Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '09

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
2681
 

Büyükada

Büyükada
 

Çam ormanları, kır kahveleri ve faytonlarıyla İstanbul'un yanıbaşında bambaşka bir dünya... Adaların İstanbul'a hem en uzak, hem de en büyüğü olan Büyükada vapurdan iner inmez tarihi iskelesi ve büyük çarşı meydanıyla kucak açtı bize. Gerçi arkadaşım adalıydı orda büyümüş orayı solumuştu.Bu hafta arkadaşımın davetlisiydim, eve gidip kahvemizi yudumladıktan sonra, ada turu için hazırdık.Bisikletlerimize binip ilk durak olarak Aya Yorgi'yi planladık.Aya Yorgi Büyükada'nın en yüksek noktasının birinde kurulmuş.Hiristiyanların 2.haç noktasından birisi olarak kabul ediliyor.Bisikletlerimizi faytonların son durağı meydanda bırakıp 15-20 dk yürüyerek sonunda nefes nefese Aya Yorgi'ye çıktık.Kiliseyi gezdikten sonra muhteşem manzarası olan tepede midemize güzel bir ziyafet çektik.

1 saate yakın Aya Yorgi'de kaldıktan sonra aşağıya doğru sohbet ederek indik.Arkadaşım büyük turmu yoksa küçük turmu diye sordu ben tabiki büyük turu tercih ettim.Kendimi çok şanslı hissediyorum ben gezerek, görerek ve öğrenerek daha mutlu oluyorum.Günlük yaşamın bütün sıkıntılarından uzaklaşıyorum, bana ait olmayan amaçlar uğruna yıllarım geçip gidiyor ve böyle rutin gelip geçmesini istemiyorum o değerli yaşam enerjimi haftasonları kısa geziler yaparak alıyorum.Böylelikle beden ve zihnim arasındaki dengeyi doğanın yardımıyla kuruyorum.Çiçek kokuları, kuş cıvıltıları arasında büyük bir keyifle büyük turu tamamladıktan sonra iskelede içtiğimiz kahveyle eve doğru yol aldık.Keyifli bir haftasonunu bana yaşatan adalı arkadaşıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Canınız mı sıkkın İstanbul'dan kısa süreli de olsa uzaklaşmak istiyorsanız Büyükada size kucak açıyor hemen yanıbaşınızda...

Tarihçesi:

<ı>

İstanbul Adaları’nın en büyüğü Büyükada’dır. Yüzölçümü 5, 4 kilometrekaredir. Adalar’da, biri güney diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe’dir. Kuzeydeki tepe ise İsa Tepesi bulunmaktadır. Seyahatnamelerden ve tarihi olaylardan anlaşıldığı kadarıyla Büyükada, Bizans döneminde de, Osmanlı döneminde de hep meskun kalmıştır. 19. Yüzyılın ilk yarısında 3 bin kadar olduğu tahmin edilen Büyükada’nın nüfusu, Adalar’a vapur işlemeye başladıktan sonra artmış, 20. Yüzyıl başlarında 5 bini aşmıştır. Ada’nın nüfusu bugün 8 bin civarındadır. Ancak ada, yazları günübirlik ziyaretler ve yazlığa gelenler nedeniyle kalabalık olmaktadır.19. yüzyıl ortalarında Büyükada’yı anlatan yabancılar akşamüstleri iskele çevresindeki şıklığı, zerafeti, sahildeki gezintileri ballandıra ballandıra anlatırlar. 20. Yüzyılın ilk çeyreği boyunca Rumların ağırlık taşıdığı ada halkı ve yazlıkçı gayrimüslimlere ek olarak Osmanlı aydın ve yazarlarının da önemli bir bölümü Büyükada’nın güzelliklerini ve toplumsal atmosferini paylaşmışlardır.1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır. Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de başında yer almıştır.Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp Ada’nın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’a oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada

<ı>gezilerinin başlıca eğlenceleri haline gelmiştir.Ada’nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilise ve manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, miladi 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları bugüne kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır.İsa Tepesi’nde ise Hristos Kilise ve manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de Ada’nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar.Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş bulunan bu cami, Ada Camii sokağında bulunmaktadır. Büyükada’ya, günümüzde Sirkeci, Kabataş ve Bostancı’dan kalkan Ada Vapurları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Adada otomobil yasağı vardır. Bu da, Ada’nın gürültüden uzak, havası temiz bir mevki olarak kalmasını sağlamaktadır.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2289
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

Hayat herşeye rağmen o kadar güzel ve sevgi doludur ki. Benim için hayat kimi sevdiğim ve kimi in..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster