Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '19

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
47
 

Bursalı Ali Münşi

          17. yüzyılın tanınmış Osmanlı saray hekimlerindendir. İstanbul'da doğdu ve Bursa'da oturduğundan Bursalı Ali Efendi adıyle tanınmaktadır.Yaptığı öenmli çalışmalarla adını duyurduktan sonra Galata Sarayı Hastalar Dairesi Başhekimliğine getirilmiştir. Faruk Nafiz Uzluk 1954 yılındaki bir yayınında, Üsküdar da Himmet Dede Tekkesi civarında olduğu kaydedilen Ali Münşi'ye ait mezarı bulup tamir ettirdiğini zikretmektedir. Daha sonra mezarı yol genişlemesi çalışmaları nedeniyle Karaca Ahmet mezarlığına taşınmıştır.

            İstanbul kütüphanlerinde birçok tercüme edilmiş eseri bulumaktadır. Cerrahname bıunlardan bir tanesidir. Birleşik ilaçlara ait Bidaatü-l Mübtedi adlı eserini 1731 yılında kaleme alan Ali Efendi, bu eserinde alfabetik sıraya göre ilaçların terkip ve tariflerini de vermektedir. Bu eserinde önemli olan kısımlardan birisi de, maden sularının öneminden bahsetmiş olmasıdır.

             Ali Münşi, İpecacuanha Risalesi'nin ilk bölümünde, Güney Amerika'dan gelen ipecacuanha'nın 1690'lı yıllarda hekim Helvetius tarafından Fransa'da hastanelerde tecrübe edilip tanıtılırken, 1686'da İstanbul'da bilindiğinden bahsetmekte ve bu eserini 1733'te kaleme aldığını belirtmektedir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 34
Kayıt tarihi
: 31.12.18
 
 

İnsanlar yaşamları boyunca bir çok şeylerle karşılarşırlar ve bunları nasıl yöneteceğini bazen çö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster