oysa. Google anahtarıydı her türlü bilinmezin. Kızdım önce yine. Kızdım sana. Araştırmak, hemen ikna olmamak, peşini bırakmamak, soruşturmak ve sorgulamak bunlardı sana vermek istediğim anahtarlar. Merak. Merak etmeden bilmek mümkün değil bebeğim. Ve sen merak ettikçe hayatı, daha iyi tanıyacaksın dünyayı. Bebeğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fazla sıkmayın babası, öğrenir zamanla.:) Sonra kitap okumaktan vazgeçer alimallah, daha kötü olur... Sevgilerimle...

Zevzek 
 26.08.2007 6:09
 

yazınızı okuduğumda duygulandım.bir baba olarak kızınızı hissetmenizi ona değer verdiğinizi belli etmenizi,onun için bir şeyler yapmaya çalışmanızı (maddiyat hariç),inanın kıskandım.benim babamda böyle olsaydı dedim.çünkü babam kitap okumazken ben kitap okudum.çünkü ben amaçlarıma doğru giderken hedeflerimi hep kendim belirledim.aferin kelimesi bana çok yabancı geldi.neydi ki o kelimenin anlamı.neden babalar çocuklarına aferin derlerki.ve gün geldi kızım oldu.şimdi 8 yaşında.o biliyor aferinin anlamını.o okumanın değerinide biliyor annede,babada gördüğü için.ve kafasına takılanı google da aramayıda.anne babasından sonra ilk Ata'sını tanıdı o.ilk öğrendiği ninni değil marştı.vede türkü.sonra gördü popcuları.sevmedimi?sevdi.ama hala anne türkü söyleyelim der.en azından işleyebildiğim için mutluyum.saygılarımla

tülay 
 25.08.2007 15:44
 

Yazınızda babamı gördüm. Daha 4. sınıf öğrencisiyken evdeki tüm ansiklopedileri ilgimi çekmiyorlar, bakmıyorum diye kızıp, saaflara götürmüştü. Özgür seçimler doğru seçimlerdir. Sevgilerle

ROSEMOON 
 21.08.2007 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 10.08.07
 
 

40 yaşındayım. Mühendislik okudum. Bir otomotiv şirketinde ihracatla uğraşıyorum. Şimdiye kadar düny..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster