Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
353
 

Büyük idealleri olmalı insanın ki; canlansın

Büyük idealleri olmalı insanın ki; canlansın
 

Akıntıya kapılmış gibi yürüyen, donuk, ifadesiz yüzlü insanların sayısı ne çok, sizin de dikkatinizi çekti mi? Belki de siz de o insanlardan birisiniz, hiç düşündünüz mü? Gerçekten ruhu yokmuşcasına,


Akıntıya kapılmış gibi yürüyen, donuk, ifadesiz yüzlü insanların sayısı ne çok, sizin de dikkatinizi çekti mi? Belki de siz de o insanlardan birisiniz, hiç düşündünüz mü?

Gerçekten ruhu yokmuşcasına, zombi gibi insanların var olduğunu görmek oldukça ürkütücü. Gencecik insanların bile yüzündeki bitkin ifadeyle iki adım atmaktan aciz olması endişe veriyor. Bunun sebebi üzerinde durmamız gereken; televizyon kanallarındaki sadece vakit öldürmeye yarayan diziler ve yarışma programları. Hani şu; çok yavaş ilerletilen diziler, dakikalarca “kutudaki büyük mü küçük mü” düşündürtülüp kutu açılmadan önce de dakikalarca reklam arası yayınlanan yarışma programları…..

Evet, tüm dünyada insanlar medya kanalıyla adeta sürekli narkoz verilerek uyutuluyor. Bunun sonucunda yaşam enerjisini kaybederek bitkin düşmüş, dizilerde işlendiği kadarıyla sınırlı küçük hedefleri olan, yalnızca kendi dertlerine odaklı insanlar oluşuyor. Tüm insanları bu şeytani tuzaktan kurtarmak için hepimize görev düşüyor. Uyanmış olan herkes çevresine, ülkemizde ve dünyada yaşananları, terör vahşeti nedeniyle zor durumda olan insanları anlatmak durumundayız. Dünyada sistemli şekilde yaygınlaştırılan, şiddetin kaynağı nefret kültürüne karşı, tüm dünyada sevgiyi, affedici olmayı, hoşgörülü olmayı yaygınlaştırmalıyız. İnternetin, sosyal medya ağlarının varlığını düşünürsek, barışı sevgiyi insanlara anlatmanın çok zor olmadığını görebiliriz.

Amerikan Kalp Birliği’ nin yeni yayınladığı araştırmaya göre; hayatta bir amacı olan insanların kalp hastalıkları ve felç riskine karşı daha dirençli olduğu tespit edilmiş. Yaşamak için bir amaca sahip olmanın ve bunun için gayret etmenin kalbimizi koruduğu ve bizi hayatta tuttuğunu açıklayan Kardiyog Dr. Randy Cohen; sağlığımız için kendimize neden yaşadığımızı ve bu hayattaki amacımızı sormamız gerektiğini de ekliyor. Konuyla bağlantılı bir diğer önemli tespit; depresyon ve endişenin kalp hastalıklarını arttığı, olumlu düşünmenin ve sosyalleşmenin ise kalp hastalıklarını azalttığıdır.

Gerek sağlıklı bir birey olmak gerekse de manevi tatmin yaşamak için hayatta bir amaç edinmenin öneminin bilimsel bir gerçek olduğunu görmüş olduk. O zaman yalnızca ufku dar, dünyası küçük insanların yeterli görüp amaç edineceği küçük hedeflerle yetinmeyelim. Daha fazlasına odaklanalım. Dünyadaki tüm çocukların şen kahkahalar atması, hiçbir ayrım olmadan kadın erkek tüm insanların mutlu, huzurlu olması için çabalayalım.

 

Sevgiyle, dostlukla kalın, 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sabah bu güzel yazınızı okuyunca çok mutlu oldum. Benim gibi düşünen kişilerin varlığı çok güzel. Ne sabahı diyebilirsiniz belki. Sizden 8 saat geride bir yerlerde yaşıyorum şu günlerde. 70 yaşındayım ve yaşamım sürecince hep elma ağacının en üst dalındaki elmayı almayı hedefledim ve çocuklarıma bu hedefi aşıladım. Başarılı oldum mu?Bu ayrı bir tartışma ve yazı konusu. Yazılarınızda başarılar diliyorum. Saygılarımla

GOKOYA 
 27.06.2016 18:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için, Sevgi ve saygılarımla,  03.07.2016 0:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 160
Kayıt tarihi
: 12.05.16
 
 

İnsan psikolojisi, sosyolojisi, İşçi hareketleri tarihi, müzeler, sergiler, doğa gezileri, tabii ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster