Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3272
 

Bulut Atlası farklı türlerin harmanı

Bulut Atlası farklı türlerin harmanı
 

BULUT ATLASI


BULUT ATLASI-CLOUD ATLAS

YÖNETMENLER: ANDY VE LANA WACHWOSKİ , TOM TWYKER.

OYUNCULAR: TOM HANKS , HALLE BERRY, JİM BROADBENT, HUGO WEAVING, JIM STURGESS, BEN WHİSHAW, SUSAN SARANDON, HUGH GRANT

“Bulut Atlası” 2004 yılında yayımlanan David Mitchell’in aynı adlı romanından bir uyarlama. Birbirinden farklı zaman diliminde geçen altı öyküyü karakterler, benzer olaylar ve yazgılar üzerinden birleştiriyor.  Film de aynı kurguyu izliyor. Her bir öykü, farklı altı atmosfer ve mekan içinde anlatılırken, farklı türde altı film ortaya çıkıyor. Aynı oyuncuların farklı makyaj ve kostümlerle birden fazla karakteri canlandırdığı öyküler, 19. yüzyıl sonlarından otuzlu yıllara oradan da yetmişli yıllara sonrasında da 2080’ lerde distopik bir gelecekteki olaylara sıçrayabiliyor. Oyuncuların olağanüstü makyajlarla, farklı karakterleri canlandırmaları seyirciyi çoğu kez ters köşeye yatırıyor. 

Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in ve Alman yönetmen Tom Twyker’ın birlikte yönettikleri bu dev proje, romanın altında ezilmiyor. Romanın kompleks yapısı filmde zaman içinde sıçrayan bir kurguyla veriliyor. Senaryo aşamasında öykülerin sadeleştirilmiş olması bile öyküler arasındaki bağlantıların anlaşılmasını kolaylaştırmamış. Birbirinden çok farklı yapıdaki öyküler arasındaki geçişler olağanüstü bir düzende akıyor. Her şeye rağmen  romanı bilmeyen seyircinin anlamı yakalaması zaman alıyor.

Tüm öykülerin ortak noktası yaşamın hep sürdüğü inancında düğümleniyor. Bu yaşamdaki iyi, kötü her türlü davranışın sonucunu bu yaşamda olmazsa "reenkarnasyon" sonrası başka bir yaşamda göreceğimiz inancını  görkemli bir görsellikle sunuyor. Paralel evrenler konusunda son yıllarda izlediğimiz “Kaynak-The Fountain”, “Bay Hiç Kimse-Mr.Nobody” gibi filmlerle karşılaştırdığımızda karma felsefesi içinde yaklaşım söz konusu. Öyküleri anlaşılır kılmak için mesajların, kahramanlar ve dış ses tarafından sık sık tekrarlanması filmin en eksi yönünü oluşturuyor.   

Oyunculuk performanslarının zirveye ulaştığı bir film. Tom Hanks sadece kötü karakterlerde parlıyor, usta İngiliz oyuncu Jim Broadbent her karakteri eldiven gibi giyiyor, tek kelimeyle olağanüstü bir oyunculuk gösterisi yapıyor. Kimin hangi rollerde oynadığını yakalayabilmek için sondaki jeneriklerin akışı bitmeden salondan çıkmayın diyorum.     

Sinemada yeni açılımların, artık farklı türleri harmanlayan filmler üzerinden yürüyeceği sinyallerini “Bulut Atlası” veriyor. Uzun soluklu fakat sonuçta tatmin edici bir sinema olayı.

 

            

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1083
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster