Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
316
 

Büyük Devletin Bir Şeyi (Ülke, Ekonomi, Asker) Büyük Oluyor, Bizim de Yüreğimiz Büyük Bu Sayılır mı?

Büyük Devletin Bir Şeyi (Ülke, Ekonomi, Asker) Büyük Oluyor, Bizim de Yüreğimiz Büyük Bu Sayılır mı?
 

El kadar ülke dünyaya meydan okuyoruz. Şimdi gizlemeye gerek yok amacımız büyük devlet olmak. Ancak başlıkta da görüldüğü gibi bunun şartları var.

Ya ülken(toprağın) büyük olacak, ya ekonomin, ya da askeri gücün…

Ülke (toprak) malum, ekonomi yerlerde, biraz askeriye… Ülkenin büyük olması artık mümkün değil(Osmanlı dursaydı belki) Ekonomi büyük olabilir ama ne kadar olacak ki. Sonuçta 80 milyonun 800 bin km.de üreteceği ne olur.

Büyük devletlerden örneğin Rusya’nın neyi var? Ülkesi büyük, askeri gücü var. Kuru toprak stratejik olarak Rusya’yı büyük devlet yapıyor. ABD’nin hepsi var.

Türkiye büyük devlet olduğunu iddia ediyor. Valla toprak ve ekonomiyi at bir tarafa. Böyle dünyada bir sürü ülke var. Bir de İngiltere, Fransa, Almanya ayarını da kabul etmiyoruz. Bir İngiltere, bir Almanya olmak bizi kurtarmıyor.

Ya ben Türkiye’nin askeri gücünü gerçekten merak ediyorum. Dünyanın sayılı ordularından biri olduğumuzu biliyorum hem de silah gücü olmadan. Tek başına ordusu bir ülkeyi güçlü yapar mı? Dünyada bizden başka sadece ordusuyla büyük olma iddiasında olan devlet yok. Ama bunun dışında bizi büyük yapacak bir şey de yok.

ABD’ye, Rusya’ya meydan okuduğumuzda gerçekten askeri anlamda bizden çekinmişler midir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

57 İslam ülkesinin üretimi (2015) Almanya’nın yarısı bile etmiyor. 2002 yılında ülkemizin dünya üretimine katkısı ise %1. Üretim yapmazsanız ülkenizde güçlü olamıyor. Güçlü değilken böyle görünmek isterseniz bedel öderiz. Askeri gücümüz sayı ve güç bakımından dünyada (vikipedi) 8. sıradayız. Elinize sağlık Kerim Bey. Düşüncelerinizi paylaşıyorum.

DurmuşGüler 
 06.12.2017 16:48
Cevap :
Çok beğendim yorumunuzu Durmuş bey, teşekkür ediyorum.  13.12.2017 16:25
 

Yazınız son derece kısa ve özlü...Yalnız sanırım birkaç küçük düzeltme gerekiyor. Örneğin Rusya "kuru toprak büyüklüğü" ile güçlü değil. Petrol ve doğalgaz zengini bir ülke. Türk ordusu da 800.000 kişilik ve 2400 yıllık geleneği olması dolayısıyla son derece etkili bir ordu. Son tahlilde Türkiye'nin çok da küçük olduğu görüşünüze katılamayacağım. İsrail çok küçük olmasına karşın çok güçlü bir devlet. Bizim en önemli eksiğimiz para! Paramız olduğunda her şey değişebilecek...

jack amca 
 06.12.2017 15:39
Cevap :
Petrol örneğin Arabistan'da da var ama büyük değil, büyük derken süper gücü kastediyorum. Saygılar efendim.  13.12.2017 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5779
Toplam yorum
: 14566
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster