Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '12

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
119
 

Büyüklerin küçük reklamları

Büyüklerin küçük reklamları
 

Reklam sektörü aldı başını gidiyor.  Televizyonlarda saniyelik görüntüler için milyonlarca lira ödeniyor. Bu durum elbette ürünün de maliyetini artırıyor. Ancak bazı reklamlar ne kadar yüksek bütceli olursa olsun, sadece harcanan paranın ya da reklamda oynayan yıldızın yarattığı sansasyonla kalıyor, tüketicinin belleğinde o ürüne dair talep oluşturamıyor.

Örneğin bir akaryakıt ürünüyle ilgili reklamda yüzde bilmem kaç tasarruftan bahsediliyor. Oysa tüketicinin akaryakıtta ilk önceliği; araçta sorun çıkarmaması ve fiyatı. İndirim olarak ise zaten kredi kartı kampanyalarıyla % 10 lara varan tasarruf sağlanabiliyor. Açıkcası % 4 tasarruf yapacağım diye kimsenin tercihini bu yönde kullanacağını düşünmüyorum. Ya da reklamın ücretiyle kıyaslandığında getirinin çok hafif kalacağını zannediyorum.

Bir  iletişim devinin reklamında, ülkemizin en büyük aktörleri rol almasına rağmen ne onlar yeterince ön plana çıkabiliyor, ne de kampanyalar zihinde yer edebiliyor. Kısacası harcanan paraların yanında büyük usta Şener Şen'de kendini belli edemiyor. Bazı reklamlarda ise tam tersi reklam yıldızı o kadar ön plana çıkıyor ki ürün gölgede kalıyor. Mesela son zamanda Sergen Yalçın'ın aldığı ücret manşetleri süslerken neyin reklamını yaptığını bilenlerin yüzdesi oldukça düşük.

Reklamlar için elbette ilk aşama reklamı yapılacak ürünün arz hacmidir. Eğer arz edilen ürünün pazarında, ürünü ön plana çıkarmak istiyorsanız ya fiyatınız cazip ya da kaliteniz tercih edilebilir olmalı. Diğer ürünlerle aynı fiyat ve kalitede iseniz,  reklamınızın devreye girerek ya müziğiyle ya kahramanıyla sizi sempatik göstermesi şart olacaktır.

Pazar payını reklamlarla artıran ürünler oldukça fazla. Cola Turka bana göre bu örneklerin başında geliyor. Günlerce merak uyandırılıp, ürüne satış rekorları kırdırılmıştı. İşin özü, tam profesyonel reklamcılık ürünüydü.Ancak benzer bütcelerle çekilen bir çok reklam filmi hatırlanmaktan oldukça uzak kaldı.  

Reklam sektörünün işi zor. Sürekli kamuoyunun nabzını tutmak ve kendilerini yenileyerek yeni fikirler üretmek zorundalar. Bu sektörde reklamları izlettirebilecek dahi reklamcıların çoğalması izleyicinin de temennisi. Yoksa reklamlar kanal değiştirme vesilesi olmaktan öteye gidemeyecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster