Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4839
 

Bütün Kıtaların İsimleri (A) Harfiyle Başlar, (A) Harfiyle Biter

Bütün Kıtaların İsimleri (A) Harfiyle Başlar, (A) Harfiyle Biter
 

Dünyayı yediye bölmüşler, sonra böldüklerini parsel etmişler.

Böldükleri kıtalara (  A ) harfiyle başlayan yine ( A ) harfiyle biten benzer güzel isimler vermişler.

Ne çare ki eşitliğe, özgürlüğe, yoksulluğa, hak ile hukuka hiç riayet etmemişler. Vicdan ile merhameti heybenin ayrı, ayrı gözlerine koymuşlar.

Heybe gözündeki vicdanlar nefessiz ve takatsiz, merhamet ise havasız ve mecalsiz kalmış.

Birinci büyük ve en kalabalık olana ASYA adını,

İkinci büyük ve en kalabalık olana AFRİKA adını,

Üçüncü büyük ve kalabalık olana AVRUPA adını,

Dördüncü büyük ve kalabalık olana ( Güney )AMERİKA adını,

Beşinci büyük ve kalabalık olana ( Kuzey ) AMERİKA adını,

Altınca büyük ve kalabalık olana ANTARTİKA adını,

Yedinci büyük ve kalabalık olana AVUSTRALYA adını vermişler, 

Dünyayı bölerken bir birleriyle barışıkmışlar. Meğer daha sonra kavga yapmaya, savaşlar çıkarmaya başlamışlar. Acımasızca birbirine kuyu kazmaya, temelleri yıkmaya çalışmışlar

Kıtaların isimleri birbirine benzese de, kaderleri birbirine benzemez, her kesin kaderi ayrıdır. Öyle bir kalem yazmış ki kimi şanslıdır, kimi bahtı karadır.  

Kimi petrol zenginidir.  Kimi dolar ve Avro sarhoşudur. Kimi suya hasrettir. Kimi açlıkla mücadele eder, kimi toktur gerilir.

Kiminin her tarafı çöldür, kiminin her tarafı denizdir, kiminin her yanı ormanlıktır. Gerçek o ki kıtaların hiç bir günahı yoktur.

Günahlar, sevaplar, iyilikler, kötülükler, fesatlık ve şeytanlık kıtalar içinde yaşayan insanlarındır.

Birinci büyük ASYA: Var mı bana yan bakan, kendi içimde parçalansam dahi yine en büyük benim buyurun hodri meydan diyor.

İkini büyük AFRİKA: İkinci büyüğün kaderi, bahtı, şansı özel kalemle yazılmış. Ateş ve barut arasında, kendi içinde parçalanmış, özgürlükten uzak, huzura hasret, açlık ve yoksulluk içinde yaşıyor.

Üçüncü büyük AVRUPA: Kendi aralarında bölünen kokmaz, bulaşmaz. Haksızlıkta, hukuksuzlukta, barışın tesisinde varım diyor lakin bir türlü elini taşın altına koymuyor. Küçük bir pencereden dünyada olup bitenleri seyrediyor.

Dördünü ve beşinci büyük şeytan AMERİKA: En büyük ekonomi ve dünyadaki petrol benim olacak. Terör dayanağım, dünyanın huzurunu bozmak benim sanatım. Dünyada hep benim dediğim olacak diyor.

Altıncı büyük ANTARTİKA:  Savaşlar yüzünden ateş ve barut arasında kalanlardan, huzura hasret kalmış olanlardan bana ne. Ben kendi zevkime, sefama bakarım. Koksam da bulaşmam diyor.

Yedinci büyük AVUSTRALYA:  Ben hayatımı yaşarım. Dünyayı siyah gözlüklerimle seyreder, kulaklarımı tıkarım, dilime kilit vururum. Bana ne dünyada olup bitenlerden.

Önce kıtalara bölünen, isimleri ( A ) harfiyle başlayan ve yine ( A ) harfiyle biten, son sonra parsellenen dünyamızı bir kâğıda sığdırdık. İşte böyle bir dünyada yaşıyoruz.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Büyüklük sıralamasında sanki hata var. Amerika bütün olarak ele alınıyor ve ikinci büyük. Anrarktika da Avrupa'dan büyük. En azından bize öyle öğretmişlerdi, öyle hatırlıyorum. Şimdi değişmiş olabilir. Yine de yazı o kadar güzel yazılmış ki bu ayrıntının farkına bile varmıyorsunuz.

Kerim Korkut 
 18.09.2018 7:03
Cevap :
Kıymetli Korkut; Amerika büyük lakin dikkat edersen Amerikayı da iki kıta olarak göstermişler.Benim üzerinde durduğum bütün kıtaların isimlerinin ilk harfi A ile başlıyor ve son harfi yine A ile bitiyor konusu.Saygılar sunuorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  20.09.2018 12:09
 

İnsanlık yok yani ortada sevgili arkadaşım... En büyük noksanlık da bu... Saygılarını sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 13.09.2018 21:17
 

Değerli BURAKGAZİ çok enteresan bir gözlem; kıtalar her nasıl böyle isimlendirilmişse açıklamasını da yapmalı ki, algımız tamamlansın :) saygılar

Kadri KANPAK 
 13.09.2018 7:08
Cevap :
Kıymetli Kadr Kanpak; Gerçek şu dünya kurulunca insanlar yararlı ve faydalı düşüncelere sahipti.Kin, garez ve düşmanlık yoktu.Bu duygu, düşünce ve insani vasıflarla dünyayı yediye böldüler.Bilinmez ancak hangi kıta isim aldıysa onlarda ona benzer isimlerde anlaştılar. Gerçekten isimler güzel ve birbirine benzer.Şeytan ne güne durur insanları köt düşncelere sevk etti. Şeytan deyip geçmeyelim.Adem ile Havva'yı kandıran şeytan dünyayı elinde seyrediyor.İşte o günden sonra Hak, hukuk, vicdan, merhamet bir kenara atıldı. Habil ile kabil meselesi de örnek oldu, kavgalar, savaşlar, birbirine üstnlkler başladı.İleri medeniyeti yakalayanlar medeni ve mutlu ldu. geri kalanlar ( Afrika misali ) yoksulluk ve özgürlüğe hasret kaldılar.Uzun bir cevap oldu kusura kalmayınız.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.09.2018 11:47
 

Gerçekte "bizler insanoğlu, bizim olmayan dünyayı paylaşamıyoruz" bütün sorun bu. Değerli bir paylaşımdı. Teşekkürler Mehmet bey. Sevgi,selam,sağlıcakla.

SAHAFÇA 
 12.09.2018 21:39
Cevap :
Kıymetli SAHAFÇA ; Eet, bizim olmayan geçici vebeyhude dünyayı bölştler ancak bu bölşmeyle yetinmedik. Kavgalar, kin, garez, düşmanlık ve savaşlar Hak ile hukuk zerine tesis edilen dnyayı gerçek manasından çıkardılar.Elbette buna dünya zerinde yaşıyan insar sebebiyet verdi.Saygılar sunuyorum.Tm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.  13.09.2018 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2030
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster