Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
618
 

Burnumuzu çalıştıralım

Burnumuzu çalıştıralım
 

Burnumuz nasıl çalışır demeyin. Burun deliklerimiz de diğer organlarımız gibi jimnastik yapmaya gereksinim duyarlar. Sanki normal hayatta düzenli spor yapıyoruz da sıra burun deliklerine mi geldi demeyin. Haydi, o zaman burun deliklerimizi çalıştırmaya başlayalım.

Sıra ile burun deliklerimizi kapatıp nefes alıp verelim. Önce sol işaret parmağımızla sağ burun deliğimizi. Daha sonra sağ elimizin işaret parmağıyla sol burun deliğimizi kapatıp nefes alıp verelim. Dikkat edince iki burun deliği arasında bir fark olduğu anlaşılır. Biri ötekinden daha az hava geçişi sağlıyor gerçekten de. Bunun faydasının koku alış sırasında ortaya çıktığı belirtiliyor. Bazı kokuları daha fazla hava geçiren, bazılarını ise daha az hava geçiren burun deliği alğılıyabiliyormuş. İşte bu yüzden her iki burun deliği farklı miktarlarda hava geçişine olanak tanıyormuş.

Haydi, burnumuzu çalıştıralım. Tabi olur olmaz her şeye burnumuzu sokarak değil, sıra ile burun deliklerimizi tıkayıp nefes alıp vererek. Aman dikkat ikisini aynı anda değil sıra ile kapatarak çalışalım. Bu çalışma sonunda çiğerlerimizi daha sağlıklı hava ile dolduracağımızı unutmayın.

(Bilim Çocuk Ekim 2000-34sayısını kaynak olarak kullandım.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nefes alıp vermeyi öğrendiğimizde ruh halimizi de değiştirmemiz mümkündür. Öfkelendiğimizde öfkemizi açığa vurmadan önce bazı hormonlar kana karışır, vucüt ısısı artar, kavgaya hazır hale geliriz. Hızlı nefes alır ya da nefesimizi tutarız, diyaframla değil, sadece üst ciğerle soluk alırız. Nefes alış veriş bu durumda çok hızlıdır. Zihin, nefes alışverişine odaklandığında, diğer duygunun kuvveti azalır. Öfke açığa çıktığında 7 kez derin nefes alın. Ve karın bölgenize indirin. Öfke, hara dediğimiz karın bölgesine indiğinde, zihnin bize oynadığı bir oyun olan öfke de burada toplanacak ve öfke azalacaktır. Bir de tıkalı burun tarafınız varsa, zihinsel dengesizlik yaratır. Ya ellerinizle sünüslere (yanaklara) masaj yapın, ya da tıkalı olan taraftaki koltuğunuzun altına, diğer elinizle biraz masaj yapın. Kaynaklar: (Petek Hocamın yazdığı "Alternatif Yöntemlerle Daha Mutlu Bir Hayat" ve kendi bilgilerim)

Kwan Yin 
 20.08.2007 0:48
Cevap :
Verdiğiniz bilgiler ve sayfanız çok güzel. Sanırım sizden çok şey öğrenebilirim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Eyyüp  20.08.2007 11:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster