Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '20

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
42
 

Burun Estetiği Kalıcı mıdır?

Burun estetiği olmak isteyenler, burun ameliyatı olmadan önce genel bir bilgi almak için ön araştırma yaparlar. Yaptıkları araştırma doğrultusunda kafasında yer alan sorulara yanıt almak ve ameliyat sürecine daha hazırlıklı girmek isterler. Bu doğrultuda bu yazı ele alınıştır. 
 
Bu haftaki blog yazımızın konusunu ise ‘Burun estetiği kalıcı mıdır?’ sorusunun yanıtını oluşturuyor. Nitekim burun estetik ameliyatı olmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında ‘Burun ameliyatının ömürlük mü?’ gibi sorular da yer almaktadır. Burun estetiği kalıcılığı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.
 
Burun Estetiğinin Ömrü
 
Hiç vakit kaybetmeden ilgili sorunun yanıtını vermeye başlayabiliriz. Rinoplasti kesinlikle kalıcıdır. Rinoplasti ameliyatlarının burunda yaptığı değişiklikler kalıcı olarak hayat boyunca devam eder. Burun ameliyatından 3-4 sene sonra burun yapısının eski haline dönmesi ya da doğal yollardan yapısının bozulması mümkün değildir. Yalnızca burun ameliyatının ilk yılı içerisinde kişinin burnunda değişiklikler yaşanır. Burun ameliyatından sonra ilk yıl içerisinde burun yavaş yavaş oturmaya başlar ve hastanın istediği nihai şekline ortalama olarak 1 yılın sonunda ulaşır. Yani ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içerisindeki yaşanan değişim normal ve olumlu yöndedir. Bunun dışında doğal yollardan burun yapısında deformasyon meydana gelmemektedir. Ancak bu noktada burun estetiği ömrü ile ilgili birkaç diğer detaya değinmekte fayda bulunmaktadır.
 
Dediğimiz gibi burun estetiğinin sonuçları kalıcıdır. Ancak ileride yaşanacak kaza gibi travmalar neticesinde burun yapısı değişikliğe uğrayabilir. Travmalar neticesinde hiç burun estetiği yaptırmayan kişilerin de burun yapısı deformasyona uğrayabilmektedir. Dolayısıyla bu durumun burun estetiğinin kalıcılığı ile ilgisi yoktur. Diğer bir konu kişinin yaşı ile ilgilidir. Vücut gelişimi kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar devam ettiğinden, erken yaşta burun estetiği olmak burun ameliyatının kalıcılığı konusunda sıkıntı yaratır. Nitekim yaş sınırının altında olanların vücut gelişimleri devam edeceğinden, ameliyat sonrası burundaki değişiklikler devam eder.
 
Bu yaş grubu altındaki kişilere burun ameliyatı önermemekteyiz. Burun ameliyatının kalıcılığı ile ilgili bir diğer önemli nokta ise yaşın ilerlemesidir. Yaşlı yakınlarınızın gençlik fotoğrafları ve güncel fotoğraflarını göz önüne getirmeye çalışın. Ne kadar farklı gözüküyorlar değil mi? Nitekim burun estetiğinin kalıcılığından bağımsız olarak, yaş ilerledikçe vücudun her noktasında olduğu gibi yüz hatlarında da değişimler yaşanır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte burun kıkırdakları biraz büyür, burun ucu düşmeye başlar, deri yapısında değişiklikler yaşanır. Sarkan yüz ve burun neticesinde daha farklı bir görünüm ortaya çıkar. Dolayısıyla 25 yaşında burun ameliyatı olan bir bireyin, yaşlılığın etkilerinin başlaması ile birlikte ilerleyen yaşlarda aynı burun yapısına sahip olması beklenemez. Yani bu durum burun estetik ameliyatlarının ömründen bağımsız olan bir durumdur. Sonuç olarak toparlayacak olursak; ‘Rinoplasti kalıcı mı?’ sorusunun yanıtı ‘Evet’tir.
 
 
Doç.Dr. Süleyman TAŞ
Plastik, Rekonstrüktif & Estetik Cerrah
 
https://www.suleymantas.com.tr/
 
https://drsuleymantas.com/
 
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 44
Kayıt tarihi
: 01.03.14
 
 

Doç.Dr. Süleyman TAŞ, başarıyı kendine ilke edinmiştir. Türk ve Avrupa Plastik Cerrahi Dernekleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster