Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
129
 

Burdur Gölünü kurtarma çabaları yoğunlaşıyor

Burdur Gölünü kurtarma çabaları yoğunlaşıyor
 

PROF. DR. MEHMET DOĞAN KANTARCI


Burdur Gölünü Kurtarma Çabaları Yoğunlaşıyor

MAKÜ’de Prof. Dr. Mehmet DoğanKANTARCI'nın konuşmacı 

olarak katılacağı bir konferans düzenlendi

Giderek su seviyesi düşen ve suyu çekilen Burdur Gölü’nün kurumasına çare arayan çabalar son yıllarda artarak sürmektedir. Bu kapsamda Burdur Doğa Derneği, BAKA ve MAKÜ’nün işbirliği ile düzenlenen ve MAKÜ’de Prof. Dr. Mehmet Doğan KANTARCI'nın konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi.

İlginin oldukça az olduğu, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, Burdur Yüksek Öğrenim Vakfı, BURYO Başkanı Yusuf Altındal, Burdur Su Sporları Kulübü Başkanı Lütfi Taraşlı, Orman ve Suişleri Bölge Müdürü Salim Özdemir’in katıldığı, Burdur’un geleceği ile ilgili canalıcı böyle bir konferansta ne Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın ne de Burdur Valisinin bulunmadığı konferansta kısa sürdü.

"Burdur Gölü Havzasında Barajlar ve Göletler ile Taş Ocaklarının Su Akışına Olumsuz Etkileri" konulu konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Mehmet Doğan KANTARCI slâyt eşliğinde yaptığı konuşmasını, şimdiye kadar dillendirilmeyen ilginç iddialarla süsledi.

Kantarcı, Pleistosen, son Buzul Çağından bu yana gölümüzün 105 metre alçaldığını, bu derece büyük su kaybının ne buharlaşmayla ne de havzaya yapılan baraj, gölet veya bentlerle açıklanamayacağını iddia ederek, 1971 depreminde tıkanan, karstik yapıdaki su kaçağı sağlayan bir çatlağın, taşocaklarının patlattığı dinamitlerle yeniden açılmış olup olamayacağının araştırılmaya muhtaç olduğunu vurguladı. Kantarcı, Burdur Gölünün, kuzeyinde Söğüt Dağlarında, su seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde saptadıklarını belirttiği bir Kapızdan Acı Gölü beslemesini bu iddiasına kanıt olarak gösterdi.

Ormancıların hiç hoşlanmadığını belirttiği ve zaman zaman Kurtuluş savaşı yıllarından karelerle beslediği vatansever söylemleriyle taşocaklarına da sert çıkan Kantarcı, “vatan topraklarını kaça satarsınız arkadaşlar, taş olarak?” diye sordu. Kurtuluş savaşı yıllarından bir askeri birliği perdeye aksettirerek “şehit kanlarıyla suladığımız bu toprakları taş olarak yabancılara satmaktayız” dedi.

Yer yer alkışlarla kesilen konuşmasının sonunda Kantarcı soruları alarak cevaplandırdı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O tarafa gittiğimde "Burda dur, memnun kalacaksın" diye anlar ve Burdur gölü kenarında konaklarım. Su hayattır, canlılıktır ve umarım Burdur gölü yeniden sahibine bağışlanır. Selam ve saygılar.

Turbest 
 18.04.2012 1:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 502
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster