Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '12

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
841
 

Burdur Çine Ovası Fasulye üreticileri dertli

Burdur Çine Ovası Fasulye üreticileri dertli
 

FASULYE ÜRETİCİSİ AHMET DURAN


İnsuyu Havzasında bulunan Çine ovasında binlerce fasulye üreticisi ürünlerinin para etmemesi nedeniyle para kazanamamaktan şikâyetçiler. Günde 2,5 ton fasulye üreten Halıcılar köyünden Ahmet Duran, “10 kuruşa hamallık ediyoruz” diyor.

Burdur’da Antalya yol güzergâhında bulunan İnsuyu havzasındaki Çine ovasında fasulye üretimi yapan çevre köylerden üreticiler, ovada kurulan pazarda tüccarın rekoltenin hızlı artması nedeniyle fasulye fiyatlarını düşürdüğünü, fasulyenin fiyatının maliyet fiyatına kadar düşmesi nedeniyle neredeyse maliyetine fasulye satar hale geldiklerini ifade etti.              

Çine ovasında üretilen fasulye, Çatağıl köyü yakınlarında kurulan pazarda tüccar tarafından alınarak büyük şehirlere pazarlanıyor. Fasulye Çine ovasında 9 köy tarafından Temmuz ve Ağustos aylarında üretilmektedir.     

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Çine ovasının, her yıl yaz aylarında yetiştirdiği taze fasulyeyle Türkiye üretiminin %22’sini karşıladığını, bu nedenle taze fasulyenin fiyatını Çine ovasındaki alım şartlarının belirlediğini belirterek, “gerek yetiştirilen taze fasulyenin kalitesi gerekse lezzetiyle de Türkiye’de marka halene gelmiştir.” Dedi. Kubilay, ayrıca yaz aylarında buraya Burdur ve Isparta’dan fasulye toplama işçisi olarak bin 500 kişinin geldiğini, bunu hane halkı üzerinden hesaplanırsa 3–4 bin kişiyi ulaştığını vurgulayarak Çine ovasının yaz aylarında bölgesel istihdama büyük katkı sağladığının altını çizdi.

8 köyün gelirinin, geçim kaynağının fasulyeden olduğunu, havzada Türkiye’nin en çabuk pişen ve en lezzetli 4 çeşit fasulyesi üretildiğini belirten Kubilay, 2–2,4 lirayla başlayan fiyatların bugün 1 liraya kadar düştüğünü ifade etti. Fasulyenin maliyetinin ise 80–90 kuruş civarında olduğunu belirterek bunun “zarar” olduğunu vurguladı. Günlük 22–23 kamyon fasulye çıktığını, İstanbul gibi büyük şehirlerde tüketicinin bu fasulyeyi manavlardan 2,5 liraya aldığını ifade etti. Arada “afakî bir rakam”ın olduğunu, havzadaki üreticilerin birleşerek bir kooperatif kurmaları gerektiğini, bu konuda kendilerinin önderlik ve teşvik ettiklerini belirtti. Kubilay Çine ovası fasulye üreticilerinin sorunlarının çözümünde yetkililere çok iş düştüğünü belirterek gerek kooperatiflerde örgütlenmeleri kapsamında, gerekse örneğin konserve fabrikası gibi ürünü üretildiği yerde değerlendirilmesi kapsamında yardım ve destek beklerinin altını çizdi.       

Bölgede fasulye üretimi yapan çiftçilerden Ahmet Duran, fasulye fiyatlarının şu günlerde büyük düşüş yaşadığını, bir kg fasulyeyi tüccarın 90 kuruş ya da 1 liradan aldığını, ancak ürettikleri fasulyenin kg başına kendilerine 80 kuruş civarına malolduğunu vurgulayarak “hamallık yapıyoruz” diye yakındı.

Bölgeden yaklaşık 30 kamyon ile tüccar 350–400 ton fasulye götürmektedir.

Binlerce fasulye toplayıcısı işçi de günlük yevmiye olarak 25 lira para almaktadır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster