Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
449
 

Bulanık çağa giriş

Bulanık çağa giriş
 

BULANIK ÇAĞA GİRİŞ


Her türlü algılamanın değişmesi, özele indirgenmesi, kurumsal öğelerin ağırlığını yitirmesi bireyleri ve doğası gereği toplumları derinlemesine etkilemiştir. Postmodernite zaman olarak en son düşünce akımıdır ama getirisi ne olacaktır. Şuan için bir bulanıklık içerisine girmiş durumdayız. Bulut içerisinde seyrediyoruz.

Otoritelerin eski gücünü yitirmiş olmaları, uluslararası kuruluşların pozisyonlarında yaşanılan kaymalar neticesinde yetersiz ve etkisiz bir duruma gelmeleri, yetki ve etki alanlarında yaşanılan iç içe geçmişlikler gibi daha birçok sayılabilecek faktörler ortamı bulandırmıştır.

Bu başlık bizi yanıltmasın; belki de yaşanılan bu belirsizlik ortamı daha demokratik ve özgürlükçü bir ortama geçiş için ara bir dönemdir. Lakin bana sorarsanız durumun bu olumlu yöne doğru evirilmesini düşük bir ihtimal olarak görüyorum.

Tehdit algılamaları değişmiştir. Tehdidi gerektiği gibi algılayabilme kabiliyetinin daha da artırılmansa ihtiyaç duyulmaktadır. Eski dünya düzenindeki tehdit ve tehdit kaynakları yeni dünya sistematiğinde hemen tespit edile bilinememektedir.

Tehdit unsurlarına saldıramayacak, saldırıldığı takdirde zararın daha da fazla olacağı bir yapısal platform üzerindeyiz. Hazırlıksız ve zamansız bir riskin ortaya çıkması sosyal, ekonomik, bürokratik istikrarsızlıklar baş göstermekte bu durum uzun sürmesi takdirde bölgesel sıçramalara neden olmaktadır. Bir bölgedeki uzun süreli istikrarsızlık çevresini de etkilemektedir.

Rakibinin zayıf yönlerini tespit edip bu nokta üzerine çalışarak suiistimal edilmesi çıkar gruplarının en büyük kozu olarak gömülmektedir. Ağırlık merkezini tespit yapılacak olan operasyonun nirengi noktası, omurgasıdır. İnsanların, grupların, toplulukların ve toplumun huzursuz olduğu konular üzerinde durularak toplu harekete geçmeleri sağlanmaktadır.

İşin özü işler artık çok daha karışık, kavramlar artık çok daha muğlâktır. Kişiden kişiye, toplumdan topluma büyük değişiklikler ve tezatlar görmek yüksek olasılıklıdır. Evet, bu olumsuzluklar yaşanırken nihayetinde belki de çok güzel bir gelişmişliğe ulaşma ihtimalimiz gerçekleşecek ama ben bu fikre çok ama çok temkinli yaklaşmaktayım. Her şeyin aşırısı, bizi aşırı bir neticeye götürür. İnsanların daha duyarlı, birbirine karşı saygılı ve nezih olması her şeyden öncede iyi bir niyetle yaklaşılması bizi bütün kötü neticelerden koruyacaktır. İnsanlar birbirine karşı tavır, tutum, davranış ve düşüncelerinde temiz olmalıdırlar. Böylelikle her bulanık ortamın ardından güzel bir gökyüzüne kavuşmamız mümkün olur.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 862
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

1971 İzmir doğumluyum. Strateji, Taktik Felsefe, İşletme, Liderlik, Kalite Güvence Sistemleri, El..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster