Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
791
 

Büyük kumar

Büyük kumar
 

Gökçek kazanırsa Erdoğan'da kazanır, kayberderse Erdoğan'da kaybeder


Gökçek Kılıçdaroğlu kapışmasında ilk yazımda Erdoğan'ın zor bir karar veceğini ve gökçek'i kolay harcayamayacağını belirtmiştim. Çünkü bir komutan daha heba edemezdi. Eğer Gökçek aday gösterilmese idi bundan sonra Kılıçdaroğlu'un her zikrettiği isim, dosya partide sıkıntı çıkaracaktı.

Düşünün Kılıçdaroğlu yarın İstanbul belediye başkanı şunu yapmış diye çıksa kamuoyu direkt karar verecekti. Bu böyle devam edip gidecekti. Şimdi önlerinde bir seçim var. Gökçek ile Karayalçın arasındaki rekabette Gökçek yine önde başlayacak. Çünkü mevcut belediyenin bütün imkanları elinde binlerce ton kömür dağıtıldı kış ayı insanlar hergün dua ediyorlar belkide. Kendilerini de borçlu hissediyorlar. Bizim milletimiz yapılan iyiliğin altında kalmak istemez borcunu ödemek ister. Ama ben şunu hatırlatmak isterim. 1986 yılında tıp öğrenimime Ankara' da başladığımda nefes alamaz duruma geliyorduk kışın. Ne zaman Karayalçın belediye başkanı oldu hava temizlendi.

Ankara'da oy verecek insanların ne kadarının kömür kullandığı ne kadarının kirlilikten muzdarip olduğu önemli. Ben Ankaraya devamlı gelip giden biriyim. 1986-1998 yıllları arasını Ankara'da geçirdim. Karayalçın Ankara'yı bir başkent yaptı. Doğal gaz kullanımı, metro, çevre düzenlemeleri harika oldu. Gecekondu bölgeleri için projeler başlatıldı. Gökçek ise projeleri tamamladı, kavşaklara yapılan düzenlemeler ile trafik rahatladı, bol miktarda fıskiyeli havuzlar yapıldı. Tabi hükümetin desteği, ödemediği borçları ayrıca tartışılır.

Ancak bir şehir planlayıcısı değilim ama şehir trafiğinin rahatlatılmasının tek çaresi raylı sistemdir. Köprü ve alt geçit yapılarak bir yere kadar rahatlama olur. Gökçek zamanında metroda belirgin bir ilerleme olmadı.

Sonuçta Ankara BEDAVA KÖMÜR ile TEMİZ HAVA arasında seçimini yapacak. Gökçek kazanırsa Gökçek de Erdoğan da rahatlayacak ve denecek ki görün halk kararını verdi Kılıçdaroğlu'nun her lafına güvenilmez ama kaybederse gerçekten zor duruma düşecek özellikle Erdoğan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ayrıca arkadasım siz sadece kömür mü sağıtılıyo zannediosunuz bugun ankarada girilemeyen yerler var cincin gibi eğer oralara yardım yapılmasaydı eğer bu ankaranın sonu ne olurdu bu krizde yapomayın eğer o trafige yol ..v s yapmasaydı siz nasıl girebilirdiniz evlerinize işten çıktıktan 3 saat sonra bile giremeyebilirdiniz yahu göz vare nizam var arkadaşlar madem karayalçın en iyisiydi onu niye seçmedi halkta gökçeği seçti bana bunun cervabını verin o zaman gökçek sürekli orda değildi neticede....

umit unal 
 14.01.2009 18:37
Cevap :
devamı Şimdi lütfen çağdaş belediyecilik ,şimdi çağdaş değince dirakt solculuk gelmesin aklınıza , avrupa amerika yada rusya nereye istersseniz bakın asıl olan raylı sistemve toplu taşımacılıktır. Alt geçit üst geçit bir yere kadar rahatlık sağlar ve ancak araba satanların işine yarar. Yıllardır Türkiye'de raylı sistemin gelişmesini istemeyenlerin işine yarar bu o kadar. Benim iş yerin çin çin de idi yardımla olmaz sadak ile hiç olmaz. Gökçek'in Oy toplamasının nedeni insanımızın yapılan yardım karşısında karşılığını ödeme alışkanlığından altta kalmama isteğindendir. Hapisanelerde yer kalmadı ne diyorsunuz bir onuda araştırın bakalım. Balık vermekle olmaz balık tutmasını öğretmeli. Adamın gecekondusunun yerine ev verirsen tabi oy alırsın ama bu devletin arazisine el koymayan koyamayan diğer insanları yaralar. Zehir soluyorsunuz zehir bunların etkileri seneler sonra ortaya çıkar , bakalım danıştayın izninden sonra kızılırmak suyundan ne çıkacak.  14.01.2009 22:04
 

peki güzel kardeşim madem ben hiç bişey bilmiyorum madem herşeyi karayalçın yaptı neden ankaralı 3 dönem boyunca gökçeği seçti neden karayalçınla devam etmedi bu ankaralının kafası çalışmıo mu demek istiosun sen şimdi yani ?

umit unal 
 14.01.2009 18:34
Cevap :
O tür terbiyesizlikler asla tarzım değildir. Bu tazrı kimlerin kullandığıda açıktır. Balon patlatacam derken kimin balonunun patladığıda açıktır. Bir çok kafası çalışan insan da yanlış kararlar verebilir yanılabilir yada kandırılablinir. Gökçek beyefendinin kameralar önündeki başarısı bellidir. Ama ankaranın havası, doğalgazda yaşanan ve mahkemeler tarafından saptanan kazıklanmalar yeni ortaya çıktı.  14.01.2009 21:58
 

Ümit Ünal isimli yorumcu belliki bilgi sahibi olmadığı konularda yazıyor. Kötü kömür vardır. Mesela 4000 kalorilikte kömür vardır 6000 likte...Biri çok isli yanar diğeri az... Bunu bilmek için fazla kültüre gerek yok. Linyitle kok kömürünü karşılaştıran anlar. Karayalçının başlattığı yatırımlar sayesinde bugün Ankarada altyapı sorunu yok, Gökçekin kömürlerine kadar hava kirliliğide yoktu. Metroyu ilk başlatan Karayalçındır, Toplu konutun mimarıda Karayalçındır. 5 milyar dolar borcun mimarı gökçektir. Park yaparak ,altgeçit yaparak yatırım olmaz . Yatırım yaparken borç yapmamakta bir yatırımdır. Gökçek bu kadar borç yaparak bu şehrin elini kolunu bağlamıştır. Karayalçın yurtdışından kredi kullanabilirken Gökçek hükümetten bile para alamamaktadır. Yatırımı alt geçit ve lale dikmek sananlar konuştukça cehaletlerini ortaya koymaktadırlar. Karayalçının başlatttığı scada projesinden ,altyapıdan vs anlamayanlar 2 tane laleyle köprüyü yatırım sanan zavallılardır.

Arda Tekin 
 08.01.2009 10:23
Cevap :
doğru söze nedenir ki ?  08.01.2009 11:56
 

Söylenenleri kullanılan sözcüklerin anlamı çerçevesi içinde anlamaya çalışmayın efendim. Kötü kömür demek, kömürlük niteliği az olan, yani aslında kömür denilen şey son kırıntısına kadar yanıp biterken size verilen şey yandıktan sonra kendi hacminden hiç bir şey yitirmeden öylece topraklaşıp kalıyorsa bunun adına isteyen istediğini söyler. Kötü kömür, kalitesiz kömür, fersiz kömür, cevhersiz kömür.. Tıpkı insanları anarken olduğu gibi, kötü adam var, adi adam var, yalaka adam var. Manyak adam var. Dengesiz adam var. Var oğlu var.

Zeynel Kozanoglu 
 07.01.2009 22:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 19.11.08
 
 

Bir blog oluşturmamın en büyük nedeni ülkemiz ya da dünyadaki bir çok olayda yapılan yorumlarla hemf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster