Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
4716
 

Burdur İli ve Bucak İlçesi

Burdur İli ve Bucak İlçesi
 

Sağ olsunlar! blog okuyucularımız sayfamı boş bırakmıyorlar. Bu vesileyle memleketim Burdur ve doğum yerim Bucak ilçesini tanıtma fırsatı elde ettiğimi düşünüyorum.

Burdur ili Göller yöresi içinde olduğu için Burdur gölü ile anılır. Burdur gölü tuzlu olup; balık yetişmemektedir. Göçmen kuşların uğrak yeri olması önemlidir.

Burdur ili sanayi kalkınmasını maalesef yapamamıştır. Çok yoğun fabrika göremezsiniz. Dövizle askerlik Burdur’da yapılmaktadır. Dövizle askerlik yapmaya gelenler; Küçük esnaf için en önemli alış-veriş dolayısıyla gelir kaynağıdır.

Kendine has güzelliği olan ve Yeşilova ilçesi sınırları içinde bulunan Salda gölü; Turizm yatırımları için gerekli girişimler yapılmıştır.

Burdur ilinin en büyük ilçesi ve benim de doğum yeri olan Bucak’tır. Bucak nüfusu hızla büyümektedir. 40.000’ne yaklaşarak belki yakın bir gelecekte Burdur ilinin nüfusunu geçeçektir.

Bucak madencilik-taş sektöründe müthiş atılım yapmıştır. Yaklaşık 40 adet Mermer imalat ve işleme fabrikaları açılmıştır. Mermer ve işlenmiş özel mermerler Türkiye içine ve özellikle Yurtdışına satılmaktadır. Sektörde yoğun emek gereksinimi duyulduğu için işsizliğin olmadığı belki ender ilçelerden biridir.

Yaklaşık 5.000 üniversite öğrencisini Bucak ilçesi misafir etmektedir. 2 meslek yüksek okulu, 1 fakülte mevcuttur.

Bucak’ta Kanal15 logosuyla bir yerel televizyon ve radyo istasyonu olup; Burdur il ve ilçelerinde yayınlamaktadır. Belkide yakın zamanda uyduya çıkabilir.

Bucak ilçesi Turizm beldesi Antalya’ya 70 km. mesafede olması nedeniyle turizm sektöründe de atılım yapacaktır. Bucak ilçesi sınırları içinde Selçuklu döneminden kalma Susuz ve incirhanı kervansarayları ile Roma dönemine ait Kremna tarihi ören yeri mevcuttur.

Kazı ve restorasyon masrafını Belçika Kraliyet ailesini karşıladığı Sagalassos antik kenti söylemeden geçmek yanlış olurdu.

Burdur insuyu mağarası muhteşem görüntüsü ile güzellikler saffında yerini almıştır.

Bir çok tarihi eserler, heykeller yeni ve modern görünümüyle Burdur müzesinde sergilenmektedir.

Kısaca Burdur ve Doğum yerim Bucak’ı tanıtmaya çalıştım. Okuduğunuz için şimdiden çok teşekür ederim. Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

internette yayınlanan TRuva Gezi Dergisinde gezi, kültür, yaşam yöresel lezzetler le ilgili çalışmlarınızı görmek isteirim hasan mahir www.truvadergisi.com email-msn truvadergisi@hotmail.com hasanmahir@hotmail.com

HASAN MAHİR 
 03.06.2007 13:06
Cevap :
Öncelikle bu kadar geç yanıt verdiğim için sizden özür diliyorum. Notunuzu aldım. Bu tarz yazılarım yok ama olursa temasa geçerim. Saygılarımla efendim.  22.08.2007 15:15
 

şey, şu Belçika Kraliyet Ailesi'nin bir yerin restorasyonu için ödenek ayırmasıdır ki, gerçekten de paranın gücünü görebilmek açısından önemli bir veri. Darısı bizim başımıza.

Baver Ergun 
 20.05.2007 4:06
Cevap :
Baver bey! Burdur ili Ağlasun ilçesi yakınlarında bulunan Sagalassos antik kenti Roma döneminde kalma olup; büyük bir deprem nedeniyle yıkım olmuş ve terk edilmiştir. Belçika kraliyet ailesi ödenek verip; kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Kraliyet ailesinden biri geçen yıl gelerek; kazı çalışmalarını yerinde görmüştür. saygılarımla.  20.05.2007 13:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2389
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster