Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '09

 
Kategori
Kimya / Kozmetik
Okunma Sayısı
6176
 

Bulaşık makinesinde Arap sabunu

Bulaşık makinesinde Arap sabunu
 

Geleceği düşünmek zorundayız...


Sizin e-postanıza da gelmiş olabilir. Çevre duyarlılığı olan mimar bir bayanın ilginç bir deneyiminden söz edeceğim. Mimar hanım denemiş, bizim de denememizi öneriyor.Bulaşık makinelerine koyduğumuz deterjanların , tabak , çatal , kaşık gibi sofra araç gereçlerinden tam olarak arınmadığını söylüyor.Bu kalıntıların vücudumuza girdiğini , makineden çıkan deterjanlı suyun da kanalizasyonlara, oradan bir şekilde ırmaklara , derelere karıştığına dikkat çekiyor.Dolayısı ile oralardan da ekip biçilen tarım alanlarına ve nihayet vücudumuza dönerek yolculuğunu tamamlayan deterjanın insana verdiği zararın, küçümsenmeyecek boyutlarda olduğunu söylüyor , mimar hanım.

Kullandığımız bütün sentetik, kimyasal ürünleri; mümkün olduğunca, yapabildiğimiz kadar, en aza indirmek hepimizin görevi olmalı bence de. Bizden sonrakiler , onlardan sonrakiler, içme suyuna, temiz havaya, toprağa hasret kalacaklar. Günümüzde bile dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu, Afrika başta olmak üzere, bu hasretliği yaşıyorlar.

Ben deneyeceğim, henüz arap sabunu almadım. Ha bir de, parlatıcı gözüne elma sirkesi (özellikle elma sirkesi, üzüm değil)koyuyormuş.

Düşünüyorum da ne kadar çok ve çeşitli temizlik malzemesi kullanılıyor. Kişisel bakım için, ev temizliği, bulaşık, çamaşır, araba için, bebekler için...

Bunlar tüketim ekonomisinin, bunlardan beslenen büyük sektörlerin tuzakları. Bizden öncekiler sabunu bile zor bulurlarmış... Kille, külle temizlenirmiş bulaşık, çamaşırlar hatta saçlar bile bunlarla yıkanırmış.

Bu arada, 82 yaşındaki annem televizyondan; gülsuyu -kil karışımının cilde iyi geldiğini, yumuşak tuttuğunu duymuş bana önerdi-kendisi de yapmış:)))- ben de uyguladım, gerçekten krem gibi. Ama gülsuyunun, gerçek gül suyu olması gerekiyor, gül suyu aromalı değil.

Genleri ile oynanan domatesler, hormonlu salatalıkla , su gibi tarım ilacı kullanılarak yetiştirilen meyveler, elimizi attığımız herşeyde içinde sentetik ve kimyasalların olduğu bir yaşam. Netice, kanser başta olmak üzere , tüm hastalıklar.

Birbirine bağlı çıkar zincirleri. Tarım ilaçları, deterjanlarlar, sanayi atıkları çevreyi kirletecek , çevre kirlenince temizlemek için, insan, araç gereç, araçların kullanılması için benzin kullanılacak .Çevre kirlenince, insanlar hasta olacak, bundan ilaç kimya endüstrisi nemalanacak.

Bilinçli, uyanık tüketici olmak zorundayız, doğal ürünlerden yana, zengin bir yaşamla; kendimizi sevdiklerimizi, sağlıklı ömür olanağından yoksun bırakmamalıyız diyorum.

Doğal kalın, sağlıkla yaşayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 746
Toplam mesaj
: 87
Ort. okunma sayısı
: 1319
Kayıt tarihi
: 08.08.07
 
 

Emekli Türkçe öğretmeniyim.Şimdi Marmara Üniversitesi bünyesinde bulunan, Atatürk Eğitim Enstitüs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster