Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '11

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
240
 

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu yeni sezonu açtı

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu yeni sezonu açtı
 

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu yeni sezonu açtı


2011-2012 dönemi için oyuncu adayı başvurularını 24 Ekim akşamına kadar kabul eden Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu yeni sezonunu, 26 Ekim'de Yunus Mahallesi Necdet Tosun Parkındaki Oyun Atölyesinde açarak çalışmalarına başladı.    

Belediye Başkanı Fikret Akova’nın da katılarak bir konuşma yaptığı yeni sezon açılış töreninde yeni katılımlarla birlikte 50 kişilik bir sanat ve tiyatro sever gurubu hazır bulundu. Başkan Akova yaptığı sezon açılışı konuşmasında oyun atölyesindeki Necdet Tosun tanıtım panosunu göstererek Burhaniye’de tiyatro geleneğinin Halkevi Tiyatro Kolu ile başladığını ve bu tiyatronun Necdet Tosun, Reha Yurdakul, Orhan Erdamar ve Mümtaz Ener gibi sanatçıları Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığını anlattı. Başkan Akova Burhaniye’deki bu geleneği 12 yıldır da Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosunun coşku ve kararlılık ile sürdürdüğünü belirterek yeni sezonda yönetmen, oyuncu ve oyuncu adayları ile tüm BBKT’ye başarılar diledi.   

1999 yılında kurulan ve tiyatro sanatını Burhaniye’de yaşatmak 12 yıldır özveri ile çaba harcayan BBKT, her yıl çocuk ve yetişkin oyun gurupları olarak yeni katılımlarla 40- 50 tiyatro ve sanatseveri bir araya getiriyor.  Yunus Mahallesindeki Oyun Atölyesinde çalışmalarını sürdüren BBKT’nin Genel Sanat Yönetmenliğini Osman Uğur Mamuk yapıyor. Sezon açılışında bir konuşma yapan Uğur Mamuk tiyatrolarının 12 yıllık geçmişi olduğunu belirterek tüm Balıkesir ili çapında kesintisiz varlığını sürdüren ve kurumsal anlamda tek tiyatro oldukların ifade etti. Uğur Mamuk “Bu güne kadar 24 yetişkin, 18 çocuk ve gençlik oyununu en az üçer kez sahneleyerek yaklaşık 40 bin seyirciye ulaştık” dedi. İçlerinde uluslararası olanlarda dâhil Ankara, İstanbul, Balıkesir, Ayvalık, Güre, Erdek, Menemen ve diğer bazı merkezler olmak üzere 25 turne yaptıklarını belirten Uğur Mamuk Tiyatronun evrensel bir sanat dalı olarak dekor, kostüm, ışık, müzik, dans ve oyunculuk gibi boyutlarıyla tüm sanatların bir sentezi olduğunu belirtti. Uğur Mamuk bu anlamda tiyatronun en üst düzeyde ki yaratıcı bir insan etkinliği olduğunu vurguladı. BBKT’nin sezon açılış etkinliği yapılan kuru pasta ve meşrubat ikramı ile devam etti. Ardından yeni ve eski oyuncular tek tek sahne alarak kendilerini tanıttılar ve neden tiyatro sorusunu yanıtlayarak düşüncelerini aktardılar. Yeni dönemin yarı akademik tiyatro öğrenim ve oyun hazırlık çalışmaları kurban bayramı sonrası başlayacak.

Haber: Beytullah Yılmaz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1644
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 04.01.11
 
 

Beytullah Yılmaz 1977 Yılında Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde doğdu.   İlyada fotogrametri Har..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster