Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
325
 

Buna seçim denmez bu basbayağı lider sultası

Buna seçim denmez bu basbayağı lider sultası
 

Seçimler, iktidar ve muhalafet arasındaki demokratik döngüyü belirler. Parlamentoyu şekillendirir. Halkın iradesi tecelli eder. 22 Temmuz'da öyle mi olacak? "Evet" yanıtı çok zor. Halen kararsızlaın büyük bir kitle olmasından da belli: Halkımız, kendi inisiyatifini yeterince kullanamayacağını düşünüyor. Listeleri liderler belirledi. Halka da alın birini onaylayın deniyor. Bunun ne kadar demokrasidir ve bundan katılımcı demokrasiye yol gider mi?. İşte bunun yanıtı "hayır" olsa gerekir.

Oysa bir yandan da Cumhurbaşkanını bile halk seçsin tartışmaları yapılıyor. Ancak daha milletvekillerini bile halk belirlemiyor. Bu durum nicedir böyle. 1980'lerden önce önseçim diye bir düzenek vardı. Artık o sadece kimi partilerin tüzüklerinde kaldı. Şimdi sormak gerek: kendi içinde demokrasi olmayanlar, ülkeye nasıl demokrasi getirir de onun pratiğini yükseltebilir?

Bu soruyu rejimleri yerleşmiş ülkelerden bazı çevreler de soruyor: Üyesi olduğumuz partisel birliklerden üyesi olmak istediğimiz AB'ne kadar... Gerçekten yarım asırlık demokrasi deneyimimizin getirildiği nokta, bu anlamda da ileri gidişe değil gerileyişe karşılık geliyor... Liderler partilerine, partiler halka adeta güvenmiyorlar!

Oysa yapılması gereken bellidir:

1. Tüm üyelerin katılımıyla önseçimler yapılmalıdır. Bunun içinde partilerin üye kayıt tabanları güncelleştirilmelidir.
2. Önseçimlerde eğer "delegelik" yapısı işler olacaksa o zaman Yüksek Seçim Kurulu'nun da katkısıyla hakim denetiminde kayıtların tutulduğu ve izlendiği önseçimler yapılmalıdır.
3. Önseçim artı liste tercihi de getirilmelidir. Yani diyelim Ankara'da bir bölgeden 15 milletvekili adayı çıkıyorsa o bölgede her parti listesine önseçim sırasına göre 30 aday yazabilmeli ve vatandaşlar dilerlerse işaretlemelerle aralarından tercih ettiklerini belirleyebilmelidir. (Ya da no 2 ve no 3 madddelerden biri uyugulanmalıdır)
4. Dar bölge sistemi uygulanmalıdır. Nüfusa ve yerleşim alanlarına göre mesela Ankara 1. bölge onlarca ilçeden oluşacağına o ilçeler de daha küçük yerleşim alanlarının herbirine yine nüfuslarına uygun sayıda milletvekilli çıkarabilme olanağı tanınmalıdır.
5. Ülke barajları % 5 düşürülmelidir.
6. Bağımsız adaylık kolaylaştırılmalıdır.
7. Siyasetin finansmanı saydamlaştırılmalıdır. Her aday seçim harcama bütçesinin kaynaklarını açıklamalıdır.
8. Adayların mal varlıkları deklere edilmeli, bu bilgiler emaneten kapalı zarflarda tutulmalı ve seçilen adaylarınki hemen açıklanmalıdır.
9. Milletvekili dokunulmazlıkları kesinlikle düşünce özgürlüğü bağlamında geçerli olmalı onun dışındaki tüm konular ve durumlar için vatandaşlarla hukukun işleyişi bakımından denk konuma getirilmelidir.
10. Propoganda olanakları açısından azami eşitlik sağlanmalıdır.

Bunlar yapılırsa demokraside iyileşme, örgütlerde çağdaşlaşma sağlanabilir.
Demokrasi o zaman daha çok halka mal olur.
Seçimlere katılım da artar, seçimler öncesi ve sonrası "temsilde adalet-yönetimde istikrar" kıvamı da daha erişilebilir olur.
Öylelikle de yapay ittifaklara ya da parti değiştirmelere çok fazla gereksinme kalmaz.
Halkımız da güle oynaya iştirak eder seçimlere....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 478
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster