Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
641
 

Büyük grev

Büyük grev
 

23 MAYIS MEMURUN BÜYÜK GREVİ


Kamu Çalışanlarına Açlığı, Fakirliği, Sadakayı Dayatan AKP Hükümeti’ne Memurun Cevabı Birlik Zemininde Geldi. Trenler Kalkmadı. Öğretmenler Derse Girmedi. Hastaneler, Postaneler Çalışmadı. Kısacası Türkiye’de Hayat Durdu.                     

AKP hükümetinin yandaşlara bol bol ihale dağıtırken, halk kitlelerine din-iman, kendilerine han hamam, gemicik dağıtırken, enflasyonun yüzde 10’un üzerine çıktığı bir ortamda memura yıllık ortalama yüzde 7’ye bile ulaşmayan yüzde 3,5+4 zam önerisini kabul etmeyen KESK, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu İş’e bağlı kamu çalışanları ülke çapında olduğu gibi ilimizde de greve gitti. Uzun zamandır özlemi çekilen ve başarı için olmazsa olmaz denilen kamu çalışanlarının eylem birliği ilk defa olarak hayata geçti; Kamu Sen, Birleşik Kamu İş ve KESK sendikaları ortak eylem yaptılar. Bir gün önce son ada Toplu Görüşme Masasından kalkan Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen de greve katılacağını açıklamakla birlikte Burdur’da öğle aralığında Cumhuriyet Meydanında 3–5 kişilik cılız bir eylem yaparak yürüyüş kortejinin meydana girmesiyle birlikte kaybolup gittiler.

TÜRKİYE’DE HAYAT DURDU

Ulusal Kanal, Aydınlık İnternet Gazetelerinden edindiğimiz bilgilere göre, Ankara'da memurların 1 günlük 'iş bırakma' eylemi, Ankara Tren Garı'nda çalışan memurların gece yarısı grev pankartlarını asmasıyla başladı. KESK'e bağlı Taşımacılık Sendikası ile Kamu-Sen'e bağlı Türk Ulaşım-Sen'e üye kamu çalışanları iş bıraktı. Yüksek Hızlı Tren seferleri dışındaki seferler iptal edildi, biletler kesilmedi, daha önceden satılmış biletlerin parası yolculara kesintisiz olarak iade edildi.

Demiryolu çalışanları İstanbul, Adana ve İzmir'de tüm tren seferlerini durdurdu. Demiryolu emekçilerinin grevi ülke genelinde yüzde 95'e varan bir başarı sağladı.

Sağlık çalışanları, sabahın erken saatlerinde hastanelere muayene için gelen vatandaşlara bildiri dağıttı.

Hastanelerde acil hizmet dışında hizmet verilmedi.

Öğretmenlerin örgütlü olduğu Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ilk kez birlikte eylem yaptı.

KAMU ÇALIŞANLARI ŞEYTANIN BACAĞINI

KIRDI; BUNDAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK  

Memurlar, kendileriyle alay eden hükümete cevabı, bugün (23 Mayıs Çarşamba günü) işe gitmeyip, Burdur Cumhuriyet meydanına çıkarak verdi. KESK ve Kamu-Sen'in öncülük ettiği eylemde başı sabah saat 10,00’da meydana ilk giren Eğitim Sen çekti. Davul zurna eşliğinde ve sloganlarla meydana giren Eğitim Sen büyük heyecan yarattı. Daha sonra saat 11,00’e doğru meydana İstasyon tarafından davul zurna eşliğinde ve sloganlarla giren Eğitim İş meydana şenlik kattı. Bir süre iki sendikaya mensup öğretmenler ayrı ayrı durdular. Herkes soluğunu keserek sonucu merakla ve dört gözle bekledi. Sonunda Eğitim Senli öğretmenler gelerek Eğitim İşli öğretmenlerle tokalaşarak eylemi birlikte yapmaya çağırdı. Böylece uzun süredir öğretmenlerin ve kamuoyunun dört gözle beklediği bir ilk gerçekleşmiş oldu. Pazarlık masasında 2 milyonu aşkın kamu çalışanını temsil eden konfederasyonların tüm Türkiye’de gerçekleşen bu eylem birliği bir "ilk" olma niteliği taşıyor!

TÜRKİYE TOPLUMSAL MÜCADELELER 

TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAK BİR SÜREÇ

Saat 12,00’ye doğru destek için meydana Kamu Sen’e bağlı sendikaların başkanları da girdi. Şeker İş ve CHP il örgütleri de destek için geldiler. Herkese heyecan veren bu büyük ve önemli gelişme ve süreç, epeydir emareleri görülen halkın mücadelesinin yükselişe geçtiğinin de bir göstergesiydi. Kamu Sen, KESK ve Birleşik Kamu İş sendikaları, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceğinin bir göstergesi olarak, Türkiye toplumsal mücadeleler tarihine altın harflerle yazılacak bir eylemin başlatıcısı oldular.

İlkönce Eğitim Sen Şube Başkanı Ünal Bülbül aldı eline mikrofonu.

Onu Eğitim İş Şube Başkanı Bülent Yamacı izledi ve basın açıklamasını okudu.

Ardından 12,00’ye kadar oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Müteakiben 12,30’da Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen, Türk İmar Sen, Türk Sağlık Sen, Türk Büro Sen’in, Vali Tapsız’ın öğle yemeği için geleceği öğrenilen Defterdarlık önündeki basın açıklamasına gidildi.

Burada da aynı eylem birliği, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı ve Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Akın’ın okuduğu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 2 bine yaklaşan bir kitle Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak davul zurna eşliğinde Gazi Caddesi boyunca yürüyen uzun kortej kaldırımlardaki vatandaşlarca alkışlandı; geçen arabalardan korna çalarak desteklerini belirtti.

Cumhuriyet Meydanında yer yer halayların çekildiği bir saatlik bir oturma eylemini müteakiben kitle olaysız dağıldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 490
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster