Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '06

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
2368
 

Bursa'da havalanı kaosu

Bursa'da havalanı kaosu
 

Teknik nedenlerden ve şehir içindeki konumundan dolayı kapatılan yunuseli havaalanı bugünlerde siyasetçiler, belediye başkanları el ele vererek tekrar açmak üzereler. Oysa bursada Yenişehir hava alanı 120 milyon dolar maliyetle yapılıp hizmete girmiştir. Ne hikmetse havaalanı işlememekte ve Yunuseli havaalanı tekrar devreye sokulmak istenmektedir.

1- Yunuseli havanlını pist uzunluğu büyük uçaklar için yetersiz ve uzatılması halinde kara yolu üzerinde yapılabilecek konumdadır. Yeni bir hava alanı maliyetine yakın bir maliyet tekrar cebimizden çıkacaktır. Ayrıca uçak iniş ve kalkışlarında sorunlar olduğu biliniyor.

2- Yunuseli havaalanı şehir içinde onlarca semtin ortasında kalmış ve okullar, hastahaneler, uçak gürültüsünden dolayı sorunlar yaşayacaktır. Ayrıca bölgede on binlerce insan gürültüye kurban gidecektir.

3- Yenişehir havaalanına mesafe bahane edilmektedir. Oysa yenişehir havaalanına kentin doğusundan ulaşmak, yunuseli havaalanına ulaşmak la aynı zaman dilimine denk gelir. Yalnızca 10 dakikalık zaman fark eder, batı bölgesi tabiki daha uzak yenişehir hava alanına.

Kent merkezinde kapanmış havaalanını açmak sanırım getto düşünceli olmanın eseri olsa gerek. Kentin değerlerini ve insanın hiçe sayan bir anlayışa isyan etmemek mümkün değil. Ayrıca kaynakların heba olması da çabası.

Yenişehirdeki havaalanını aktif hale getirmek daha mantıklı ve makul bir çözüm. Ulaşım en uzak mesafede araçla 45 dakika. Başka havaalanına ayrılacak kaynak yerine Eskişehire düşünülen demiryolu bağlantısı Yenişehir havaalanında geçirilir ulaşım ve zaman kaybı sorunu kalmaz.

Bizler artık günübirlik uygulamalarla değil planlı proğramlı ve projeli reel uygulamaların olduğu kenti güzelleştiren bir anlayış istiyoruz. Avrupa kenti denen Bursa bu ünvana layık yönetilmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Ali Bey. Yıllardır bekliyoruz bu büyükşehir denilen kentimize gerçek hizmeti verecek havaalanını. İnanın yıllar önce 15 saatlik otobüs yolculuğu yapmak zorunda kaldığımda, daha çabuk olur düşüncesiyle İstanbul'dan uçağı tercih ettiğimde başıma gelenlerden sonra 15 saatlik otobüze boyun eğmiştim. Bu sanayi kentinde bu şekilde yaşamak çağdışı. Başka ne diyebilirz ki?

Deniz 
 30.09.2006 13:24
Cevap :
aslında yenişehir havaalanı faaliyette fakat nedense uçaklar inip kalmıyor. sanırım mazeret şehre 30 km mesafede olması. bu durum alında suistimal ediliyor. olay tv programda belediye başkanları ağızbirliği etmişçesine ulaşım ve bekleme süresini 2 saat olarak belirlemişlerdi oysa bir buçuk saat önce hangi hava alanına giderseniz 2 saat beklemiş olursunuz. yoksa neden bursada havaalnı işlemesinki. teşekkürler katkınız için:  01.10.2006 18:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster