Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Burun Estetiği Tavsiyeleri

Burun Estetiği Tavsiyeleri
 

Burun estetiğiyle ilgili bilmeniz gerekenler


Rinoplasti, burnun estetik görünümünü artırmak ve işlevlerini geri kazandırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Burun düzeltmeleri, konjenital defektler, solunum engelleri ya da nazal travmaları gidermek için yapılır. Rinoplasti’nin cerrahi türleri için geçerli olan iki türü vardır.

Açık rinoplasti

Burun delikleri arasında, burnun alt kısmına küçük bir kesik açılarak ameliyat gerçekleştirilir. Burun ucu cerraha ne yaptığını ya da yapacağını görmesi için imkan verir. Ayrıca burnun alt ve orta kısmındaki alanlara açık erişimi sağlar. Bu prosedürün avantajları insizyon iyileşmesi sağlarken belirli belirsiz bir iz kalır.

Kapalı rinoplasti

Kesikler burnun iç kısımları ile sınırlı kalır. Bu teknik kolaylıkla düzeltilebilir olan burun deformiteleri için uygundur. Burnun genel şeklinin iyi olması gereklidir; yani aşırı büyük ya da küçük, aşırı geniş ya da dar ve düzgün bir burun sırtı olmalıdır. Ameliyatın ardından hiçbir görünür bir iz olmaz.

Çoğu durumda, prosedür karmaşıklığına bağlı olarak 1 - 4 saat arasında sürer ve genellikle ayakta tedavi edilen yani hastanede yatılması gerekmeyen bir cerrahi işlemdir. Hangi prosedürün (açık ya da kapalı) daha uygun olduğu hastanın burnunun ihtiyacına ve cerrah ile istişare üzerine tespit edilir.

Açık teknikte genellikle genel anestezi tercih edilirken, kapalı teknikte hastanın ve cerrahın tercihine göre lokal ya da genel anestezi tercih edilebilir. Çoğu cerrah artık genellikle tampon uygulaması yapmaz. Bunun yerine yumuşak malzemeden yapılmış ateller kullanmayı tercih eder. Burnun içine yerleştirilen ateller birkaç gün sonra çıkarılır, burun dokusunun korunması için burnun üzerine şerit şeklinde küçük bir bant yerleştirilir. Birkaç gün burnun üzerine yerleştirilen küçük bant da alınır.

Cerrahi operasyonlardan sonra hassas burun dokusu zedelenmediği sürece şişme ya da morarma oluşmaz. Oluşsa bile birkaç gün ya da hafta içinde normale döner. Yeni gelişmeler sayesinde kaleme benzer aletler ile kapalı teknik ile burun estetiğinde büyük aşamalar kaydedilmiştir. Bu hassas alet sayesinde burun dokusuna mümkün olduğunca az zarar vermek mümkün. Bu sayede morarma ya da şişme oluşmadan hasta iyileşme sürecini birkaç günde tamamlayarak, gündelik hayatına geri dönebilir.

Cerrahi olmayan teknikler ile burun estetiği

Günümüzde ameliyatsız burun estetiğine talep giderek artmaktadır. Botoks ve dolgu teknikleri ile ortalama 15 - 20 dakikalık bir süre içinde burundaki ufak çaplı kemer ya da burun ucu değişiklikleri düzeltilerek burnun kontoru yeniden şekillendirilebiliyor. Ameliyat ve narkoz korkusu olan ve ameliyattan sonraki iyileşme sürecini kısa tutmak isteyenler için oldukça ideal bir tekniktir.

Eğer siz de burun estetiği yaptırmak istiyorsanız plastik cerrahınız en uygun teknik için sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Güncel Öztürk

www.guncelozturk.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 330
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 303
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster