Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
4258
 

Bursa Ovasında bir tarih - Barakfaki

Bursa Ovasında bir tarih - Barakfaki
 

Barakfaki'de Kış


13.06.2007 Barakfaki... Kestel/BURSA

1992 yılında, belediye olmuş Barakfaki yada eski adıyla Barakfakıh. Bursa'nın meyve ve sebze ihtiyacının çoğunu karşılamakla kalmayıp, Türkiye'nin dört bir yanına ulaşan şeftali ve armutları ile ünlüdür bu şirin belde. 2004 yılında Bursa Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisine dahil olan beldenin geçim kaynağı tarımdır.

Bursa'nın Kestel ilçesi çıkışında , Ankara karayolu üzerinde sol tarafta uzanan Bursa ovasının kuzeydoğu bölümü üzerinde , hemen hemen her arazi üzerinde şeftali ağaçları görebilirsiniz. 1990 ların başındaki sanayileşme süreci , Barakfaki sınırları içerisinde de ufak değişimlere neden olmuş. Sanayileşme ile belediye gelirleri muntazam bi şekilde artarak, Barakfaki sakinlerine hizmet olarak dönmüş.

Bu haftamın tamamını Barakfaki belediyesinde geçirmemin nedeni tamamen işimle alakalı olsa da, öğle vakti belde yi gezip, insanlarını yakından tanıma fırsatım oldu. Hani derler ya Anadolu insanı misafirperverdir, sıcak kanlıdır, beldenin her yerinde bu insanlarla karşılaşıyorsunuz. Kimi traktörü ile tarlasına giderken selam veriyor, kimi taze toplanmış kirazlarından ikram ediyor. Beldenin eski evleri gibi çınarları da Osmanlı kokuyor. Ahşap ve kerpiç evlerin hemen hemen hepsinin önünde çiçekler, balkonlarından teraslarına kadar uzanan asmaları var. Belde meydanındaki eski Osmanlı evinin, bir zamanlar Osmanlı paşalarının karargahı olarak kullandığını öğreniyorum, belediye çay bahçesindeki yaşlı amcadan. Yöresel şivesi ile bana Barakfaki tarihini anlatıyor, 77 yaşında fakat hala siyaset ve ticaret yapacak kadar güçlü bakıyor.

Çay bahçesindeki sakinler hakkında bilgi veriyor; "Şuradaki masada oturan adam varya" diye başlayıp, bahsettiği kişinin belde içinde tanınan bir tüccar olduğunu, kendilerindan ucuza aldığı şeftali ve armutları başka kentlerde en az 2 katına satarak para kazandığını anlatıyor. Bunu anlatırken bu şahısa bakışının pek de iyi olmadığını anlamamak elde değil. Sadece kendisi değil belde çiftçlerinin tamamımın en büyük sıkıntısının bu olduğunu söylüyor. Tüm yıl çalışıp gözü gibi baktıkları ürünlerini sırf başka seçenekleri olmadığı için tüccarlara kaptırmak, sanki öz evladını yetimhaneye vermek gibi birşeydi yaşlı amca için. Üstüne üstlük bazı çiftçiler tüccarlardan alacaklarını bile tahsil edemiyormuş. Neden sorusuna cevabı da "Bizde söz sözdür. Yazıyla , senetle herşey olmaz." İşte o an daha iyi anladım bu insanların hala temiz yürekli Anadolu insanı olarak kalabildiğini.

Modernleşme uğruna feda edilen ağaçlar vardır. Başka yere nakledildiklerinden, varoldukları yerin büyüsü kaybolur. Belde caddelerinin kenarlarında 4-5 yaşında Akasya ağaçları uzanıyor. Köy iken belediye olmanın avantajı ile kaldırımlar, banketler, refüjler son 15 yılın yenilikleri olmuş belde sakinlerine. Bu yeniliklerden biri insanı üzmeyecek gibi değil. Belde girişinde o asırlık çınarlardan bir tanesi etrafına bilinçsizce atılan beton yüzünden kurumuş. İlk gördüğümde küresel ısınma, iklimler gibi olasılıklar gelse de aklıma, belde sakinlerinden öğrendiğim de adete yıkıldım. Yaklaşık 1 ay önce Ankara'dan bir heyet gelip ağacı incelemiş ve yapacak birşey olmadığını söylemişler.

Barakfaki , gezip görülmeye değer bir belde. Eğer yolunuz , Bursa - Ankara Yolu 18. km üzerine düşerse, bu beldeye uğramadan geçmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 929
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Adım Kenan.Türkiye genelinde belediyelerin e-Kent dönüşümlerini üstlenen bir yazılım firmasında ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster