Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '15

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
295
 

Buraları bozmayın...!

Buraları bozmayın...!
 

KAHVECİ


ABD li kahvecinin medeniyeti...
 
İstanbul'un merkezi yerlerindeki caddeler yabancı markalı kahveci dükkanları ile doldu.
 
Bunlardan biri, ilk ve en yaygın olanı Starbucks. Öğrencilerin diz üstü bigisayarları ile ders çalıştığı, kimisinin de ofis gibi kullandığı bir yer bu dükkanlar.
 
Önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Arada bir yaşlıların kahve sohbeti yaptığıda görülüyor. Dekorları ve tefrişatları oldukça güzel ve kullanışlı.
 
Ama çok eskidiler, artık kir pas içindeler. Kötü görünüyorlar.
 
Asıl daha önemli bir çirkinlik var. O da tuvaletler. Bunu, gittiğim her dükkanın yöneticisine her seferinde ikaz ediyorum. Birkaç yıldan beri hiç bir dükkanlarında değişen bir şey olmadı.
 
Yöneticilerden aldığım yanıt ise “merkeze haber verdim” oluyor. Bir kez de merkeze ben bildiriyorum. Çünkü bu caddeler ve üzerindeki dükkanlar bizim için.
 
Temiz olmalılar.
 
Sayın merkez,  tuvaletleriniz çok pis ve bakımsız. Temizlik kontrolü yok. Armatürler ve diğer donanımlar bozuk. Kağıt havluluklar ya boş ya da makinaları bozuk. Yerler ıslak.
 
Yani tuvaletlerinizin durumu berbat. Dikkatinize sunuyorum. Lütfen ilgilenin.
 
Uyarmam gereken bir konu daha var. Küçük büyük dilenciler Sturbuckslarda serbestçe dolaşıp dileniyor. “fink atıyor” Bunu da çok ikaz ettim. Bir kez de buradan yineliyorum.
 
Dükkanları tamir edin ve temiz tutun.  Bizim ülkemizde müşteri "velinimettir" 
 
Benim bir önerim var. Mesela kalite yönetim sistemlerinden yararlanabilirsiniz Çünkü bu bir yönetim sorunu.
 
Amerika'dan geldiniz. Buraları bozmayın lütfen!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, işletme Amerika kültürünü yansıtıyor ancak işletmeci Türk! "Merkez" böyle şeylerle ne kadar ilgileniyor bilmiyorum ama sizi dikkate almayan bir kuruluşu bir de belediyeye şikayet edin derim. O zaman hizaya gelirler. O tuvaletler hijyenik olmak durumunda, başka yolu yok. Hem kağıt bardakta kahveye 8-10 TL alacaksın, hem de hizmeti bununla sınırlı tutacaksın! Tam Türk usûlü bir hizmet anlayışı (mı?)! Olayın Amerikalılarla bir bağlantısı olmayabilir. Ben kahveyi geleneksel şekilde, fincanda içmeyi seviyorum. Bardağı avuçlamaktan değil, fincanı kibarca tutmaktan ve höpürdetmekten hoşlanıyorum :-) Bir kez gittim ve ikinci kez gitmem oraya. Gidenlere afiyet olsun elbette, herkesin kendi zevki. Umarım bu yazınızı dikkate alan çıkar. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 12.06.2015 10:33
Cevap :
İlginize teşekkür ederim. Ben yazılarımı ilgili kurumların yönetimlerine iletiyorum. Çünkü maksadım üzüm yemek. İlgili kurum yönetiminden de yanıt geldi.İlgilendiler ve gerekli önlemleri almak üzere gerekli birimlerine talimat verdiklerini söylediler. Bu kadarı da yeterli. Bende sizin gibi dünyada kabul görmüş güzelim Türk kahvemizi tercih ederim. Ancak yazımdada belirttiğim gibi bu mekanlardan diğer maksatlarla yararlanıyorum. Ben işi yerel yönetime bırakmak yerine, kendi işimi kendim görerek ve sosyal sorumluluğumu yerine getirerek daha hızlı sonuş aldım. Sevgiler selamlar  02.07.2015 19:45
 

Ellerinize sağlık. Ne güzel söylemişsiniz

ÜŞENGEÇ ŞEF 
 12.06.2015 2:32
Cevap :
Teşekkür ederim. Yazıyı ilgili kuruma da iletmiştim. İlgili birimlerine gerekli talimatı verdiklerini bildirdiler. Takipçisi olacağım. Sevgiler   02.07.2015 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 09.07.10
 
 

Marmara Üniversitesinde  İşletme okudu. İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.  Dış Ticare..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster