Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '08

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
4952
 

Büyük İskender'in kılıcı

Büyük İskender'in kılıcı
 

MÖ 390 yılında Yunanistan da bulunan Makedonya krallığının başına kral 2. Filip geçti. Onun döneminde ise yunanlılar bir birlik altında yüksek siyasal istekleri ve bunları yerine getirme olanakları gözle görülür duruma gelmeye başladı ve kuvvetlendi.

İskender 2. Filip’in oğludur. İyi bir eğitim almıştır. Hatta büyük bilginlerden Aristotales de öğretmenleri arasındaydı. 2. Filipin halk üzerindeki etkisi siyasi gücü, askeri hareketleri vs. durumlara halk arasında İskender’i 2.Filipin ardılı olarak görülmesine neden olmuştur.

İskender tahta geçmeden önce Yunanistan krallıklarının birleşik öncüsü olarak kabul edilmek için bu krallıklara resmi ziyaretler yaptı. Ünlü bilicilik ocaklarındaki rahiplerin kehanetlerine başvurdu. Rahibe Phythia ona oğlum sana kimse dayanamaz demesi üzerine onun babasından devraldığı Persleri yenip Babil’i alma görevi de onaylanmış oldu.

İskender aslında Makedonya birliğini sağlamak için çok uğraşmıştır. Onun önderliğini kabul edilmemesini aylar sonra konumu belli olduktan sonra bile yunanlı paralı askerlerin Perslerin yanındasavaştığını gördüğünde derinden sarsılacaktı.

Anadolu’daki krallıkların özgürlüğünü sağlayıp kendi krallığı altında birleştirmek nedeni onun Asya seferine başlamasına neden oldu.

MÖ 333 yılının şubatında İskender güvendiği komutanlarından Parmenio’nun ordusuyla eski Frigya’nın başkenti olan Gordion’da buluşacaktır ve kışı burada geçirecektir.

Midas’ın eskiden beri bilinen kutsal yerini ziyaret edişi ve Gordion düğümünü çözüşü gerçekleşecektir.

Efsaneye göre Frig Kralı bir gün ölür. Yerine geçecek varisi de yoktur. Kendisine danışılan kahin ertesi sabah kenteilk kim arabasıyla gelirse kral odur der. Ertesi sabah Gordios adlı çiftçi kağnısıyla kente girer ve kral olduğunu öğrenir. Kendisini erkenden kente ulaştıran kağnısını Tapınağa armağan eder. Bu arabanın okunu boyunduruğa bağlayan ip öylesine kördüğüm edilmişti ki, onu açacak kadar marifetli olan kişinin tüm Asya kıtasına egemen olacağı söylentisi yayıldı. Çeşitli krallar bu düğümü açmaya çalışmış ama başaramamıştı. Büyük İskender M.Ö. IV. y.y. da Gordion kentine geldiğinde bu söylenceyi duydu. Doğru tapınağa gitti, hakikaten çözülmesi imkansızdı, kılıcını çekip bir vuruşta bu kördüğümü kesmiş ve kılıcın açamayacağı düğüm olmadığını söylemiştir. Makedonya İmparatoru B. İskender, onyıl gibi kısa bir sürede Asya'nın hakimi oldu. Dünyanın en büyük imparatorluğunu kurdu

İskender’in bu başarısının ardından Kapadokya bölgesindeki Pers imparatorluğuna bağlı krallıklar İskender’in egemenliğini savaşmadan kabul etmişlerdir.

İskender Babil’e doğru sefere çıktığında ise Perslerin idari sistemine dokunmadı. Bölgeye atadığı komutanlar bölgeyi yönettiler..

Büyük İskender’in MÖ 323 yılında ölümünden sonra imparatorluk onun komutanları ve Satrabları (eyalet valisi) arasında paylaşılmaya başlandı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4114
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

74 Eskişehir doğumluyum, Eskişehir'de yaşıyorum. Eskişehir Anadolu Lisesinde kimya öğretmeni olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster