Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
142
 

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun Estetiği Nedir? 

Burun estetiği ameliyatları Dünya’da ve Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyatlardan birisi diyebiliriz. Burun estetiği ameliyatlarında burnun hem iç hem dış kısmına müdahale edilebilmektedir. Görüntüsünden rahatsız olan ve aynı zamanda nefes alma sorunu yaşayan hastaların aynı ameliyatta iki sorunun düzeltilmesi mümkündür. Bir diğer ismi ise “Septorinoplasti” olmaktadır. Septo burnun iç kısmının düzeltilmesi, rino burnun dış kısmının düzeltilmesi, plasti ise plastika kelimesinden gelmektedir yani şekil vermek anlamında kullanılır.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

a. Burun Büyüklüğü;

Burnunun büyüklüğünden şikâyetçi hastaların burunlarının küçülmesi yönünde müdahale yapılarak burun küçültülebilir.

b. Burun Ucu Düşüklüğü;

En sık karşılaştığımız sorunlarda birisi ise burun ucu düşüklüğüdür. Yer çekiminin etkisi ile tüm organlarımız gibi burnumuz da yer çekimine yenik düşerek sürekli aşağı eğilme eylemindedir ve burun ameliyatında gerekli kıkırdak ve balans iyi ayarlanması durumunda burun ucu kalkar ve aşağı doğru sarkmaz.

c. Kemerli Burun;

Burun kemeri olan hastaların burnu düz olsa dahi yan profillerden hastaların etkilendiği psikolojik olarak etkilendiği bir sorundur. Sosyal medya kullanımı ve insanların fotoğraf çekilme, güzel görünme istekleri burun estetiği ameliyatı olmalarına neden olarak son yıllarda yapılan estetik ameliyatların daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Burun kemerinden Şikayetçi olan hastaların kemerleri törpülenerek alınması mümkündür.

d. Deviasyon Burun;

Burun deviasyonu burun iç kemik yapısının yamuk olmasıdır. Yamukluk buruna alınan darbelerle özellikle çocukluk döneminde yüz üstü düşmeler burunun yamulmasında önemli rol oynayan sorunlardır. Buruna alınan darbeler sonucu oluşan kırık hatları yine burnun yamulmasına neden olacaktır.

e. Uzun Burun;

Burun uzunluğu özellikle yüz yapısı küçük kişilerde estetik olarak büyük sorunlara neden olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı ile burun büyüklüğü hastanın yüzüne yakışacak doğal burun şeklinde planlaması yapılarak burun yeniden şekillendirilebilir ve ameliyat sonrası fazlasıyla yüz güldüren sonuç almak mümkündür.

f. Burun Eti (Konka);

Burun eti büyümesi hastaların nefes almasında sorunlar yaşamasına neden olabilir. Doğru nefes alamama sorunu ise üst ve alt hava yolu enfeksiyonlarına yakalanmanıza neden olarak ciddi hastalıklara da kapı açabilmektedir. Burun etleri alerjik sebeplerden, bilinçsiz kullanılan ilaçlardan, tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasından dolayı büyüyebilmektedir. Ameliyattan önce sigara bırakılmalı alerji tedavi edilmelidir aksi taktirde burun etleri yeniden büyüyerek nefes almanız zorlaşacaktır ve yeniden ameliyat olmanız gerekebilmektedir.

 

Doç. Dr. Süleyman TAŞ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah

www.suleymantas.com.tr

https://www.instagram.com/drsuleymantas/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 01.03.14
 
 

Doç.Dr. Süleyman TAŞ, başarıyı kendine ilke edinmiştir. Türk ve Avrupa Plastik Cerrahi Dernekleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster