Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
927
 

Bulun / bilin bakalım (3)

Bulun / bilin bakalım (3)
 

Bilmece Bildirmece


Hem sormak hem de cevaplandırmak öyle eğlenceli ki. Çocukların en eğlenceli oyunlarından sanırız bilmeceleri, ama en az çocuklar kadar büyükler için de, bu eğlenceli oyundan vazgeçmek mümkün değildir.

Düşündürür, kıkır kıkır güldürür. Hele bilirsen “500 milyar”ı kazanmış kadar olursun.

Somut veya soyut bir varlığı, doğadaki herhangi bir nesneyi, adını anmadan, onu hatırlatacak, çağrıştıracak, başka şeyleri kısa ve yoğun şekilde anlatarak, bilinmesini dinleyene bırakan, eğlenceli, sözlü bir oyun. Zekâ oyunu. Bulmacalar- bilmeceler tüm bildiklerimizi sınamaya, olaylar ve olgular ile kavramlar arasında anlamsal ilgiler kurmaya yöneltir bizi. Beynimize azıcık jimnastik yaptırır.

“Bilmece bildirmece dil üstünde kaydırmaca”

“Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane”

“Bir odam var. İçinde otuz iki sandalye, bir halım var”

“Nar tanesi, nur tanesi, bu dünyanın bir tanesi”

Çocukluğumdan kalma, aklıma hemen geliveren bilmeceler.

Alev Meisel Hanım bir bulmaca oyunu başlattığında da, uyanıverdi içimizdeki çocuk. Gerçi hiçbir zaman uykuya dalmadı ama (!) Bir blog yazarımızı bulmamızı istiyordu verdiği ipuçlarıyla. Düşündük, taşındık. Bazılarımızın biraz aklı karıştı ama sonunda bulduk cevabı.

Oyun bu ya, bilmeceye meraklı oyuncu arkadaşım Şükrüye kaptı ebeliği, sonra da "elim sende" deyip bana devretti.

Bilmem ki! “Hem yerim dar, hem yenim dar” deyip biraz nazlanmak isterdim doğrusu, içim fıkırdayarak.

Amaaaan boş ver “İster yaz, ister yazma” diyerek atıyorum kendimi oyun meydanına.

*Mavi atlas iğne batmaz, Makas kesmez terzi biçmez.

*Uzun kuyu, Gümbür gümbür suyu.

*Su üstünde ıslanmaz, yere düşer paslanmaz.

*Takır tukur takraba, İçindeki akraba.

*Aksaray ortasında, Sarı papaz oturur.

*Fır fır döner, Ak ak döker.

*Altın saat, Suya batmaz.

Alt alta yazılmış 7 adet bilmece. Boşuna mı yazdım dersiniz ? Hiç boşuna olur mu? Var mı cevaplarını bilen? Ama unutmayın, bulmacamızdan da kopmayın.

10.4.2007 tarihinde Milliyet blogda yazmaya başlamış çok değerli bir arkadaşımız. Çok dostu var, hiç dostu yok. Çağdaş Türkiye gönüllüsü.

Harmanlanmış "O"nda muhalefet, mizah, ironi.

İnce ince kadayıf

Bizim hanım çok zayıf

Bir kusuru varsa

Bir gözü kayıp (*)

Onun yazı dilini, yukarıdaki bilmecenin cevabında saklı görenler var. Yüreğini görüyorum ben yumuşacık. Ondan sarılıyor kedisine renk ayrımı yapmadan sıkıca (!)

O nedir ki, baldan şirindi, zehirden acı

İyilik yapana duacı (**)

İşte bunun ustalarından birisi de bilmecemizin cevabı.

“Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer” deyip, geçmiş zamanını unutmayarak yoluna devam edenlerden. Kendisine saygılarımı sunuyorum.

Hadi bakalım, kimdir bu blog yazarımız? İlk bilen ebedir ona göre.

Tijen B.

(*) İğne
(**) Dil

Mustafa Mumcu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Az önce, son günceni okuduğumda. Önce "ben miyim" dedim, "mavi" atlas demişin, yok öyle her mavi bana çıkmıyor anlaşılan:) kediiiii, yi okuyunca buldum; Mustafa Mumcu:) Yoksa kopya mı çektim; yok vallahi de billahi de çekmedim:) Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 12.03.2008 9:20
Cevap :
"Mavi atlas..." ile başlayan ve alt alta sıralanmış 7 bilmecenin baş harfleri akrostiştir ve yukarıdan aşağıya okunduğunda "Mustafa" ismi çıkar.Yani Mavi ile alakası yok :))) Bir tek soyadını bilmek kalıyordu geriye.Onu da verilen ip uçlarıyla arkadaşlarımız bildi. Ve tabi en sona kalmakla birlikte sen de bilmişsin :))Tebrikler, teşekkürler :)  12.03.2008 18:25
 

TOP'u kucağıma bırakıp kaçtınız da, ben TOP'ları pek sevmem. Ne yapacağım şimdi? Boli boli mi oynayacağım topla? Şaka mı ne olduğu belli olmayan bu girişten sonra sayfanızdan çıkmadan, size çok teşekkür ettiğimi bir kere daha belirteyim. Gerçekten hoşuma gitti bu oyun. Sizin de bulmacanızda beni onurlandırmanız ayrı bir sevinç kaynağı oldu benim için. Bayağı bir sevindim. Sağolun! Tabii sizden devraldığım görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım. Konu mankenimi:)) seçtim bile. Resim ve grafik de hazır. Şimdi biraz daha dolaşayım Milliyet Blog'da. Alev Meisel, Şükrüye Kayhan Hanımların bulmaca bloglarını tekrar okuyayım. Sizinkileri birkaç defa okudum. Bu arada bulmacalar derledim. Bilinmesini isteyeceğimiz Blog Yazarı arkadaşımız hakkında derleme yapıldı. Şu anda saat 05:25, 2 saat içinde bitirir birkaç saat uyur yine uyanır işime bakarım. Saygı ve sevgilerimle. Top emin ellerde. Pardon kucaklarda:))

Mustafa Mumcu 
 12.03.2008 5:33
 

Cevabın Mustafa Mumcu olduğunu bilen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.Ayrıca oyunumuza gerek yorumlarıyla gerekse sadece okuyucu olarak katılan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bulmaca oyununun ayrıntılarını, yazdığım "Kuralsız Olmaaaaz" başlıklı bloğumla açıklamaya çalıştım.Topu Mustafa Mumcu beyin kucağına bırakıp kaçıyorum ben.Mustafa bey "ebesiniz" :))

tijence 
 11.03.2008 22:39
 

Verdiğiniz ipuçlarından yola çıkmış cevabı ta başında bulmuştum. Ama yine de hem M.B.da ne var ne yok merakı hem de emin olmak adına tam bir saattir bütün kayıt tarihlerini taradım. Evet cevabımı verebilirim artık. Baş harfi M son harfi X. Şimdi ben ebe mi oldum:))))))

Abla 
 10.03.2008 15:28
Cevap :
Abla'cığım vallahi bilmece gibi konuşmuşsunuz :)) Ben bilemedim :)) Siz açık açık yazın, korkmayın :) Oyun devam ediyor.  10.03.2008 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2783
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster