Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
11
 

Burun Estetiği Atel ve Tampon

Burun Estetiği Atel ve Tampon

Burun estetiği ameliyatı dediğimiz septorinoplasti ameliyatı burnun nefes alma sorunlarını çözer iken dış görünüşün de düzeltilmesini amaçlar. Septo burunun iç kısmını, rino burnun dış kısmını plasti ise şekil vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi septorinoplasti ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirilmesini amaçlayan bir ameliyattır. Bu yüzden burnun iç kısmına silikon tampon dış kısmına ise atel yerleştirilir.

Atel ve Tampon

Burun ameliyatlarında atel ve tampon kullanımı ameliyat olacak kişilerin ameliyattan daha çok korkmalarına neden olabilir elbette bunun sebebi atel ve tamponlar burundan alınırken açı hissetmeleri bu durum eski tarihler de yapılan ameliyat için geçerli olsa da günümüz teknoloji kullanılarak üretilen silikon tamponlar için kesinlikle geçerli değildir. Ameliyat esnasında yerleştirilen bu silikon tamponlar ameliyattan 7 gün sonra tereyağından kıl çeker gibi kolay çıkmaktadır ve hasta o sırada burnundan bir şey kayıyormuş gibi hisseder ve derin nefes almaya başlar ancak bu durum kesinlikle açı hissi değildir. Çok eskiden yapılan burun ameliyatların da ameliyat esnasında burnun hava yolu gazlı bez ile doldurulurdu bu yüzden o gazlı bezler belli bir süre sonra kurur ve yaralara yapışırdı çıkartılma esnasında yaraların kabukları ile birlikte geldiği için hastalar ciddi açı hissi duyarlardı. Yeni nesil kullanılan silikon tamponlarda silikonların orta bölümü deliktir ve hasta ameliyattan sonra daha rahat nefes alması sağlanmıştır. Burun estetiği ameliyatlarında burun sadece iç kısmına müdahale edilmiş ise sadece silikon tampon yerleştirilir. Sadece dış kısmına müdahale yapılmış ve burnun haya yoluna müdahale edilmediyse tampon kullanılmaz. Atel burnun şeklini ve ödem yani burunda oluşacak şişliği önlemek için kullanılmaktadır bu sayede burun şişliği dağılımı daha kontrollü olmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında korkulması veya çekinilmesi gereken bir durum kesinlikle değildir. İnsanlar artık atel ve tamponlar alınırken aa bu kadar mıymış, nasıl yani hiçbir sey hissetmedim gibi tepkiler aldığımız gönül rahatlığı ile söylemek mümkündür.

Sosyal Hayata Dönüş

Atel ve tamponlarınız ameliyattan 7 gün sonra alındığı zaman sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Atel ve tamponlar alındıktan sonra dışarıdan bakan insanların yeni ameliyat olduğunuzu anlaması mümkün değildir çarpma veya dikkatsizlik yüzünden buruna alınan darbede burun yeniden yamulur ve ameliyat olmanız gerekebilir bu yüzden ilk iki ay çarpma ve darbelere karşı normalden daha fazla burnunuzu korumanız gerekmektedir.

Doç.Dr. Süleyman TAŞ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah

https://www.suleymantas.com.tr/burun-estetigi/

https://www.tasklinik.com/category/blog/burun-estetigi/

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 01.03.14
 
 

Doç.Dr. Süleyman TAŞ, başarıyı kendine ilke edinmiştir. Türk ve Avrupa Plastik Cerrahi Dernekleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster