Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3051
 

Bulgaristan'daki Türkler, Türkiye'deki kürtler

Bulgaristan'daki Türkler, Türkiye'deki kürtler
 

Zulüm görüyorsan varsa sana kucak açacak vatan,, gideceksiiiiiiin


1989 yılında Türkiye’ ye göç etmeye zorlanan Bulgaristan’da yaşayan Türk kardeşlerimizin yaşadıklarını bilmeyen yoktur. Gelin o dönemlerde kardeşlerimizin yaşadıklarını hatırlayalım.

Türkçe konuşmak yasaklanmış, Müslüman Türk adları, Hıristiyan Bulgar adlarıyla değiştirilmiştir.Bulgarlar, gerekçe olarak da Bulgaristan’daki bütün Türklerin aslının, Bulgar olduğunu vakit geçirmeden özlerine dönmeleri gerektiğini vurgulamışlardır. İşi daha da ileriye götürerek, mezar taşlarındaki ay yıldızlar kazınmış, tahrip edilmiş, Türk mezarlıkları yok edilerek, vahşet ölülere kadar uzanmıştır. Camilerde ibadet yasaklanmış, çoğu cami yıkılarak yeşil alan olarak kullanılmaya başlamıştır.

Sünnet, düğün dernek, yöresel kıyafetler bir kanun çıkarılarak yasaklanmış, gizlice yapılan törenler polis gücüyle durdurulmuştur. Akıl almaz saldırıları evlere kadar uzatmış, genç, ihtiyar, çoluk çocuk demeden herkese karşı terör havası estirmiştir. Dili, dini, eğitimi, ismi, örf ve adetleri zorla değiştirilmeye çalışılan soydaşlarımız, 1989 göçüne kadar direnmişler, 600 yıldır bu topraklarda hiç yaşamamış gibi, evlerini, mallarını, tarlalarını özgürlükleri uğruna terk etmişlerdir.

Dilleri, gelenekleri, özel televizyon kanalları, meclisteki sözcüleri, baş tacı ettiğimiz sanatçıları, Kürtçe isimleri ile kendilerince bize savaş açtığını zanneden Kürtler..

Biz size kız verdik, kız aldık. Kaynaştık sizi bizden bildik, aynı topraklarda yaşıyor, aynı havayı soluyorduk.. Geri kalmış bir bölgeyiz, Doğu Anadolu’ya el uzatılmıyor bahanesini çıkardınız. Evet toprak çorak, ulaşım zor, ama o topraklar sizin değil ki hepimizin. Bizim deme hakkı nerden geliyor. Bakın Karadeniz’e, sanayileşme nerdeyse sıfır, sizin ve Karadenizlilerin arasında ne fark var hiç düşündünmüz mü?

Asalet diyorum, tek farkınız asalet. Birde kalkıp mitinglerinizde Karadeniz’liye selam olsun, bundan sonra bu halk baskı, zulüm altında yaşamasın diyorsunuz. Çektiğiniz zulüm nedir Allah aşkına, hangi zulümden bahsediyorsunuz. Bulgaristan’ da ki Türkler’in yaşadığı gerçekten zulümdü. Gönül öyle istiyor aslında, Bulgar’ın yaptığı gibi yapılmalı sizlere de, adlarınız, diliniz, örf ve adetleriniz değiştirilmeye zorlanmalı. O zaman zulüm gördük diyebilirsiniz. Herşey sizin yalancı durumuna düşmemeniz için. Zulümse zulüm. Haince kurduğunuz pusulara özgürlük savaşı mı diyorsunuz? Hadi Irak’a, kendi anavatanına, beni beğenmiyor, sana sağladığım imkanlara böyle tepki veriyorsan hadi anavatanına…………………

Ögeday bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk milletinin diğer ülkelerde uğradığı zulüm dünya da hiç bir millete veya halka yapılmamıştır. Milletimiz sabırla karşılamış soykırıma varan mezalimleri allaha havale etmiştir. Bu ülkede Kürt kardeşlerimiz bizimle aynı şartlara vatandaş olarak yaşamaktadırlar. Hiç bir ayırım söz konusu değildir. Çok güzel özetlediniz... İleri sürülen gerekçeler Kürtl kardeşlerimizin değil epmeryal güçlerin istekleridir. Diğer ülkelerde yaşayan Kürt kardeşlerimizin durumuna bir baksınlar allah aşkına ve bizi daha fazla zorlamasınlar ve bu alçakça teröre karşı çıksınlar artık... Saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 03.11.2011 14:03
 

Söylediklerinize aynen katılıyorum.Zulüm kelimesini kullanmaları,Canberk arkadaşımızın da dediği gibi benimle aynı kategoride,benim yaptığım herşeyi yapabilen kardeşlerimiz hangi zulümden bahsediyorlar.Bu zihniyet değişmek zorunda,benim ülkemde yaşıyor ve vatandaş sayılıyorsan,ülkemin kurallarını kabullenecek,gocunmayacaksın.

sevim gürlemis 
 23.10.2011 12:24
 

ÖRNEK GÜZEL AMA TÜRKİYEDEKİ KÜRTLERLE BULGARİSTANDAKİ TÜRKLERİ KARŞILAŞTIRMAK BİLE GEREKSİZ ÇÜNKÜ BEN BİR TÜRK OLARAK OKULA GİDİYORUM KÜRT KARDEŞİM DE GİDİYOR BEN HASTANEYE GİDİYORUM KÜRT KARDEŞİM DE ÖYLE BEN AVUKAT HAKİM SAVCI HATTA VEKİL OLABİLİYORUM KÜRT KARDEŞİM DE ÖYLE TÜRKLERLE KÜRTLERE AYRI VERGİ UYGULAMASI YOK HER KÜRT KARDEŞİM İSTEDİĞİ GİBİ BENİMLE EŞİT ŞARTLAR ALTINDA TİCARET YAPABİLİYOR KİMSE SEN BURADA YAŞAYAMAZSIN GİT DOĞU ANADOLU VEYA GÜNEYDOĞU ANADOLU DA YAŞA DEMİYOR GELELİM DİL MUHABBETİNE NE ZAMAN AYRIMCILIKTAN SÖZ AÇILSA DİL ORTAYA ATILIP BİRDE AMERİKA ÖRNEĞİ VERİLİR AMA ATLANAN ŞU AMERİKADA HERKES ANADİLİYLE KONUŞABİLİR (ŞUAN TÜRKİYEDE OLDUĞU GİBİ) ANCAK İNGİLİZCEYİ BİLMEK VE RESMİ TÜM İŞLERDE KULLANMAK ZORUNDADIR BİZDE İSE İŞ DEĞİŞİYOR ADAM ÇIKIP BEN KÜRDÜM BENİM ÇOCUĞUM KÜRTÇE EĞİTİM ALSIN TÜRKLERİN MİLLİ MARŞINI HATTA ANDIMIZI OKUMASIN DİYOR İŞTE ZİHNİYET FARKI BURADA ORTAYA ÇIKIYOR

canberk koçyiğit 
 22.10.2011 23:03
 

yazınız eksık kalmış bulgarıstnadakı turkler gordugu zulme karsılık hıcbır zaman elıne sılah alıp daga cıkıp gencecık ınsanların canlarını almayı asla dusunmemışlerdir.Ayrıca bulgarıstandakı turklerın hıcbır zaman turk asıllı bır cumhurbaskanları olmastır.ayrıca bulgarıstanda su anda yasayan turkler bulgarcayı konusmaktan ve bulgarca egıtım almaktan gocunmamışlardır.

nariye avcioglu 
 21.10.2011 21:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 12.03.11
 
 

Merhaba,ismim Ayşegül Adıbelli Çetin. 3 çocuğa ve onların muhteşem hediyeleri olan 6 toruna sahib..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster