Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
116
 

Butik Çikolata Üretimi

Tatlı bir haberle karşınızdayım, mecazi olarak değil gerçek anlamda da tam anlamıyla tatlı. Daha önce “ Butik Çikolata” kavramını duydunuz mu bilmiyorum. Son yıllarda daha fazla görmeye başladığımız, çikolata tadını görsel bir şölenle birleştiren bir üretim bu. Hadi ayrıntılara geçelim..

Farklı çeşitlerde el yapımı üretilen bu çikolatalar, kişinin kendi hayal dünyası kadar genişleyebiliyor. Farklı renk ve şekillerde karşımıza çıkıyor kısacası. Bu küçük bilgiden sonra asıl güzel habere gelelim. Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları, İŞKUR iş birliğiyle istihdama yönelik “ Butik Çikolata Hazırlama Kursu” açmış ve ilk katılımcılarla bu kurs gerçekleşmiş bile. Kursiyerler hem hijyen ve gıda güvenliği konularında bilgilendirilmiş hem de çikolatayla ilgili eritme, soğutma, kalıplama konularında eğitimlerini almışlar. Butik çikolata uygulamasını gerçekleştirdikten sonra muhafaza ve ambalajlama konularında da eğitim almaları bu kursun ne kadar özenle planlandığını gösteriyor benim için. 

Sadece kadınlarımızın değil erkeklerin de bu kursa katılması oldukça güzel. Sanırım bu kurs birçok şehirde açılmaya başlar ve zamanla daha da ilgi çekici hale gelir diye düşünüyorum. İster hobi olarak devam etsin isterse de bir kazanç kapısı olsun insanlarımıza. Her ikisi de mutlu eder fazlasıyla değil mi?

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarına ve İŞKUR’a bu güzel etkinliği başlatmış oldukları için tüketiciler ve tüm okurlar adına biz de teşekkür edelim…

Sağlıkla Kalın!

Not: “ Söz konusu çikolataysa her türlüsünü severiz. “

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 317
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster