Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
546
 

Büyük Japon depremi

Büyük Japon depremi
 

Deniz dibinin 20 km altında meydana gelen depremin etkisi çok yıkıcı oldu.


Kimine göre teknolojide dünyanın en önemli gücü, kimine göre akıllı çekik gözlü insanların memleketi, kimine göre çizgi filmlerin ve bilgisayar oyunlarının cenneti, bana göre ninjaların anavatanı... Uzakdoğunun güzel coğrafyasında, güneşin doğduğu uygarlığın ülkesidir burası, Japonya. 

Küçüklüğünde ninja ve karate filmleriyle büyümüş biri olarak benim de sevdiğim, sempati duyduğum bir ülkedir Japonya. Çoğu insanın vardır elbet kafasında, Japonya veya Japonlar denildiğinde canlanan bir şey. Kimi de, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen, hala Japon halkının o günlerin yasını tuttukları, atom bombalarından çektiği acı dolu günlerle anımsar bu ülkeyi. Şüphesiz, gelecekte insanların kafasında bu ülkeyle ilgili bir de unutulamayacak acı bir deprem ve tsunami olgusu yerleşmiş olacak. 

Geçtiğimiz hafta meydana gelen bu insanlık tarihinin güç ve yıkıcılık olarak en büyük depremlerinden birinin yaratmış olduğu sallantı ve tahribat ve de asıl ülkeyi yıkan ve güç durumda bırakan dev tsunami dalgaları Japon devletini ve halkını tarihindeki en büyük doğal afetle karşı karşıya bırakmış durumda. Bölgedeki 12 tane hastaneden yapılan tahliyede, barınaklara sevkedilen birçok hasta hayatına veda etmiş durumda. Japon polisinin yaptığı son açıklamada, şimdiye kadar depremden 6.000 e yakın kişinin öldüğü, yaklaşık 10.000 kişinin ise hala kayıp olduğunu belirtiyorlar. Ancak polisin belirttiği bu rakamlar kayıt yapılan resmi sayılar. Bu sayının on binlere varılacağı düşünülüyor. Yaklaşık 350 bin kişide sığınaklara sığınmış durumda. 

Yeterli sağlık görevlisi bulunamıyor ve kısıtlı miktarda sağlık malzemesi bulunmakta. Allah gerçekten yardımcıları olsun. Üstelik sanki depremin yıkıcılığı yetmezmiş gibi birde işin içine nükleer tehlike girince halkın korkuları devam etmekte. Şunu da hatırlatalım, Japonya'da bugünlerde çok sağuk bir hava hakim. Mart oralarda gerçekten martlığını yapmış. Hava yer yer kar yağışlı, dondurucu bir soğuk hakim, sıcaklık 0, -1 seviyelerinde seyrediyor. Anlıyacağınız işleri gerçekten de zor. 

Ülkemizde haberler daha çok iç meselelere odaklanmış durumda ancak bugünlerde bütün dünya nefesini tutmuş gelişmeleri kaygıyla çok yakından izlemekte. 9.0 büyüklüğündeki depremin ve dev tsunamilerin ardından meydana gelen nükleer santraldeki 6 adet reaktör binası zarar görmüştü. Hasar ve patlamalar sonrasında, özellikle 3. ve 4. reaktördeki gittikçe ısınan ve soğutulamayan yakıt çubuklarının etkisiyle, reaktörlerin kalbinde meydana gelecek erimeyle oluşacak radyasyon sızıntısı riski nedeniyle artık kritik sürece de girilmiş durumda. 

Bu aşamada başta tabiki gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin bu büyük felakette Japon halkının yanında olarak onlara yardım etmelidirler. Unutmayalımki, bugün onların başına gelmiş olan bu büyük deprem ve arkasından yaşanan felaketlerin, yarın da bizim başımıza gelmeyeceğini kimse garanti edemez. İnsanlığın böyle durumlarda kenetlenerek zor durumda kalan ülkelere ve insanlara yardım etmesinin en saf ve doğal insaniyet ruhu olduğunu düşünüyorum. Bütün dünyanın, bizi teknolojinin nimetlerini kullanmamızda büyük katkıda bulunan, doğaya olan saygılarıyla tanınmış olan Japon halkına geç kalınmadan yardım etmesi gerekmektedir. 

Bu büyük afette ve sonrasında gelişen felaketlerde, Japon halkına elbette büyük geçmiş olsun diyor ve sabırlar diliyorum. Ümit ediyorum dünyamızın bu çekik gözlü akıllı ve çalışkan insanları bu afeti mümkün olan en az zararla yener ve yaralarını çabuk bir şekilde sararlar. 

Emre1 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Japonlar gözümden düştü. Artık "Türk'ün aklı iyi başlatır kötü bitirir" diye başlamayacağım anladığım kadarıyla Japonlar bizi geçmişler. Sen gel en şiddetli deprem daynıklı nükleer santral güvenliği yap, fakat tsunamiyi unut... Ayrıca bu santralin çokatn kapatılması gerekiyormuş. Ömrü dolmuş. Tabi bir de çok ciddi bir elektrik kesintisi olursa soğutma sistemleri ve diğer güvenlik sistemleri ne olur diye düşünüp önceden tedbir alınmayışı da Bir Japon aklı sayılır. Kamikaze yapmayı onur nedeni sayan bir kültürün nükleerde bazı tedbirsel eksikleri oluşu aslında çok da şaşırtıcı olmamalı.

Muharrem Soyek 
 19.03.2011 17:03
Cevap :
Muharrem Bey, yorumunuzla renk kattığınız için teşekkür ediyorum. Bence başkalrının bizim hakkımızda ve bizimde yine başka milletlerle ve ülkelerin kültürleriyle ilgili olumsuz genellemelerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kaldıki Japonya'nın teknolojik üstünlüğü ve dünya insanlığına katkısı yadsınamaz bir gerçek. Ancak bu problemin büyümesinde hatası olmamıştır da diyemeyiz, hata ve gecikme durumu olduğu söyleniyor. Asıl konu bu felaketin nükleer santrali savunanlara bir ders olmasını istiyorum. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, bu kadar büyük tehlike taşıyan, doğaya aykırı bir enerji üretim şeklinin başına ne geleceğini kimse bilemez, birden bu şekilde bir belaya dönüşebilir. Saygılar.  20.03.2011 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 3087
Kayıt tarihi
: 21.05.09
 
 

İstanbul doğumluyum... İstanbul da yaşamaktayım... Tıp Fakültesi'ni yeni bitirdim-bitiricem sayıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster