Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
7970
 

Bursaspor Ankaragücü dostluğu ve Bizans oyunları

Bursaspor Ankaragücü dostluğu ve Bizans oyunları
 

24.Kasım.2006’da İstanbul’da Beşiktaş ile Bursaspor futbol takımları arasında oynanan maça, daha önceki haftalarda çıkan olaylar nedeniyle, Bursaspor taraftarları; “iki kulüp takım yöneticilerinin her iki takımın bundan sonra oynayacakları maçlara kendi taraftarlarını getirmeme” anlaşması yapmaları nedeniyle tribünlere alınmamıştı.

13.Mayıs.2007’de Bursa’da Bursaspor ile Beşiktaş futbol takımları arasında oynanacak olan maça ise, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in Bursaspor ile deplasmanda oynayacakları maça taraftar götüreceklerini söylemesi, ortalığı karıştırdı. Demirören’in Kasım 2006’da alınan karara uymamasına gösterdiği gerekçe; 11.Mart.2007’de Ankara’da Ankaragücü ile Beşiktaş futbol takımları arasında oynanan maça Bursaspor’lu taraftarların maça gelmesiydi. Bursaspor’lu taraftarlar Ankaragücü takımını desteklemiş, Beşiktaş aleyhine sloganlar atmış, hatta şiddet olayları çıkmıştı. Bu maçta, Bursaspor’lu taraftarların Ankaragücü maçına gelmelerini, “maça gelmek ve anlaşmayı bozmak” olarak yorumlayan Demirören de Bursaspor taraftarlarının Kasım 2006’daki anlaşmayı bozdukları gerekçesiyle, anlaşmanın zaten bozulduğundan hareketle, 13.Mayıs.2007’deki maça Beşiktaş taraftarlarını götüreceklerini duyurdu.

Ankaragücü ile Beşiktaş arasındaki maça Bursaspor’lu taraftarlar 2 nedenle gitmişlerdi:

Birinci neden, Ankaragücü karşısında Beşiktaş oynuyordu. Beşiktaş’a karşı aleyhte tezahürat yapmak taraftar borcuydu. Ama bu tez geçerli olsaydı, Beşiktaş’ın her oynadığı maçta karşı takımı desteklemek de taraftar borcu olurdu ve Kasım.2006’dan sonra Beşiktaş’ın her oynadığı maça giderlerdi. Ama Bursaspor taraftarları gitmediler. Bu tez çürümüş oldu.

İkinci neden ise, en önemli ve şu anda geçerli olan bir nedendi:

Ankaragücü ile Bursaspor’un dostluğu 1980’lere dayanır. Tam 27 yıldır Ankaragücü ile Bursaspor taraftarları arasında inanılmaz bir dayanışma vardır. İki takım taraftarlarının dostluk dayanışması Türkiye’de başka hiçbir takım taraftarları arasında yoktur. 1980 yılında Türkiye Spor Yazarları Derneği turnuvasında Bursaspor ile Beşiktaş futbol takımları oynarken, Ankaragücü taraftarları Bursaspor’u desteklerler. Hani Türk kültüründe genellikle aşağılayıcı bir şey anlatılırken “Bizans” oyunlarından bahsedilir. Futbol dilinde de bu tanımlama taraftarlar arasında sık sık kullanılır. Genellikle renkli basının İstanbul takımlarını öne çıkarmalarını Anadolu takımları sık sık kullanır ve kendilerince her haksız olayda “Bizans” oyunu mutlaka vardır. İşte bu “Bizans” oyununa ve “Bizans”lılara karşı Ankaragücü desteklendiği gibi, 1981 yılında Ankaragücü ile Galatasaray futbol takımlarının maçında da yine “Bizans” ve “Bizans”lılar vardır. Galatasaray’a karşı Ankaragücü bir kez daha desteklenince bu dostluk iyice pekişir. Sıkı futbol aşığı ve Bursaspor taraftarı Abdülkerim Bayraktar, Bursa’dan Hacettepe Üniversitesi’ne okumaya gelince, maçlara sık gider ve Ankaragücü taraftarları arasında bir idol olur, her maçta Ankaragücü’nü destekler. Üniversite biter, vatani görevi için Mardin Savur’a Asteğmen gider. 11.Ağustos.1993 günü PKK saldırısında “şehit” düşer. Bursa’daki cenaze töreni sırasında Ankaragücü taraftarları da vardır. Taraftarlardan biri “Abdül ölmedi kalbimizde yaşıyor” pankartını açar. Ankaragücü taraftarları içine kor gibi düşen bu acı, Bursaspor ile Ankaragücü taraftarlarının dostluklarını bir kat daha pekiştirir. O tarihten sonra, Bursa’da her hafta oynanan maçlarda, rakip kim olursa olsun Ankara’nın trafik plakası 06’ya gönderme yapılarak maçın altıncı dakikasında “Ankara” diye bağırılır. Ankaragücü’nün her maçında da Bursa’nın trafik plakası 16’ya gönderme yapılarak maçın onaltıncı dakikasında “Bursa” diye bağırılır.

Ankaragücü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’nın takımıdır. Bursaspor, Osmanlı İmparatorluğu’nun Başkenti Bursa’nın takımıdır. Yöneticileri olmasa da taraftarları dosttur. “Bizans” oyunlarına gelmeyelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları arasındaki büyük dostluk ve dayanışmaya benzer bir yakınlığın başka takımlar arasında da olup olmadığını bilmiyorum ancak bu dostluk ve dayanışma gücünün artarak süreceğine ve hiç bir zaman da bozulmayacağına inancıyla diğer takım taraftarlarına da örnek olmamızı diliyorum. Bu güzel yazı için teşekkürler.

Bekir Sıtkı Gürler 
 05.11.2007 14:48
Cevap :
Ben de size teşekkür ederim. Umarım, dilekleriniz ve dileklerimiz gerçekleşir. Hep bunun için uğraşırım, anlatırım, yazarım, söylerim. Ama, analitik bir kafayla sentez edebilme ve etkilenmemeyi başarabilen taraftar yaratmayı başarabildiğimiz zaman, bunu da başaracağımızı umuyorum. Bıkmadan, usanmadan uğraşmalıyız. Saygılarımla. Ertan KILCIGiL.  11.11.2007 13:24
 

bir bursasporlu ve bursalı olaarak yazınızla geçmişi yaşadım. dostluk öyle bir şeydirki kayalara kazınmış aşk gibidir silinmez ama dost olduğunu söyleyerek konuşanlar levent başkanın deyişiyle "sözler tutulmak içindir, yutulmak için değil" çok doğrudur. bu haftaki kayseri maçında bu olay ters tepmiş baskı altındaki bursaspor ve taaraftarın aarası açılma noktasına gelmiştir. bizans oyunlarına kanmayalım lütfen teşekkürler

divare 
 17.04.2007 0:01
Cevap :
Sayın Doğru,Umarım bu dostluğunuz hep daim kalır, Bizans oyunlarına gelmez, aranız bozulmaz, her zaman dost taraftar olarak kalırsınız.Saygılarımla. Ertan KILCIGiL.  17.04.2007 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1210
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Spor Sosyolojisi, Popüler Kültü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster