Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
325
 

Burdur Valisi N. Yılmaz, Kibyra Antik Kenti ve Hacılar Höyük'te incelemelerde bulundu

Burdur Valisi N. Yılmaz, Kibyra Antik Kenti ve Hacılar Höyük'te incelemelerde bulundu
 

BURDUR VALİSİ NURETTİN YILMAZ KİBYRA VE HACILAR HÖYÜK'TE İNCELEMELERDE BULUNDU


Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, dün (13 Eylül 2012 Perşembe günü) Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’yle merkez köy Hacılar Höyük’te incelemelerde bulundu.

Vali Yılmaz, Genel sekreter İbrahim Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ahmet Sancar, İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Ekici ve diğer daire müdürleri ile birlikte Gölhisar Kibyra Antik Kenti’nde ve merkezköy Hacılar Höyük kazı alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

İlk olarak Gölhisar Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Yılmaz’ı kalabalık bir Gölhisar topluluğu karşıladı ve Kaymakamlık makamında brifing verildi. Kaymakam Hüseyin Kürşat KIRBIYIK, görsel olarak verdiği brifingte ilçesinin sorunlarını, yapılan yatırımlarını ve gelecek için planlarını anlattı.

TOROSLARIN İNCİSİ, ÇEVRE

ANTİK KENTLERİN ADALET MERKEZİ KİBYRA

Ardından Gölhisar’a yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Kibyra Antik Kenti kazı alanına geçti. Kalabalık bir heyetle gerçekleştirdiği ziyarette Vali Yılmaz, Antik Kentteki stadyum, müzik evi, meclis binası ve adalet sarayı olarak kullanılan yapı kalıntılarını kazı başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, MAKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’nun açıklamaları eşliğinde gezdi ve inceledi. Girişte son zamanlarda yüzde 95’i bozulmamış olarak ortaya çıkarılan, 249–253 yıllarında üzerinde yaptıran kardeşler adına ’Vatanımıza söz verdiğimiz gibi bu mozaiği yaptırdık’ yazısı yer alan mozaik heyetteki herkesin beğenisini ve ilgisini çekti.

Burada yaptığı açıklamada kent hakkında çeşitli bilgiler veren Vali Yılmaz, antik kentten ve özellikle üzerinde durduğu mozaik bölümden çok etkilendiğini, kazı ekibimizin yerli olmasını özellikle vurgulamak istediğini, ülkemizde artık değerli arkeologlarımızın yetiştiğini, bunun onur ve övünç kaynağı olduğunu, bu nedenle bir tarihi eser ya da bir antik kalıntı olarak bakmaktan ziyade vatanın bir parçası olduğu inancıyla çalıştıklarının altını çizmek istediğini belirterek buradaki antik kentte hem temiz hem kirli yani atık su sisteminin varlığına dikkat çekti. Kentin sadece tiyatro olmasının yanında bir de mahkeme olma özelliğinin bulunduğunu, çevredeki antik kentlerin adli merkezinin burasının olmasının gerçekten heyecan verici olduğunu ifade etti.

5 BİN YIL ÖNCE İLK ÖRGÜTLENMELERİN YAŞANDIĞI HAZILAR HÖYÜK

Antik kent kazı ekibinin kazı alanındaki konaklama mekânında konuklara verdiği ikramın ardından Vali Yılmaz Hacılar Höyük alanına geçti.

Vali Yılmaz ve beraberindekileri, MÖ 3 binlere, başka bir ifadeyle günümüzden 5 bin yıl önceye dayanan Çanak Çömlekli Neolitik Çağ’a (Erken Neolitik Çağ'a) tarihlendirilen Hacılar Höyük’te kazı ekibi İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refik Duru ve Prof. Dr. Gülsün Umurtak karşıladı. Prof. Dr. Umurtak’ın rehberliğinde ve basın mensuplarına özellikle kazı alanının henüz yayınlanmamış telif hakları kapsamında olması nedeniyle görüntü ve fotoğraf almamaları –girişteki levhada fotoğraf çekilmesinin yasak olduğu- uyarısı eşliğinde kazı alanını gezen Vali Yılmaz’a Prof. Dr. Umurtak, kazı alanının istimlâkinde sorunların bulunduğunu, özellikle mısır tarlalarının sınırlarına kadar geldiğini, kazı alanının üzerinin mutlaka kapatılması gerektiğini ve yakınlarındaki dereye salınan kanalizasyonun çok kötü kokular yaydığını ve bundan çok rahatsız olduklarını dile getirdi.

Vali Yılmaz burada yaptığı açıklamada, günümüzden 5 bin yıl önce yaşayan insanların ilk örgütlenmelere burada geçmelerinin heyecan verdiğini belirtti. İl Özel İdaresi Genel sekreterine ve Hacılar Muhtarına kanalizasyonun acilen çözüme kavuşturmaları talimatını vererek istimlâk işlerinin hızlandırılacağı sözünü de verdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster