Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '20

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
51
 

Büyük Seçim

İki aya yakın suredir doğu akdeniz konuşuluyor. Yunanistan ile savaşırmıyız diye de doğal olarak kamuoyunda tedirginlik yaşanıyor.

Daha önce de yazdım. 89 yılında soğuk savaş dönemi sona ermiş, ülkeler arasında asla savaş söz konusu olamaz.

Doğu akdeniz konusu emperyal ülkelerin satranç oyunundan başka bir şey değildir. Oyun, hem ortadoğu coğrafyasının şekillenmesine endeksli hem de ABD ve Fransa seçimlerine endeksli gibi görünüyor. Bu arada gelişmelerden ülkemizin erken seçim kararının alınmasına veya alınmamasına da yarayacaktır diye düşünüyorum.

Amerika'da Trump ve Biden kamuoyu araştırmalarında başabaş görünürken son kırk gün içinde fazla gol atan dünyayı yönetecek başkan seçilmiş olacaktır.

Dünya, korona ile birlikte yeni bir dünya düzenine geçecekse Amerika'daki seçimleri sosyal demokrat adayı Biden'in kazanması gerekmektedir. Bunu belirleyecek olan Amerika seçmenidir.

Hakikaten de dünya bir yol ayrımının eşiğine geldiğini görüyoruz. Ya, iki satır yazıyla Golan tepelerini İsrail'e tahsis eden Trump gibi liderlerin dünyayı yönetmesini isteyecektir Amerika seçmeni, ya da daha insan odaklı yönetim biçimine yönelecektir. Yani Biden'i seçecektir.

Amerika'daki seçimlerin tüm dünya ülkelerini etkileyeceğini gözönünde bulundurduğumuzda ülkemizin siyaset kulvarını da direkt etkilemesi söz konusu olacağından, bir bakmışız istemediği halde Kılıçdaroğlu seçimleri kazanmış ve mecburen ülkeyi yöneten olmuş.

Olur mu, olur!

Demem şu ki, doğu akdeniz bahane, seçimler şahane!

Şunu unutmayalım. Doğu akdeniz satranç oyununda silah tuccarlarının yanısıra dolar tuccarları da büyük oranda kazanç elde etmişler ve etmeye de devam ediiyor..

Akdeniz sularında bir günlük savunma harcamamızı bilmiyorum ama oldukça büyük rakamdır diye tahmin etmekteyim.

Akdeniz sularında  bulunan diğer ülkeler için de geçerlidir benzer rakamlar.

Dünyadaki bütün seçmenler koronadan sonraki ilk seçimlerde dünya ekonomisinin yörüngesini değiştireceğine inanıyor ve ilk sonucu Kasım ayında yapılacak olan ABD seçimlerinde hep birlikte göreceğiz.

Gülden Işık, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster