Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1533
 

Bursa'dan yeni bir dergi: Çinikitap

Bursa'dan yeni bir dergi: Çinikitap
 

Yazın yaşamımıza katılan her yeni dergi, bana heyecan ve mutluluk verir. Ülke geneline yayılsınlar, ilgiyle okunsunlar isterim. Uzun ömürlü olsunlar, kepenklerini hiç kapatmasınlar isterim. Bu dileklerimi yazın yaşamımıza yeni katılan ÇİNİKİTAP için de yineliyorum.

Evet Çinikitap, Bursa’dan merhaba dedi okurlarına. Adından da anlaşılacağı gibi, meraklı okuruna kitap üzerine tanıtımlar, bilgiler, denemeler, haberler veren bir dergi. Ocak-Şubat 2010 tarihli ilk sayısı yeni ulaştı elimize. Kutluyorum yayıncıları. Derginin sahibi ve sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak Fehmi Enginalp adını görüyoruz. Yayın Yönetmeni ise şiirleriyle, yazılarıyla, dergiciliğiyle tanıdığımız, bildiğimiz, değer verdiğimiz bir ad: Nuri Demirci. Yayın Kurulu’nu Fehmi Enginalp, Şaban Akbaba, Hilmi Haşal, Halide Yıldırım oluşturuyor.

Çinikitap’ın çıkışıyla ilgili olarak Nuri Demirci’nin şu bilgileri veriyor: “Bugünü düne bırakarak değerlendirebilmek için, bir elimizde Süleyman Peygamberin Cinleri efsanesiyle başlayan ve Mysia, Bithynia, Roma, Bizans, Osmanlı üzerinden Cumhuriyet’e ulaşan şehrin: Bursa’nın tarihini; bu şehrin kültüründe önemli bir yer tutan ve tarihi simgeleyen çiniyi, öteki elimizde de her birini bir çini gibi değerli bildiğimiz kitabı tutuyoruz.” Çinikitap’ın ilk sayısında 22 imza var. Vecdi Çıracıoğlu Kırmızı Mektuplar başlıklı yazısında Umurbeyli yazar Şevket Süreyya Aydemir’i anlatıyor. Sezai Sarıoğlu “Ah min’el aşk” ve “Ah min’el şiir” Şair mısra çalar” diyor. Hürriyet Yaşar Emre Kongar’ın Yüzleşmeler kitabından yola çıkarak bir değerlendirme yazısı kaleme almış. Yazıda günümüz gerçeklerine de bir değinme var. “Ülkelerini bilimin ışığında kendileri yönetmek isteyen, değerlerini yitirmemiş insanlar aymazlıktan uyanıp bir araya gelip örgütlenmezlerse…Kısır tartışmaların bölücü, edilgenleştirici, uyuşturucu zevklerinden ve seyircilikten vazgeçmezlerse…” Nuri Demirci “Ulysses’in Kilidi İçin Bir Anahtar Denemesi”nde, İrlanda'lı yazar James Joyce'un Ulysses romanı üzerine oldukça ayrıntılı, açıklayıcı bilgilerle uzun bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Şükran Yücel Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’nun Avunamayanlar romanında “bir insanlık durumunu”, “dönüp kendi hayatımıza bakmak, kendi gölgelerimizle yüzleşmek;edebiyatın keyifli vakit geçirtmenin ötesindeki asıl derinliğini içselleştirmemize yol açıyor.” diyerek vurguluyor. Fehmi Enginalp Server Tanilli’nin Cumhuriyet kitaplarından çıkan Yaratıcı Aklın Sentezi’ni bir deneme tadıyla sunuyor. Güney Özkılınç’ın “Bursa’nın Nâzım Planı Olmalı”da, Bursa Hapisanesi’nde yatan, o kentte izi bulunan Nazım Hikmet için bir çağrıda bulunuyor ve “Nazım’a Bursa’da Yer Açın” diye sesleniyor ülke yöneticilerine, kent sorumlularına.

Bursa Yazın Sanat Derneği Başkanı Şaban Akbaba, şiirleriyle her geçen gün daha da olgunlaşan şair Çiğdem Sezer’in ilk romanı Aşklar ve Baharatlar’ı irdelemiş. Şiirleriyle son yıllarda çıkış içinde olan, yazın dünyamızda ilgiyle izlenen şair Mehmet Sadık Kırımlı şair Berna Olgaç’ın Hiç ve Her Şey adlı şiir kitabını enine boyuna incelemiş.Yazının sonunu da şöyle noktalamış Kırımlı: “Berna Olgaç’ın şiirlerini beğenerek okudum. Hepsi de felsefenin tadına doyum olmayan ambalajına sarılmış.” Son yıllarda kitap tanıtma yazıları denemeleri, öyküleri, eleştirileriyle ilgi çekenİzmirli yazar Hülya Soyşekerci, öykü yazarı Nalan Barbarosoğlu’nun Yol Işıkları’nı değerlendiriyor. Soner Demirbaş, Murat Gülsoyun “602.Gece” adlı inceleme kitabını tanıtıyor. Halim şafak Tarihi liderler ve aşklar kitabına dair düşünceleriyle yer alırken, Halide Yıldırım “Yüzünde Bir Yer” romanında dil/ler üzerine yoğunlaştırıyor düşüncelerini. Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu ise “2009 Yılında Yayımlanan şiir ve şiire Dair Kitaplar’a geniş bir pencere açıyor. Çinikitap’ın bu ilk sayısında ben de yer alıyorum. “ Kadından Sakıncalı, Sakıncalı Kadın Öyküleri Antolojisi” ni kendimce tanıtmaya çalışmışım. Çinikitap’ta kısa kısa değinmelerle kitap tanıtımlarına da yer verilmiş. Ayrıca bir sayfası da çocuk kitaplarına ayrılmış. Gelecek sayılarda yayın dünyasından, yazarlardan haberler, bilgiler de yer bulursa, okurun ilgisini çeker diye düşünüyorum. Dergi’nin yazışma adresi “Nuri demirci: P.K. 27 Ulucami/Bursa” olarak belirtilmiş. İletişim için de cinikitap@gmail.comadresi yazışmaya, ürüne açık. Derginin ederi ise 4 lira. Kitapseverlerin, yazınla ilgili olanların, okumayı sevenlerin Çinikitap’a ilgi göstereceklerini, destekleyeceklerini umuyorum. Çinikitap’ın uzun ömürlü olmasını, yazın ve yayın dünyamızda işlevci görevini hep sürdürmesini diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çini Kitab'a merhaba diyorum.Tanıştığıma sevindim. Ben de okumak isterdim. Çini-Kitab'a uzun ömürler diliyorum.Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 09.03.2010 16:46
Cevap :
Çinikitap'ın belirttiğim gibi yazın ve yayın dünyamıza renk getireceğine inanıyorum. Yeter ki onu okur da yazar da ilgili herkes desteklesin, tanıtsın, yaysın. Sen de Nuri Demirci'yle iletişim kur, yazı gönder, Söke'de tanıtımını sağla. Mutlu olurlar. İlgine teşekkür ederim.  09.03.2010 17:05
 

Paylaşım için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 09.03.2010 15:56
Cevap :
Ben de teşekkür ederim Ayten Hanım. Yazın ve kitap dünyamızın daha varsıllaşması, renklenmesi için böylesine paylaşımlara gereksinmemiz var. Sağolun.  09.03.2010 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1439
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster