Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '14

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
269
 

Bürokrat Hanımları, " Tılsımlı Tel'in " Etrafında Toplanıp, Harikalar Yarattılar

Bürokrat Hanımları,  " Tılsımlı Tel'in " Etrafında Toplanıp, Harikalar Yarattılar
 

Bartın Şelale


Halk Eğitim Merkezi, her yerde var. Fakat, Bartın’ın  bu öğreti merkezinde hal ve gidişat bambaşka. Bartın’ın gözdesi ve simgesi olan ve turistlerce de beğenilen bu tel kırmaları, büyük bir emeğin mahsulü. El işi, daima turizm literatüründe hep birinci sırada, onur belgesi taşır ve kıymeti asla inkar edilemez el emeği saygı görür.

Şehirde yeni sayılırlar Vali ve Alay Kumandanı. İşte onların eşleri,  "bir fırsat çıksa da, şu el emekleri neymiş, bir yakından görelim" diye iç geçiriyorlardı. Gerçi, ufak tefek sağda solda Bartın’ın el emeklerini görüyorlardı ama, bu kadar da yakın ve iç içe şimdiye kadar olamamışlardı.

Vali ve Kumandan eşleri, yanlarına Emniyet Müdürünün eşini de aldı, böyle bir kursun kapısına çalarak “ Biz geldik. Biz de kursiyeriz. Bir şeyler öğrenmek, ve eser vermek istiyoruz “ dediler. Ve  ossaat kursa başladılar. Zira hiç vakitleri yoktu. Bartın Halk Eğitimi ve A.S.O, kapılarını sonuna kadar açtılar zaten

Böylelikle, Bartın’ın mülki, askeri ve emniyetçi aileleri birleşerek kısa devre kursa katıldılar, aynı anda da mesleği kaptılar, tek kırma uzmanı oldular. Önlerine konan işleri bir bir ilkten gördüler. İğne nasıl batırılır,  altın tel nasıl kıvrılır, bir bir ne gösterildiyse dikkatlice takip eylediler.

Bu bir  “kısa devre” hızlı kurstu. Döndüklerinde evlerinde uğraş verip eserler ortaya koyarlar mıydı, bilinmez. Ama, hepsi birden kolları sıvadılar, bu işi görsel olarak dikkatlice izlediler.

Sonra gergef’ler, ve iğnelerle onlar da işlere koyuldular. Ortaya  iş çıkarmayı başardılar. Şimdi onlar “marifetli üç hanım “ unvanı kazandılar Bartın’da. Vali Beyin Eşi Elife, Emniyet Müdürünün eşi Gülgün Altınok ve İl J. Alay Kumandanının eşi Sebahat Karsavuran.

Oldu alacak, aynı ekip, hızlarını alamayıp “ daha var mı kurs kabilinden, oda oda dolaşarak başka marifetler, kapmak için dikkat kesildiler. Kısa zamanda ne kadar uğraşı varsa, o kadar da “hızlı dönem”  kursu ile Halk Eğitim Merkezinden başarı ile ayrıldılar. Ayrılamadan önce de kilim dokuma, bez dokuma ve filografi uğraşılarını seyredip, not aldılar

Elife Hanımın, tek kırma işini oracıkta yapıp, bir sıra işlemesi karşısında kurs hocası da şaştı, davetliler de şaştı. Ve bu uygulamayı Elife Hanım Bartın’da başarı ile uyguladı

Müdürün kursiyerlere verilecek sertifikası hazırdı ama,  birkaç saatte, verilen  kursları avuçları içine almaları, şaşkınlık yaratığı için, sertifikaları verilememişti

Bu güzelllikler, bu özveriler, bu,  “eşe yardımcı olma” duygusu bu örnek olma içgüdüsü, bu  yaşadığı  şehrin halkına saygı duyma durumu, bize, geçmişte bir olayı anlattı.

Yeri gelmişken çıtlatalım. Bir vali tanıdık Bartın’da. Eşi ile birlikte  mahalle imecelerini gezip,  mısır imecesine katıldılar.

Bir başka vali daha tanıdık, “böyle şeylere bizim hanım, elini melini sürmez, teferruat  böyle şeyler, boş işler” diyen Valiye de rastladık.

Zaten o vali, duruşundan belliydi. Her  hareketi, her adımı “favul” idi.  Kendisinden, eşiyle birlikte objektifimize poz vermesini rica etmiştik. O zat, objektifimize bile poz vermedi. “Fotoğrafı  Google’dan al” dediydi. Objektife bakmak, Bartın’a ve Bartınlı’ya bakmaktı, Bartınlı’yı sevmekti. Bartın’lıya  değer vermekti. O, bunu anlayamadı. Bartınlı da onu, “sırtından atıverdi” Layık olduğu gibi de uğurlandı.

Bunları neden ekledik? Şimdiki Vali’ Ali Çınar’ın  eşi Elife Hanım, arkadaşlarını toplayarak, resmi bir kuruma manevi destek veriyor. Jest yapıyor.  Emeği görüyor, saygı gösteriyor.  Dolayısı ile de eşini yüceltiyor. İnsana değer biçiyor, bunu saklamıyor alenen gösteriyor. Ne büyük bir mutluluktur bu. Ne büyük bi hazdır bu. Ne de güzel  duyarlılık sergilemektir bu!

Bartın ve Bartınlı, bütün bu olan bitenleri görüyor, biliyor ve bir yerine not ediyor. Adetleridir zaten, kendilerini gösteriş olsun diye hemen öne atıp belli etmezler. Gözer, daima saygı ile öne eğiktir. Onlar, insanı  tanır.

Ve bu üç hanıma minnet borçlu olmamız lazım.

“Öyle anlaşılıyor.”

YUKARIDA VE  AŞAĞIDAKİ RESİMLERDE GÖRÜLÜYOR. BARTIN İSTANBUL EMİTT  FUARINA KATILMIŞ, TEL KIRMALARI İLE SÜKSE TOPLAMIŞTI. ZİYARETÇİLER, MANKENLER ÜZERİNDEKİ  TEL KIRMA İŞİ ELBİSELERLE PODYUMDA GÖRÜLMELERİ  İLGİ ODAĞI OLMUŞTU.

 

 

Gülden Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster