Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
354
 

Burdur'da paralı otopark muamması

Burdur'da paralı otopark muamması
 

BURDUR BELEDİYE BAŞKANI SEBAHATTİN AKKAYA


BELEDİYE KANUNUNUN 15/B MADDESİNE DAYANDIK

Bir kitle örgütü tarafından açılan ve yıllardır İdare Mahkemeleri arasında gidip gelen bir yılan hikâyesine dönen, Burdur Belediyesi’nin çeşitli caddelerde paralı otopark uygulamasının yürürlüğünün durdurulması ve giderek iptali davasında yeni bir aşamaya gelindi ve otopark uygulamasının iptaliyle ilgili olarak Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya açıklık getirdi. Başkan Akkaya, yanlış bir uygulama yapmadıklarını, ancak mahkeme kararına saygılı olduklarını, bununla birlikte devam eden hukuki süreç içerisinde çeşitli girişimleri sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

Burdur’da faaliyet yürüten bir kitle örgütü tarafından açılan ve yıllardır İdare Mahkemeleri arasında gidip gelen bir yılan hikâyesine dönen, Burdur Belediyesi’nin çeşitli caddelerde paralı otopark uygulamasının iptali davasında yeni bir aşamaya gelindi ve otopark uygulamasının iptaliyle ilgili olarak Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya açıklık getirdi. Başkan Akkaya, yanlış bir uygulama yapmadıklarını, ancak mahkeme kararına saygılı olduklarını, bununla birlikte devam eden hukuki süreç içerisinde çeşitli girişimleri sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

BELEDİYE KANUNUNUN 15/B MADDESİNE DAYANDIK

Başkan Akkaya, yanlış uygulama yapmadıklarının altını çizerek Belediye Kanunu’nun 15. maddesinin (b) bendini dayanak göstererek, “kanunlara saygımız var. Bunun başlangıcı nedir? Belediye Kanununun 15. maddesinin b bendidir. Burada diyor ki, ‘durak yerleriyle karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerleri tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek… Kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesi bütün işleri yürütmek’ Gayet açık bir kanun.” Dedi.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE YAPILAN BİR UYGULAMA

Başkan Akkaya şu görüşleri ileri sürdü:

“Biz buradan hareket ederek Türkiye’nin her tarafında yapıldığı gibi, trafik keşmekeşliğini önlemek, daha disipline etmek için yaptık, sadece para almak değil, bunları düşünerek Gazi Caddesinde, Adliye Caddesinde ve diğer caddelerde ücretli otopark işletmesini başlatmış olduk. Şimdiye kadar da trafik açısından da bir şikâyet almadık.”

MAHKEME ADETA GİTTİ GELDİ

“Mahkeme adeta gitti geldi.” Şeklinde değerlendirmede buluna Başkan Akkaya, Isparta İdare Mahkemesi’nin kendi uygulamalarını yerinde bulduğunu, ancak Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kararı bozmakla birlikte Isparta İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda ısrar etmesi sonucu, Danıştay’ın ‘evet, Belediye’nin böyle bir yetkisi vardır. Ancak bu yetkiyi kullanırken kararı veren mahkemenin trafik güvenliğini ne derece etkiliyor orada yapılan uygulama, gidiş gelişe mani oluyor mu, can emniyetini ihlal ediyor mu, bunlara bir cevap verildikten sonra mahkeme karar vermeli’ şeklinde bir irade ortaya koyduğunu belirtti. Başkan Akkaya konuşmasına devamla, “Isparta İdare Mahkemesi de bir bilirkişi tayin etti. Bilirkişi otopark uygulamasının kaldırılması yönünde rapor verdi. Böylece Isparta İdare Mahkemesi de paralı otopark uygulamasını uygun bulmadı.” Dedi.

HUKUKİ SÜREÇ SÜRÜYOR, BİZ DE GEREKİ YAPACAĞIZ

Başkan Akkaya, “Mahkemenin verdiği karar saygılıyız.” Diyerek ancak “hukuki süreç devam ediyor. Tabii ki bu süreç içerisinde biz de Belediye olarak hukuki girişimlerimizi yasal yönlerden yapacağız.” Dedi.

İPTAL EDİLEN PARALI OTOPARK DEĞİL, YOLLARDAKİ OTOPARKLAR

Başkan Akkaya, “ama şu unutulmamalı. Burada iptal edilen ücretli otopark değil, cadde üzerindeki otopark yasaklanmış olacak.” Diye de uyarıda bulundu. “Ne diyor, yollar diyor insanların yürünmesi için diyor, trafiğin akışı için diyor. Otopark alanlarının imar planlarında gösterilmesi gerekir diyor.” Şeklinde ifade eden Başkan Akkaya, “yasaklanırsa eğer yasaklanacak olan nedir burada? Otopark uygulamasıdır. Cadde ve sokaklarımızda tamamen otopark kalkacak demektir. Otopark yasağı levhaları asılacaktır tabii. O zaman ne olacak? Bilemiyorum tabii ki, göreceğiz.” Şeklinde konuştu. Ve sözlerine, “hukuki süreç içinde biz gerekeni yapacağız.” Diyerek son verdi. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 502
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster