Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
13097
 

Bütün Peygamberler neden Ortadoğu'ya gönderilmiş?

Bütün Peygamberler neden Ortadoğu'ya gönderilmiş?
 

Allah diyen (haşa!) Çin malı PENSE!


Klasik; 'sakız ve oruç ilişkisi…', 'denize girsem, yellensem…' vb. geyiklerinin dışında Ramazan ayı bir şekilde hayatımızı etkiliyor. Daha çok kişinin camilere (farz olmayan! teravih namazlarına) gitmesi, Fıtr sadakalarının verilip-alınması, iftar, sahur ve bayram kavramları Ramazan Ayı'nın hayatımıza kattığı olmazsa olmazlar. Sizin hayatınıza Ramazan bir şekilde girmemiş olsa bile, TV'lerde ki reklamların bir acındırma, özendirme ve kötü hissettirme formatına bürünmesi bile size Ramazan'ın geldiğini haber verir. Geceleri sanki evimin koridorundan geçen ritim duygusundan yoksun davulcunun hayatımıza getirdiği sabretme duygusunu da unutmuyorum. Kısaca; oruç tutsak da, tutmasak da zorunlu olarak bizleri etkileyen ilahi bir ay, Ramazan.

Bendeniz de bugünlerde, oruç ibadetinin yanı sıra Elmalılı Hamdi Yazır'ın kaleme aldığı Kur'an-ı Kerim Meali'ni okumaya gayret gösteriyorum. Ramazan sonuna kadar bitirebilmeyi umuyorum. Şimdilik sadece meal okuyorum ve anlamı anlayamadığım zamanlarda çeşitli tefsirlere bakıyorum.

Sizlerin de daha önce dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, fakat Kur'an'da bahsi geçen tüm Peygamberlerin Ortadoğu'ya gönderilmiş olduğunu fark ettim. Merak edebilen ve yanıtlar bulabilen tek canlı insan olduğundan, aldı beni bir merak: Neden?

Kur'an'da ismi geçen  Peygamberler

Kur'an'da 25 peygamberin isimlerinin zikredilmiş olduğunu görüyoruz. Bunlar; Âdem, İdris, Nûh, Hûd, Sâlih, Lût, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub, Yusuf, Şuayb, Musa, Harun, Davud, Süleyman, Eyyub, Zülkif, Yûnus, İlyas, İlyesa, Zekeriya, Yahya, İsa ve Muhammed (s.a.v.) hazretleridir. Peygamberlerden beş tanesi de, getirdikleri tevhit dininin yerleşmesi için büyük sıkıntı ve cefalara katlanmaları, üstün irade ve fazîletleri ve dünyayı etkileme oranları sebebiyle Ulûl-azm peygamber sayılmışlar. Bunlar; Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (s.a.v.)'dir. 

Neden Ortadoğu?

Tarih biliminin de söylediği gibi ilk insanlar Mezopotamya, Anadolu, Ortadoğu ve Arap yarımadası civarında yoğun olarak yaşam sürmüşler.

Bir defa insanlığın ilk atası olan Hz. Âdem (as), Havva validemizle bugün Mekke yakınlarındaki Arafat Dağı yakınlarında buluştuklarına inanılıyor. Böylece, insan neslinin çoğalması da yine bu bölgede başlamış. Hz. Âdem (as)'in oğulları ne kadar çoğalmış olsalar da, yine o coğrafyada yaşamışlar. Meselâ, kendisinden sonra peygamber olan oğlu Hz. İdris (as) de, tebliğ vazifesini Mekke'de yürütmüş.

Adem (as) zamanından Nuh (as) zamanına kadar yaklaşık 2000 sene geçmiş. Bu dönem içinde insanlık çoğunlukla Ortadoğu'da yaşamış. Tufan hadisesi de, Ortadoğu'yu kapsamış ve isyanlarından dolayı insanlık helak olmuş. İnanışa göre sadece Hz. Nuh (as) ile beraber 80 insan kurtulmuş. Yani, insanlık Adem'den sonra bu kurtulanlardan türemiş.

Peygamberlerin görevi tebliğdir ve yaşadıkları toplum için görevlendirilirler. İnsanların çoğalması ile göçler yaşanmış ve bazı insanlar Asya’nın Ortadoğu’ya göre uzak olan bölgelerine yerleşmişler. Amerika, Avustralya kıtaları ise 15. yüzyılda keşfedilmiştir.

124 000 Peygamber!

Çeşitli hadis kaynaklarında Peygamberimizin; "insanlık tarihi boyunca, 124 bin peygamber geldiğini" söylediği yazılıdır. Örneğin, en büyük alimlerden biri olan İmam Rabbani Hindistan’a bir çok peygamberin geldiğinden bahsetmiştir.

Bu konuda, Kuran-ı Kerim'den bazı ayetler şöyle:

"Biz bir peygamber göndermedikçe hiç kimseye azap etmeyiz." (İsrâ, 15)

"Andolsun ki: biz, her ümmete: 'Allah'a kulluk edin ve Tağuttan sakının!' diye uyaran bir peygamber gönderdik… Şimdi yeryüzünü gezin bakın, peygamberleri yalanlayanların sonları ne oldu?" (Nahl, 36)

"Bununla birlikte biz hangi memleketi helak ettikse, muhakkak onun uyarıcıları olmuştur" (Şuara, 208)

"Nuh kavmini de -resulleri yalanladıkları vakit-, suda boğup kendilerini insanlara ibret kıldık, zalimlere çok acı bir hesap hazırladık. Âd'ı da, Semûd'u da, Eshab-ı Ress'i de, bunların arasında daha bir çok toplumu da. Ki her birine misaller anlatmıştık ve her birini mahv u perişan ettik de ettik." (Furkan, 37-39)

Bazı batıl dinlerin aslında hak dinlerin bozulması ile ortaya çıkmış olması kuvvetle muhtemeldir. Böyle olunca Hindistan'da Budizm, Çin'de Taoizm, Konfüçyonizm, Şintoizm gibi dinler de, oralara Allah tarafından gönderilen peygamberlerin ortaya koyduğu ilâhî esaslardan sapmalar neticesi ortaya çıkmış olabilir.

Türklerdeki neredeyse tek tanrı inanışına uyum sağlayacak Tengri ve Şaman adetlerinin gerçek bir peygamberin tebliğlerinden etkilendiğini iddia etmek çok saçma olmaz diye düşünüyorum.

Batıda gelişen felsefî akımların ve Yunan'da gelişen felsefî düşüncelerin de bir hak dinden ve peygamberden etkilenmesi sonucu ortaya çıkmış olabilir. Sokrates ve Platon (Eflatun) gibi filozofların felsefi metotlarla “Tevhide” ulaşarak kurtuluşa erdiğini iddia eden alimler bile vardır.

Sonuç

Kur'an'da adı geçen tüm peygamberlerin Ortadoğu coğrafyasında yaşamasının ve çoğunun İsrailoğullarından olmasının; tüm yoldan çıkmış sapkınların aynı coğrafyada toplanması veya aynı kavimden olması ile açıklanamaz, diye düşünüyorum. Çünkü yukarıda örnekler verdiğim Kur'an ayetlerinden açıkça anlıyoruz ki; Allah, aslında her topluma uyarıcılar göndermiş ve onları ikaz etmiş.

O zaman Kur'an-ı Kerim'de bunlar niye anlatılmıyor? Bana göre, insanlar kolayca anlasın diye. Allah yakından örnek veriyor, öğrenmede yakından uzağa ilkesi yani. Düşünelim şimdi; İslam Ortadoğu'da ortaya çıkmış, insanlar neredeyse zır cahil, zaten biline gelen bazı peygamber ve olaylardan, yani Ortadoğu insanından örnek vermek varken, onlara Japonlara ve Çinlilere gönderilmiş peygamber ya da kitaplardan niçin bahsedilsin ki? Eğer öyle olsaydı, belki de kafirler şöyle diyeceklerdi:

"Muhammed'e bak yeni peygamber ve kitap uyduruyor, İsa'dan Musa'dan haberi yok, bize Yamamato diye birinden bahsediyor."

Sonuç olarak; son peygamber Hz. Muhammed, tüm insanlar için tebliğde bulunmuştur. Bu iletişim çağında artık hiç kimse, 'haberim yoktu' deme şansına sahip değil.

Ama yine de; bu topraklarda ve bu yüzyılda halâ, Çin malı penselerin dile gelip 'Allah' dediğini söyleyerek, dini yücelttiklerini sanan zihniyetler karşısında, niye tüm peygamberlerin bu coğrafyaya gönderildiği konusunda şüpheye düşmüyor değilim.

İZMİR, 11 Temmuz 2015.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1270
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster