Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
741
 

Büyükada anıları

Büyükada anıları
 

19 Haziran Pazar günü ben de Büyükada’da dost meclisindeydim. Milliyet Blog yazarları toplantısı varmış diye haberini aldım ve aralarında olmak istedim. En azından günü birlik de olsa adada olmak ve o ortamı solumak arzusundaydım. Ne güzel insanlar tanıdım orada, ne mutlu oldum. İyi ki gitmişim. Tanıdığım ve sevdiğim birkaç dost dışında tanımak istediğim bir sürü isim vardı gelecekler arasında. En başta ev sahibi rolünü üstlenen Sema hanımın sıcacık güler yüzü ve içtenliği kendimi arkadaşlar arasında bir dost meclisi içinde hissetmeme sebep oldu. Ve diğer dostlar. 

Ancak, her zaman karşıdan gördüğüm, gece ışıklarını seyrettiğim, kendi kıyımdan manzarasına bakmakla doyamadığım Büyükada’ya vapurdan ayak basar basmaz bir insan seli ile karşılaştım. Adaya gelmek için sebep arayan, öylece gezen ya da kıyılardaki kafelerde oturan bir sürü insan hafta sonu gezisi yapıyorlardı, anlıyorum fakat kalabalık bir süre sonra bezdiriyor insanı. Ne yana baksan insan, vapur bekleyen ya da gelmeye devam eden insan toplulukları arasında ne yürümeye, ne de etrafı seyretmeye dermanı kalmıyor insanın. Oturacak ve bir çay içimlik dinlenebilecek tek bir masa bile yoktu iskele tarafında. Onun için hafta sonları hele de pazar günleri ada vapurlarını bildiğim için gelmemeye çalışırım. 

İşin içinde böyle bir toplantı vardı, arkadaşlarımı görecektim, benim için bu daha önemliydi, o bildiğim kalabalığı önemsemedim. İyi ki gitmişim. Bu farklı bir duygu. Hem sevdiğim adadayım, hem de ada sahillerinde bulunmanın keyfini tekrar yaşamış oldum. İstanbul’u adadan seyretmek, Marmara’nın rüzgarını arkana alarak diğer adaların o muhteşem görüntüsünü tekrar solumak ve seyretmek ne bulunmaz keyif. 

Bulunduğumuz yer adanın diğer yüzünde Yörükalı Plajı tesisleri idi. Bizleri iskeleden alıp adanın arkasına tesislere götürmeleri büyük jest aslında. Küçük teknemizden iner inmez sallanan elleri gördük ve karşılayıcılarımızın sıcaklığından anladık ki güzel bir gün olacak. Tabii ki denizin kirliliğini, tesisin bakımsızlığını, servisin inanılmaz gevşek ve kötü olduğunu görmemek mümkün değil. Bu adalar İstanbul’un en gözde mesire yerleri ve en değerli topraklarından biri. Hele Yörükalı Plajı Büyükada’nın uzun yıllardır gurur kaynağı olması gereken tek tesisi. Son yıllarda başta tesisler de açılmış olabilir ama Yörükali denince, Büyükada akla gelmesi başka bir değer. Bu kadar bakımsız beklemiyordum doğrusu. Bu kadar talep olan yer ve herkesin deniz deyince aklına gelen tek yer ve pis bir deniz. Bozuk işletme mantığı. 

Yoksa defalarca adada bulundum, faytonları ile turladım, dil gezintisi yaptım. Dil dediğim adanın arka tarafındaki ağaçlık güzel mi güzel taraf. Kendini bir şarkının içinde bulurmuş gibi hissedersin orada gezinirken. Nasıl severim anlatamam. Çok talep gören yerler çabuk bozuluyor işte. 

Bunlar güzel ülkemin çelişkili mantığının her zamanki durumları. Yine de kabullenemiyor insan. Ancak insan ilişkileri açısından bakılınca insanlarımızın sıcaklığını hiç bir şeye değişmem. 

 

Şükran Demirtaş 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ablacım maalesef Türk insanının mantığı böyle. sizi tekneye alana kadar bütün güzelliklerini anlatırlar ballandıra ballandıra. hatta "nasıl temiz mi güzel mi ? " diye sorunca size " anlatılmaz abi-abla yaşanır " diye de pişkince cevap verirler size. ben de çok giderim adaya ama ne yazık ki işletmeler berbat. oysa o kadar avrupalı turist akın ederken.... iyi ki gezmişin ablam . sağol ne güzeldi...

Sokrates 
 01.02.2012 8:50
Cevap :
Teşekkür ederim Gökhan. Dediğin gibi maalesef. Güzel yerlerimizin kıymetini bilmiyoruz toplum olarak. Nasılsa adamlar geliyor deyip hiç de uğraşmıyorlar düzeltmek için işletmeler kendilerini Ve halk; her yer çöplük gibi. Bir adım ötesindeki çöp kutusuna atmayı bile düşünmüyor. Ben de biraz fazla inceliyorum, sevgiler...  01.02.2012 12:26
 

Şaka yahu okudum! Çok güzel anlatmışsınız.

Kerim Korkut 
 26.06.2011 14:51
Cevap :
Ben de biraz eleştirel yazayım dedim. Gözüme batanları görüyorum ne yapayım...  26.06.2011 21:05
 

Okumıcam işte! Bensiz gidersiniz ha!

Kerim Korkut 
 26.06.2011 14:47
Cevap :
Ama niye gelmediniz siz de :)))  26.06.2011 21:04
 

İyi ki MB var ve iyi ki sizler varsınız. İşin gerçeği olumsuzlukları görmemek mümkün değildi ancak ben taaa İzmir'den sizlerle beraber olmak için geldim ve olağanüstü mutlu idim. Hiç bir şey beni etkilemedi açıkcası. Muhteşem konukseverliğin için de ayrıca şükranlarımı sunarım. Sevgilerim sana ve canım arkadaşlarıma gelsin. Öptümmmmmm.

Ay Şen 
 21.06.2011 14:30
Cevap :
Canım benim, tabii ki en önce orada arkadaşlarımız vardı ve beraber güzel vakit geçirdik. Önemli olan da bu zaten. Ben de canım İstanbul'umu böyle eleştiriyorum bazen İstiyorum ki pırıl pırıl olsun gönüllere hitap etsin. Candan sevgilerimle... Öptüm.  21.06.2011 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2848
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster