Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1920
 

Büyük Petro' nun Arabı- Aleksandr Sergenyeviç Puşkin

Büyük Petro' nun Arabı- Aleksandr Sergenyeviç Puşkin
 

"Atlarımız yemeği ağır ağır yer,
Ve ağır ağır sunulurdu,
Kepçeler, gümüş kadehler
Köpüklü bira ve şarapla dolu."


                                       Ruslan ve Ludmila

Bu yaz günlerinde biraz ağır kaçacak bugün seçtiğim kitap. Ama Rus Edebiyatı'nı sevenler için güzel bir örnek olacak. Gogol'ün "Ölü Canlar" kitabını yazmasına önayak olan yazardır Puşkin. Daha çok şiirleri ile tanınır. "Çingeneler, Bahçesaray Çeşmesi, Ruslan ile Ludmila ve Kafkas Tutsağı" gibi ölümsüz şiirleri vardır. Rus Edebiyatı'nda Gerçekçilik Akımının öncüsüdür...

Puşkin, bu romanında aslında dedesinin yaşamını anlatır. Puşkin'in bu ilk kitabı da "Ölü Canlar" gibi tamamlanamayan bir eserdir.

Kitabın konusuna gelince; Çarlık Dönemi Rusya'sında modernleştirilen devlet için gerekli kültürü ve bilgileri alsınlar diye, yurt dışına gönderilen gençlerden biri, Çar'ın vaftiz oğlu Arap İbrahim (Gerçekte Puşkin'in dedesi Etiyopya'lı İbrahim Hannibal’in Rus Çarı I. Petro’nun vaftiz çocuğudur.) ve Paris maceraları anlatılıyor. İbrahim yurtdışında alıştığı yaşantısından bir türlü ayrılmak ve ülkesine geri dönmek istemez. Paris'in gösterişli yaşantıları daha ilginç gelmiştir.

Kültürlülük ve eğlence gereksinimi bütün sınıfları bir araya toplar. Merak uyandıran ve eğlence vaadeden ne varsa; zenginlik, sevimlilik, şan, yetenek en aşırı cinsinden tuhaflılık kabul görür Paris'te. Özellikle kadınlar tarafından gururu okşanan siyahi genç İbrahim, bu ilgiden memnun değil, üstelik kendisini onların gözünde rastlantısal olarak dünyaya gelmiş bir yaratık gibi düşünüyor.

Roman tamamlanamadığı için sonu bilinmiyor. İsteyenler okuyabilir.

Okuduğum Tarih:1-5 Ağustos 2005

Büyük Petro'nun Arabı-Aleksandr Puşkin

Çeviren:Ataol Behramoğlu

Türkiye İşbankası Kültür Yayınları
 

Yazar Hakkında:

Gogol, “Puşkin, olağanüstü bir olaydır.” der; Dostoyevski daha mistik bir tavırla “ Puşkin, bize gelecekten haber veren bir peygamberimizdir.” der.

Puşkin, Modern Rus Edebiyatı’nın oluşmasına en çok katkıda bulunan yazın ve düşün adamıdır. Puşkin, Klasik Batı Edebiyatı'nı ve Rus halk ruhunu sentezleyerek, Rus Edebiyatı’nda “gerçekçilik " akımını başlatan liderdir.

Yayınevi Notu:

Puşkin'in anlatı türünde ilk yapıtı 1827 yılında yazmaya başladığı Büyük Petro'nun Arabı'dır. Bu öz yaşamsal -tarihsel roman denemesi tamamlanmamış olmasına karşın, sağlam kuruluşu, yalın anlatımı, kişilerin gerçekçi betimlenişleriyle göze çarpar. Puşkin öncesi Rus yazınında anlatı dili şiir dilinden henüz tam olarak ayrılmamıştı. Büyük Petro'nun Arabı bu ayrımın oluşmasında önemli bir adım olmuştur. 1823-33 yıllarının ürünü olan Dubrovski adlı romanı, yalın, akıcı anlatımıyla Bykelkin'in Öyküleri'ne yakındır. Bu anlamda, Büyük Petro'nun Arabı'na göre Puşkin'in romancılığında ileriye doğru önemli bir adımdır. Kurgusu da çok daha işlek ve sağlamdır. Romanda dönemin Rus derebeylik düzeni ve ona uşaklık eden bürokrasiyle acımasızca alay etmekte, Kirila Petroviç tipinin çevresinde Rus derebeylik düzeni, günlük yaşam özellikleriyle, sevecenlikten de yoksun olmayan ince bir alaycılıkla sergilenmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

neyse yırttık bu var..para cebimizde kaldı.....

Zadig 
 21.07.2007 18:33
Cevap :
İyi bir rastlantı olmuş sayın Gülek...maddi durum kötüyse klasiklerden devam edeyim-:))...bugün markette baktım kitaplara en uyduruk olanı 1o ytl.,ama klasikler ucuz 5-6 ytl. Oyunuz yerine ulaştı mı? Bekliyoruz güzel çalışmalarınızı ve bir seçim değerlendirme yazınızı?Selamlar,mutlu günler ve esenlikler dilerim.  22.07.2007 17:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster